

Dlaczego o tym piszemy?
16 października 1978 r. Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Był 264. zwierzchnikiem Kościoła katolickiego, pierwszą od XVI wieku osobą na tym stanowisku, która nie była Włochem. Przyjął imiona dla podkreślenia chęci kontynuacji polityki Jana XXIII i Pawła VI.
2 kwietnia Jan Paweł II zmarł o godz. 21.37, o czym wiernych zgromadzonych na Pl. Św. Piotra powiadomił arcybiskup Leonardo Sandri: „Nasz Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca”.
Autorytet papieża nie słabnie. Co mówią Polacy?
Jak czytamy w środowej „Rz”, 72,3 proc. ankietowanych odpowiedziało „tak” na pytanie, „czy Jan Paweł II jest dla pani/pana istotną postacią i autorytetem. Przeciwnego zdania jest 25,4 proc., a 2,3 proc. odpowiedziało: „trudno powiedzieć”.
Dodano, iż w najmłodszej grupie respondentów (między 18. a 29. rokiem życia) 66 proc. badanych zadeklarowało, iż Jan Paweł II jest dla nich istotną postacią i autorytetem. Podobnie uważają także osoby między 30. a 59. rokiem życia – 65–67 proc. tak traktuje papieża. Niesłabnącym autorytetem Jan Paweł II cieszy się wśród osób powyżej 60 lat i starszych – ponad 80 proc. twierdzi, iż papież jest dla nich ważnym punktem odniesienia.
Badanie IBRiS dla „Rz” metodą CATI przeprowadzono 28-29 marca na grupie 1067 respondentów.
Czytaj więcej: