Videoprzesłanie powstało w związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej zarzutami odnośnie do rzekomych zaniedbań związanych z postępowaniem w sprawie jednego z kapłanów archidiecezji gdańskiej.
Przewodniczący KEP zapewnił, iż „postępowanie, pomimo różnych sugestii medialnych, prowadzone jest w sposób prawidłowy z zachowaniem troski o wszystkie osoby biorące w nim udział”. „Jeśli we wspomnianym procesie zabrakło oczekiwanej i należnej empatii, to bardzo za to przepraszam” – dodał.
ZOBACZ>>> Kuria gdańska odpowiada na zarzuty. „Archidiecezja dokłada wszelkich starań”
Abp Wojda zadeklarował, iż tak jak w przeszłości spotykał się i rozmawiał z wieloma osobami składającymi zawiadomienia, tak przez cały czas będzie podejmował działania, aby wyjaśniać wszelkie zarzuty i wątpliwości.
„Chcę jednocześnie wyraźnie podkreślić, iż uznaję potrzebę pomocy dla osób skrzywdzonych, modlę się za nie każdego dnia i podejmuję działania, które przyczyniają się do ujawnienia prawdy we wszystkich tego typu przypadkach” – zaznaczył przewodniczący Episkopatu.
Osoby skrzywdzone postulują o zawieszenie abp. Wojdy
Grupa osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w Kościele wystosowała list otwarty do członków Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.
List otwarty jest wynikiem artykułu autorstwa Zbigniewa Nosowskiego pt. „Czy ksiądz Biskup mógłby w końcu usłyszeć mój głos?”, opublikowanego na portalu Więź.pl. Dziennikarz w artykule porusza kwestie związane z wątpliwościami dotyczącymi sposobu prowadzenia przez metropolitę gdańskiego, abp. Tadeusza Wojdę spraw związanych z wykorzystywaniem seksualnym.
Jak podkreślają autorzy listu, zdecydowali się go sformułować, ponieważ „w wielu polskich diecezjach pokrzywdzeni wciąż traktowani są przedmiotowo, a od ludzkiego cierpienia ważniejsze okazuje się dobro instytucji”. W liście przedstawiają osiem postulatów ważnych z perspektywy osób skrzywdzonych, „mających na celu poprawę tej sytuacji”.
SPRAWDŹ>>> Jakie prawa mają osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym?
W liście autorzy przedstawiają osiem postulatów ważnych z perspektywy osób skrzywdzonych, a pierwszy z nich dotyczy zawieszenia abp. Tadeusza Wojdy „w pełnieniu obowiązków przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski do czasu wyjaśnienia zarzucanych mu zaniedbań”, a „w przypadku potwierdzenia stawianych mu zarzutów – usunięcie go z funkcji przewodniczącego”.
Rzecznik Episkopatu opublikował oświadczenie
Portal Więź.pl przekazał, iż 13 maja dokument ten został przekazany 14 członkom Rady Stałej KEP oraz do wiadomości nuncjusza apostolskiego w Polsce. Do informacji o liście skrzywdzonych odniósł się w poniedziałek, w krótkim oświadczeniu rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak. „Chciałbym potwierdzić, iż członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali wspomniany list. W najbliższym czasie zostanie ustalony termin spotkania Rady Stałej, która zajmie się omówieniem aktualnych spraw Kościoła w Polsce. Podejmie także zawarte w liście kwestie” – czytamy.
BP KEP, KAI, petycjeonline.pl/Stacja7
Źródło
atom