🔉21 GRUDNIA. Św. Tomasz, Apostoł.

salveregina.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Święty Tomasz Apostoł


Przykład Św. Tomasza Apostoła to cenna lekcja Wiary i moralności. Tomasz, znany jako Dydymus (bliźniak), początkowo wątpił w Zmartwychwstanie Pana Jezusa, ale jego wątpliwości zostały rozwiane, gdy dotknął Ran Chrystusa. Jego przemiana świadczy o sile Wiary, umacnianej przez Bożą Łaskę. Św. Tomasz nieustannie głosił Ewangelię w Etiopii, Persji, Indiach i Japonii, oddając życie za Wiarę w Meliapurze (Chennai, Indie). Żywot Św. Tomasza, jak wskazuje Święty Grzegorz, uczy nas, iż wątpliwości mogą przynieść korzyść, prowadząc do głębszej Wiary i przekonania, jeżeli otworzymy się na Boże Działanie.. Poznanie jego żywotu niech stanie się inspiracją do umocnienia własnej Wiary i oddania się Chrystusowi.

Posłuchaj żywotu:

Żywot Świętego Tomasza Apostoła.

Wspomnienie przypada na dzień 21 grudnia.

— Grób. Pierwotnie grób znajdował się w Mailapur w Indiach. W III wieku relikwie zostały przeniesione do Edessy w Syrii, a w 1258 roku przeniesiono je do Ortony we Włoszech.

Tomasz, także Dydymus (bliźniak) zwany, był rybakiem z Galilei. Pojętny, a wiedzy chciwy, ostrożnym był w przyjmowaniu nauk; gdy jednak poznał Prawdy wiary dokładnie, przejął się nimi całkowicie.

Powołany do grona Apostołów, kochał bardzo Chrystusa Pana. Gdy odradzano Panu Jezusowi iść do Judei, bo żydzi chcą Go zabić, Tomasz zawołał do Apostołów: – „Więc chodźmy z Nim i umierajmy z Nim razem”.

Po Zmartwychwstaniu Pana Jezusa, gdy mu opowiadali Apostołowie, iż widzieli Mistrza, sądził Tomasz, iż ulegli złudzeniu. Rzekł więc: „Dopóki oglądać nie będę Blizn na Rękach Jego, i nie włożę ręki w Ranę Boku Jego, nie uwierzę”.

Spełnił Chrystus Pan życzenie Tomasza, i później ukazawszy się mu, rzekł: „Oglądaj Ręce moje i włóż rękę w Bok Mój, a nie bądź niewiernym, ale wiernym”. Uwierzył wtedy Tomasz i zawołał: „Pan mój i Bóg mój”. Rzekł mu Pan Jezus: „Uwierzyłeś, ponieważ Mnie widziałeś; błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”.

Po Zielonych Świątkach poszedł Tomasz opowiadać Ewangelię do Etiopii i Abissynii. Następnie udał się do Partów, którzy podówczas panowali nad Persją.

Podanie mówi, iż Św. Tomasz odnalazł Trzech Króli, (Kaspar, Melchior i Baltazar) wyuczył ich Wiary i udzielił im Chrztu Świętego. Nowsze badania udowadniają, iż głosił Słowo Boże także w Indiach, i dotarł do Japonii.

Dłuższy czas przebywał w mieście Meliapur (dziś St. Tomas) i tu wielu pozyskał wyznawców Chrystusowi Panu. Zatrwożeni pogańscy kapłani wywołali ogólne prześladowanie Chrześcijan. Wtedy Św. Tomasz schronił się z uczniami poza miasto w góry. Tutaj poniósł śmierć męczeńską przebity dzidą bramina.

Punkty do rozmyślania (wg Ks. Juliana A. Łukaszkiewicza).

Św. Grzegorz, Papież, powiada: — Nie był to przypadek, ale Zrządzenie Boże, iż Tomasz z początku nie wierzył w Zmartwychwstanie Chrystusa Pana. Powątpiewający Apostoł, gdy się dotknął Ran swego Mistrza, zagoił tym samym rany naszej niewiary.

Niedowiarstwo Tomasza więcej nam pożytku przyniosło, aniżeli wiara innych Apostołów; uwierzywszy bowiem wskutek dotykania Ran Pańskich, odjął nam wszelką wątpliwość, i utwierdził nas w Wierze.

Nie wątpij, i każdy Artykuł Wiary przyjmuj w tym rozumieniu, jak go Kościół wykłada.

Modlitwa kościelna do Św. Tomasza Apostoła.

Wszechmogący Wieczny Boże, gdy cieszymy się z obchodu uroczystości Świętego Tomasza, Apostoła Twego, daj nam prosimy Cię, abyśmy opieką jego zawsze wspierani, żarliwą pobożnością wiarę jego naśladowali. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Źródło: Żywoty Świętych z dodatkiem rozmyślań, modłów i rycin napisał Ks. Julian Antoni Łukaszkiewicz, Honorowy Kap. Bazyliki Lor., 1931r.

Poznaj również żywot Św. Tomasza Apostoła napisanego przez

  1. O. Prokopa Kapucyna.
  2. X. Piotra Skargę T.J.

Zachęcamy do:

  1. poznania Nauki katolickie. Okres Bożego Narodzenia – Adwent.
  2. poznania Nauki katolickiej na Sobotę Suchych Dni Adwentowych, tzw. Zimowych.
  3. uczczenia Tajemnicy Wcielenia Syna Bożego: Nabożeństwo na okres Adwentu.
  4. nabożnego przeżycia Suchych Dni poprzez Nabożeństwo na Suche Dnie.
  5. uczczenia Najświętszej Maryi Panny, Niepokalanie Poczętej w nabożeństwie miesiąca Grudnia ku Jej czci poświęconym: Nabożeństwo grudniowe ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP — dzień 21
  6. Rodzina w okresie Bożego Narodzenia. Cz. 1. Przed Narodzeniem Pana Jezusowym. Dzień 21
  7. Nowenna na cześć Bożego Narodzenia na pamiątkę oczekiwania Najświętszego Dzieciątka Jezus –Dzień szósty.
  8. Nowenna do Najświętszej Maryi Panny przez 9 dni oczekiwania porodzenia Zbawiciela świata przed Narodzeniem Jego – dzień 6
  9. Akcja ratunku dla Polski: Siła Katolickiego Patriotyzmu przez wstawiennictwo dusz czyśćcowych.
Idź do oryginalnego materiału