40-lecie pierwszej Mszy św. w intencji Ojczyzny

2 tygodni temu
Zdjęcie: lecie


Stoczniowcy mieli ks. Henryka Jankowskiego, warszawscy hutnicy – ks. Jerzego Popiełuszkę, a Solidarność – ks. Zenona Raczyńskiego. To właśnie ten duchowny 11 listopada 1984 roku po raz pierwszy odprawił Mszę św. w intencji Ojczyzny. Był to niezwykle odważny gest w czasie, gdzie Kościół i wierni byli nieustannie prześladowani przez ówczesne władze.

Ku uczczeniu tamtego wydarzenia, dokładnie 40 lat później metropolita częstochowski abp Wacław Depo dokonał uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej przy kościele św. Józefa w Częstochowie. Duchowny przypomniał, iż istnienie Kościoła w naszym Narodzie ma swoje korzenie w Chrzcie Polski:

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonał również Jacek Strączyński, przewodniczący Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność”, który podkreślił, iż postać ks. Zenona Raczyńskiego jest dla niego symbolem odwagi i na stałe wpisała się w historię Związku Zawodowego:

Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy połączona z Eucharystią w intencji Ojczyzny jest wyrazem wiary zawartej w sercach Polaków.
– To miłość do Boga i Narodu – mówi poseł Lidia Burzyńska:

Mszy św. w niedzielę, 10 listopada przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W homilii duchowny przybliżył m.in. zasługi ks. Zenona Raczyńskiego, do jakich przyczynił się w czasie swojej duszpasterskiej posługi:

Ks. Zenon Raczyński zasłynął przede wszystkim jako kapelan Związku. Oficjalnie ten tytuł otrzymał po zalegalizowaniu „Solidarności”, pełniąc tę funkcję już od czasu, gdy jako proboszcz parafii św. Józefa w połowie lat 80. XX w. zaczął odprawiać nabożeństwa w intencji Ojczyzny. Gromadziły one działaczy solidarnościowej opozycji, za co spotkały go represje ze strony władz komunistycznych.

BNO

Homilia abp. Wacława Depo:

Galeria: Radio Fiat/BNO

Idź do oryginalnego materiału