400 miejsc kaźni – rajd motocyklowy „Zbrodnia Pomorska” wyrusza na trasę

5 godzin temu

Rajd motocyklowy: „Zbrodnia Pomorska 1939 – Pamiętamy” rozpoczyna się już w tę sobotę. Rajd wyrósł z Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego i upamiętnia Zbrodnię Pomorską, jakiej w 1939 r. Niemcy dokonali na Polakach. Zbrodnia Pomorska 1939 to ponad 400 miejsc kaźni i trudna do oszacowania liczba ofiar: przyjmuje się, iż pochłonęła 20 000 – 40 000 ludzkich istnień.


fot. Andrzej Niedźwiecki

Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

– Choć od niemiecko-sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku minęło już ponad osiemdziesiąt lat, ciągle jeszcze rachunek krzywd pozostaje otwarty – mówią organizatorzy z Fundacji AROIZ KAIROS. – Zbrodnia Katyńska i Zbrodnia Pomorska 1939 jako niewyjaśnione, nieosądzone i przerażające, wyczerpujące znamiona ludobójstwa domagają się jak najpełniejszego wyjaśnienia. Jako Polacy nie możemy o nich nie wiedzieć i nie pamiętać.

Od jesieni 1939 roku do wiosny 1940 roku Niemcy wymordowali – zgodnie z uprzednio przygotowanym planem – polskich patriotów. Sami nazwali te działania „Intelligenzaktion”. Ciągle brakuje świadomości i pamięci o ofiarach z Pomorza (województwo pomorskie i Wolne Miasto Gdańsk), które zostało szczególnie dotknięte tą zbrodnią. Zbrodnia Pomorska 1939 to ponad 400 miejsc kaźni i trudna do oszacowania liczba ofiar: przyjmuje się, iż pochłonęła 20 000 – 40 000 ludzkich istnień. Jednym z symboli tej zbrodni jest Piaśnica. Polacy powinni mieć świadomość ogromu strat i wynikających z nich konsekwencji, które odczuwane są do dzisiaj.

Dlatego w tym roku po raz kolejny rusza RAJD MOTOCYKLOWY – ZBRODNIA POMORSKA 1939. PAMIĘTAMY! Potrwa od 19 do 23 lipca. Rozpocznie się zlotem „Iskra dla Europy” w Toruniu, podczas którego organizatorzy upamiętnią urodziny twórcy i pierwszego komandora Rajdu Katyńskiego – Wiktora Węgrzyna i datę śmierci kontunuatorki jego dzieła, Katarzyny Wróblewskiej.

Na trasie rajdu znajdą się między innymi Bydgoszcz, Tuchola, Szpęgawsk i Chojnice. Zaplanowane są spotkania – prelekcje z ekspertami i znawcami tematu, spotkania i rozmowy integracyjne.

Organizatorem jest Fundacja Rajd Katyński, komandorem zlotu O. Marek Kiedrowicz i tym złotem jednocześnie zaczyna się, który prowadzi też O. Marek Kiedrowicz.

Idź do oryginalnego materiału