22 LUTEGO. Święto Stolicy Apostolskiej Św. Piotra w Antiochii i w Rzymie.

salveregina.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Stolicy Św. Piotra w Antiochii


22 Lutego.

Święto Stolicy Apostolskiej Św. Piotra w Antiochii i w Rzymie.

„Ty jesteś opoką, a na tej opoce zbuduję Kościół Mój, a bramy piekielne nie przemogą go. Tobie oddaję klucze Królestwa Niebieskiego” (Mat. 16, 18-19).

Święty Piotr zajmuje w Piśmie Świętym zawsze pierwsze miejsce, ilekroć wspomina się o Apostołach, a Mateusz wyraźnie nazywa go ,,pierwszym”. Chrystus odznacza Sam Piotra przed innymi, a Piotr jest też zawsze tym, który przemawia w imieniu wszystkich Apostołów. Że Chrystus rzeczywiście wyróżniał Piotra z pomiędzy innych Apostołów, stwierdzają nam słowa Jego: „Ty jesteś Piotrem (skałą), a na tej skale zbuduję Kościół Mój, a bramy piekielne nie przemogą go.” Pan Jezus oddał Piotrowi też władzę nad kluczami Królestwa Niebieskiego i powierzył mu całą Swoją trzodę do pielęgnowania, tak więc uczynił Chrystus Św. Piotra widoczną głową całego Swego Kościoła, najwyższym i nieomylnym nauczycielem jego. Św. Piotr nigdy nie zawiódł zaufania Jezusa i używał godnie swego pełnomocnictwa. Po Wniebowstąpieniu Pana Jezusa, zwołał Św. Piotr wszystkich Apostołów i przedstawił im konieczną potrzebę wyboru nowego Apostoła na miejsce zdrajcy Judasza. Dziewięć dni po Wniebowstąpieniu wystąpił Św. Piotr po raz pierwszy przed zgromadzonym ludem. Najpierw przyjął w poczet wiernych Kościoła poganina Korneliusza z całą jego rodziną. Podczas zgromadzenia Apostołów w Jerozolimie, na którym miał się rozstrzygnąć spór co do używania niektórych zwyczajów zakonu Mojżeszowego, Św. Piotr przewodniczył temu zgromadzeniu i pierwszy głos zabierał.

Kiedy Apostołowie stosownie do rozkazu Pana Jezusa rozproszyli się po całym świecie, ażeby wszystkim narodom głosić Ewangelię, wziął Św. Piotr na siebie kierownictwo gminy w Antiochii, która pierwsza przybrała nazwę chrześcijańskiej. Dzisiejsze Święto ma nam przypomnieć wstąpienie Św. Piotra na Stolicę Biskupią. Przez 7 lat przebywał tam Św. Piotr, dopiero na zlecenie Pana Boga udał się do Rzymu, gdzie rządził całym Kościołem Świętym aż do swej śmierci męczeńskiej.

Punkty do rozmyślania.

1) Mamy tylko Jednego Pana Boga, jedną Wiarę, jeden Chrzest, a zatem też tylko jeden Kościół Święty. Do tego jedynie zbawić mogącego Kościoła należysz i Ty za Łaską Bożą Czy stałeś się też tego Boskiego wyboru godnym? Ponieważ Kościół Święty jest Jeden, powinni zatem członkowie jego być jednej myśli i jednego serca, związani węzłem miłości. Czy starałeś się zawsze utrzymywać zgodę i pokój ze swymi współbraćmi? Miłość przecież jest znamieniem chrześcijaństwa. Po tym będzie można poznać powiada Jezus Chrystus Pan nasz, iż jesteście uczniami Moimi, o ile się wzajemnie kochać będziecie”.

2) Kościół jest Święty, ponieważ Chrystus, głowa Kościoła jest świętym, ponieważ Jego Nauka i Sakramenty są święte i ponieważ między wyznawcami Kościoła Świętego zawsze byli Święci. Jesteś ty dobrym synem twej Matki? Porównaj swe życie z życiem pierwszych wiernych, którzy dnie noce na modlitwach przepędzali, a majątek swój u stóp Apostołów składali, ażeby go rozdać między ubogich. Czy starasz się rzeczywiście o to, aby być świętym, o ile jesteś powołanym do wielkich rzeczy?

3) Kościół Pana Jezusa jest Katolicki, założony dla wszystkich miejsc, czasów i narodów, apostolski, albowiem zbudowany jest przez Apostołów i krwią ich zroszony. o ile chcesz być prawdziwym synem Kościoła Świętego, musisz miłością serca swego obejmować wszystkich ludzi, a rękę twoją wszystkim jednakowo podawać. Nie powinieneś nigdy niczego czynić, co by cię robiło niegodnym Kościoła Świętego, którego członkiem jesteś. ,,Przypominaj sobie, powiada Św. Leon Papież, jakiej Głowy i jakiego Ciała jesteś członkiem”.

Modlitwa.

Boski Zbawicielu! Ty, Który oddałeś klucze Królestwa Twego Świętemu Piotrowi i dałeś mu moc odpuszczania i zatrzymywania grzechów, udziel i nam Łaski, ażebyśmy mocą próśb jego uwolnieni byli od wszystkich więzów grzechu przez Ciebie, Który żyjesz i królujesz z Bogiem Ojcem w Jedności Ducha Świętego na wieki wieków. Amen.

Źródło: Żywoty Świętych Pańskich w dziennych czytaniach i rozmyślaniach, 1908r.

Idź do oryginalnego materiału