W dwudziestą rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, w Bazylice św. Piotra w Watykanie odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył kardynał Pietro Parolin. Wierni z całego świata zgromadzili się, by wspominać życie i pontyfikat Papieża Polaka, modląc się o pokój, nadzieję i miłosierdzie. W liturgii udział wzięli kardynałowie, biskupi, duchowieństwo oraz liczni pielgrzymi, a słowo powitania skierował kardynał Stanisław Dziwisz.
Piotr M. Pietrus, źródło: Vatican News | fot. Vatican Media | 02 kwietnia 2025 |Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł, to zajmie tylko 4 min.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Watykan, 2 kwietnia 2025 r. – W dwudziestą rocznicę odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra odbyła się uroczysta Msza Święta dziękczynna, której przewodniczył kardynał Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej. W czasie Eucharystii nie zabrakło również słów wspomnień i podziękowań ze strony kard. Stanisława Dziwisza, wieloletniego osobistego sekretarza Papieża Polaka.
Pamięć o Świętym Papieżu z „dalekiego kraju”
Na początku liturgii kard. Stanisław Dziwisz przywołał dzień 2 kwietnia 2005 roku, kiedy w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego zakończył się ziemski etap życia Jana Pawła II. – Minęło dwadzieścia lat od tego dnia, a Kościół przez cały czas zachowuje wzruszającą pamięć o pasterzu, który po długim pontyfikacie stał się bliski milionom serc wiernych na całym świecie – powiedział kard. Dziwisz.
Podkreślił również duchową obecność Papieża, którego szczątki spoczywają w Bazylice św. Piotra, i wyraził wdzięczność kard. Parolinowi za przewodniczenie Eucharystii. – Sercem jesteśmy z Ojcem Świętym Franciszkiem. Modlimy się o zdrowie i siły dla niego, by przewodził Kościołowi pielgrzymującemu w Roku Jubileuszowym pod znakiem nadziei – dodał.
Kardynał Dziwisz podziękował wszystkim uczestnikom liturgii: kardynałom, biskupom, kapłanom, osobom konsekrowanym, wiernym z Rzymu, Italii, Polski i innych krajów, przedstawicielom władz i dyplomatom.
Przywołał również słowa testamentu św. Jana Pawła II, w których Papież wyraził pragnienie całkowitego poddania się woli Pana i zawierzył swoje życie oraz śmierć dla zbawienia ludzi i sprawy Kościoła. – Jesteśmy świadomi, ile owoców przynosi jego świętość – podkreślił kard. Dziwisz, kończąc słowami: Święty Papież stoi teraz w oknie domu Ojca, widzi nas i nam błogosławi.
Eucharystia wdzięczności i radości
W swojej homilii kardynał Pietro Parolin podkreślił, iż mimo iż Msza Święta sprawowana była w Wielkim Poście, miała ona charakter wdzięczności i radości. – Gromadzimy się w błogosławionym wspomnieniu śmierci św. Jana Pawła II, jego dies natalis, przejścia do pełni życia – powiedział.
Wspominając wydarzenia sprzed 20 lat, kard. Parolin przywołał obraz Papieża obejmującego krzyż podczas Drogi Krzyżowej w Koloseum oraz ostatnie błogosławieństwo „Urbi et Orbi” udzielone z okna apartamentów papieskich.
– Wypełniły się wówczas słowa Jezusa: Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne – przypomniał kardynał, odwołując się do Ewangelii według św. Jana.
Świętość w świetle Bożego spojrzenia
W homilii kard. Parolin wskazał na duchową postawę Jana Pawła II, który – jak sam pisał w „Tryptyku Rzymskim” – żył świadomy spojrzenia Boga. – Kto żyje pod spojrzeniem Boga, nie ma nic do ukrycia i nie obawia się ludzi – podkreślił kaznodzieja.
Przypomniał również słowa Papieża zawarte w jego testamencie, dotyczące zamachu na Placu św. Piotra: „Opatrzność Boża cudownie ocaliła mnie od śmierci. Od tego momentu moje życie jeszcze bardziej należy do Boga”.
Papież Trzeciego Tysiąclecia
Kardynał Parolin odwołał się do słów kard. Stefana Wyszyńskiego, który powiedział Janowi Pawłowi II, iż jego zadaniem będzie „wprowadzić Kościół w Trzecie Tysiąclecie”. Papież odpowiedział na to wezwanie, prowadząc Kościół przez Wielki Jubileusz Roku 2000, który był kulminacyjnym momentem jego pontyfikatu.
Przypomniano również jego słynne słowa: „Duc in altum – Wypłyń na głębię”, które są aktualne do dziś i inspirują Kościół do odważnego głoszenia Ewangelii.
Sobór Watykański II jako duchowy kompas
W homilii podkreślono znaczenie Soboru Watykańskiego II dla posługi Jana Pawła II. Papież Polak często powtarzał słowa z konstytucji „Gaudium et spes”: „Chrystus objawia w pełni człowieka samemu człowiekowi”. Dzięki tej pewności wołał do świata: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”
Papież pokoju i miłosierdzia
Kardynał Parolin przypomniał także niezłomną służbę Papieża na rzecz pokoju oraz jego liczne apele o sprawiedliwość, godność osoby ludzkiej i pokój między narodami.
– Postać tego świata gwałtownie się zmienia, ale świadectwo świętych pozostaje trwałe i żywe – podkreślił.
Błogosławieństwo z Domu Ojca
Na zakończenie homilii kard. Parolin odwołał się do słów kard. Josepha Ratzingera z pogrzebu Jana Pawła II, kiedy ten zawierzył duszę Papieża Maryi i powiedział: „Pobłogosław nas, Ojcze Święty!”.
– My również dziś powtarzamy: Pobłogosław ten Kościół, aby był pielgrzymem nadziei. Pobłogosław tę ludzkość, aby odnalazła drogę swojej godności i najwyższego powołania. Pobłogosław nas, Ojcze Święty Janie Pawle II! – zakończył kardynał Parolin.
#JanPawełII #20Rocznica #MszaŚwięta #BazylikaŚwPiotra #Watykan #PapieżPolak #ŚwiętyJanPawełII #Pontyfikat #KościółKatolicki #PielgrzymNadziei #MiłosierdzieBoże #DucInAltum #NieLękajcieSię #RokJubileuszowy #ModlitwaZaPokój