29 lipca: Św. Maksymilian Kolbe – 84 lata od heroicznej decyzji w Auschwitz

7 godzin temu

Wspólnota Rodzin Oświęcimskich i Sanktuarium Zwycięskiej Miłości – to projekty, nad którymi pracują franciszkanie w Harmężach, gdzie w czasie II wojny światowej znajdował się niemiecki podobóz. Już jutro, 29 lipca, zaprezentują projekt dziennikarzom. W ten sposób upamiętnią rocznicę wystąpienia św. Maksymiliana na Placu Apelowym w Auschwitz, podczas którego oddał swoje życie za współwięźnia.

źródło: Franciszkanie konwentualni | lipiec 2025 |
fot. Franciszkanie konwentualni

Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Franciszkanie w Harmężach, gdzie w czasie wojny znajdował się niemiecki podobóz, chcą przy swoim kompleksie klasztornym zbudować Wspólnotę Rodzin Oświęcimskich i Sanktuarium Zwycięskiej Miłości. Obie idee przedstawią w szczegółach dziennikarzom we wtorek 29 lipca, w rocznicę pamiętnego wystąpienia św. Maksymiliana na Placu Apelowym w Auschwitz.

W czasie spotkania proponują także prezentację i przybliżenie historii najcenniejszych pamiątek, znajdujących się w tym miejscu:

  • Ekspozycja „Klisze pamięci. Labirynty” byłego więźnia pierwszego transportu do Auschwitz, Mariana Kołodzieja (nr 432);
  • Figurka „Matki Bożej zza drutów” byłego więźnia Bolesława Kupca (nr 792);
  • Obraz Niepokalanej w głównym ołtarzu, przed którym we Lwowie św. Maksymilian ślubował Maryi, iż będzie dla Niej walczył.

Franciszkanie chcą też pokazać dziennikarzom kilkunastominutowy film o św. Maksymilianie, wyprodukowany w nowej technologii VR; zaplecze gastronomiczno-hotelowe i chcą opowiedzieć o planowanych przedsięwzięciach (Ogrody Maksymiliana, Gry terenowe, warsztaty). Chętnie porozmawiają nt. oczekiwań wobec gospodarzy miejsca ze strony mediów – zapewnia dyr. Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, o. Kazimierz Malinowski.

Idź do oryginalnego materiału