🔉17 SIERPNIA. ŚW. JACEK, WYZNAWCA. ROZMYŚLANIE. CHLEB POWSZEDNI.

salveregina.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: różaniec krzyż


Źródło: O. Jerzy od Św. Józefa, Chleb powszedni. Rozmyślania na wszystkie dni roku kościelnego. Wyd. OO. Karmelitów Bosych Kraków 1959

Rozmyślanie.

Pan Bóg obdarzył Św. Jacka skarbem

I. powołania zakonnego,

II. zrozumienia Świętości.

„Z ziemi dalekiej wezwał Pan męża upodobania swego i dał mu skarby ukryte i skrytości tajemnic swoich” — (Ks. Iz. 46, 11).

I. — Naród Polski przyjąwszy Chrzest Święty, wdrażał się pomału do wiernego zachowania Przykazań. Łaska Boża działała dalej ukazując tym, którzy pilniej ćwiczyli się w cnotach, doskonałość ewangeliczną jako dojrzały owoc wiary. Powołania zakonne stają się coraz to częstsze. Powstają nowe klasztory, które rychło zaludniają się i stają się ogniskami życia religijnego. Wiek XIII zaznaczył się w Polsce prawdziwym rozkwitem życia religijnego. Społeczeństwo jest już na tyle wyrobione duchowo i podatne działaniu Łaski, iż wydaje z siebie doskonałych kapłanów. Wiele jednostek ożywionych prawdziwym duchem ewangelicznym łączy się w związki świętości nie tylko w klasztorach benedyktynów czy cystersów, ale także w nowych franciszkańskich i dominikańskich, bardziej żywotnych i bardziej dostosowanych do zadań apostolskich. Świętość w tym okresie przestaje być przywilejem klauzur zakonnych, staje się powszechna przez dopuszczenie wiernych przez instytucję tzw. trzecich zakonów do udziału w życiu zakonnym według możliwości każdego stanu. Wymagało to bardziej bezpośredniego zajęcia się tymi, którzy zobowiązali się na świecie dążyć do doskonałości.

Św. Jacek Odrowąż z Kamienia na Śląsku, stał się fundatorem zakonu kaznodziejskiego w Polsce. Jako kanonik krakowski razem ze swym krewnym biskupem Iwonem odbywał podróż do Rzymu. Tam spotkał się ze Świętym Dominikiem. Ewangeliczny sposób życia Św. Dominika tak podziałał na młodego kanonika, iż ten złożył swe wytworne szaty i poprosił o habit. Św. Dominik ucieszył się z tego postanowienia, bo pragnął zakon swój zaszczepić również w Polsce. Oto Polak został jego synem. Początek był zrobiony. Św. Jacek zanim przybył do Polski, przeszedł nowicjat zakonny, zapoznał się z duchem, który ożywiał pierwszych braci zakonu kaznodziejskiego i zetknął się z wielkimi bojownikami sprawy Bożej. Duch bojowy cechował pierwszych Dominikanów. Dominikanie tak jak franciszkanie zerwali z dotychczasową praktyką życia osiadłego w wielkich klasztorach. Tworzyli w kościele lotne drużyny apostołów, którzy wszędzie docierali starając się zawsze o większą Chwałę Bożą.

II. — Postać Św. Jacka w dziejach Kościoła Polskiego zaznaczyła się niezwykle żywą działalnością apostolską. Kraków, Ruś i Prusy były terenem jego pracy misyjnej. Źródłem pracy kaznodziejskiej i fundatorskiej u Św. Jacka było głębokie życie wewnętrzne. W kronikach, żywotach i legendach, osnutych około postaci Świętego, mamy pewne wskazówki, które pozwalają nam poznać, co stanowiło o jego duchowości. Cześć Najświętszemu Sakramentu i Matki Bożej była zasadniczym rysem duchowym św. Jacka. Według podania, Św. Jacek opuszczając Kijów przed pogonią tatarów zabrał ze sobą z kościoła Najświętszy Sakrament, przechodząc zaś koło figury Matki Bożej usłyszał wołanie: „Jacku, weź Mnie ze sobą”. I Św. Jacek wziął również figurę Matki Bożej. W ten sposób opowiadanie to połączyło razem dwa najważniejsze nabożeństwa eucharystyczne i Maryjne w życiu Św. Jacka.

Widzimy w tym geście Św. Jacka wielkie zrozumienie istoty życia religijnego. Życie prawdziwie religijne czerpie swe siły w Eucharystii, a wszelkie Łaski potrzebne do świętości otrzymujemy za pośrednictwem Maryi. Bez Eucharystii i bez Maryi nie ma Świętości!

Modlitwa.

Święty Jacku, któryś poszedł odważnie za głosem powołania i wyzbywszy się nadziei światowych całkowicie oddał Służbie Bożej, prosimy Cię, byś nam uprosił zrozumienie natchnień Łaski i dopomógł do przyjęcia tego wszystkiego, czego Bóg od nas zażąda. Pragniemy, tak jak Ty przez cześć Jezusa Eucharystycznego i Przeczystej Dziewicy Maryi Matki zasłużyć sobie na Łaskę życia Świętego. Amen.

Zachęcamy do:

  1. uczczenia Niepokalanego Serca Maryi w miesiącu Sierpniu ku Jej czci poświęconym: Nabożeństwo sierpniowe poświęcone ku czci Niepokalanego Serca Maryi – dzień 17
  2. uczczenia Świętego Patrona dnia dzisiejszego, Świętego Jacka: Nabożeństwo do Św. Jacka Odrowąża, Wyznawcy

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału