Maria Magdalena, uwolniona przez Jezusa od siedmiu złych duchów, jest jedną z najważniejszych postaci Nowego Testamentu. Jako wierna uczennica Chrystusa, była pierwszą świadkiem Jego Zmartwychwstania. Jej sanktuarium znajduje się w Biłgoraju pod Zamościem.
fot. Wikipedia
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Maria Magdalena (gr. Μαρία ἡ Μαγδαληνή), pochodząca z Magdali, to jedna z najważniejszych kobiet w Ewangelii. Jezus wypędził z niej siedem złych duchów, a od tego momentu stała się wierną uczennicą Chrystusa. W Nowym Testamencie występuje dwunastokrotnie, przede wszystkim jako ta, która wiernie towarzyszyła Jezusowi w Jego publicznej działalności oraz u stóp krzyża.
W tradycji wschodniej Kościoła nazywana jest „równą apostołom” (ἰσαπόστολος), ponieważ to właśnie jej – jako pierwszej – ukazał się Zmartwychwstały Pan i powierzył misję głoszenia Dobrej Nowiny. W Ewangelii Jana widzimy wzruszający dialog Marii z Chrystusem w ogrodzie przy pustym grobie, gdzie początkowo nie poznaje Zmartwychwstałego, ale rozpoznaje Go przez słowo: „Mistrzu mój!”.
Przez wieki w tradycji zachodniej niesłusznie łączono ją z kobietą cudzołożną, co zaciemniło jej prawdziwy obraz – nawróconej grzesznicy i wiernej świadkini Zbawienia. Jej przykład ukazuje, iż Boża łaska przemienia i powołuje do głębokiej relacji z Chrystusem, a święta Maria Magdalena pozostaje wzorem nawrócenia i umiłowania Jezusa.
W Polsce i na świecie istnieje wiele miejsc kultu Marii Magdaleny, m.in. sanktuarium w Saint-Maximin-la-Sainte-Baume we Francji oraz katedra w Warszawie. Sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju (dawna franciszkańska świątynia wraz z klasztorem i kaplicą, położona na terenie Puszczy Solskiej) słynie z licznych objawień i cudów przypisywanych św. Marii Magdalenie, co przyciąga pielgrzymów z całej Polski. To właśnie wyjątkowe wydarzenia duchowe i cudowne interwencje świętej sprawiły, iż Biłgoraj stał się ważnym sanktuarium poświęconym jej czci.