Zobacz Groby Pańskie na Jasnej Górze oraz w Katowicach

news.5v.pl 5 godzin temu

Trwająca Wielka Sobota w Kościele katolickim jest czasem milczenia i zadumy. W tych dniach wierni nawiedzają Groby Pańskie, gdzie rozważają mękę, śmierć i zstąpienie do otchłani przez Jezusa Chrystusa. W wielu polskich kościołach Groby Pańskie nawiązuje nie tylko do wydarzeń z czasów śmierci Chrystusa, ale także do lokalnych tradycji, czy ważnych wydarzeń. Prezentujemy, jak prezentują się tegoroczne Groby Pańskie w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach oraz na Jasnej Górze.

Katowice

Grób Pański w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego nieopodal katowickiej kopalni Wujek od lat stylizowany jest na podziemne wyrobisko, nawiązując do górniczej pracy. Znajdują się w nim m.in. elementy obudowy i kopalniana drzewiarka, która jest miejscem dla figury Chrystusa.

Grób tradycyjnie przed Świętami Wielkanocnymi zbudowali górnicy z Wujka. Konstrukcja stanęła w tej parafii już kilkanaście razy, pomysłodawcą takiej stylizacji Grobu był ówczesny proboszcz ks. Marek Antosz – przypomniała Polska Grupa Górnicza.

Obramowanie Grobu stanowią trzy połączone rurami rozporowymi tzw. ringi – stalowe łuki, które w kopalniach są elementem obudowy chodników, stosowanej do zapewnienia trwałości wyrobiska i zabezpieczania górników przed opadającymi skałami. Każdy z takich ringów waży 200 kg. W centralnej części grobu znalazła się drzewiarka, na której leży figura Jezusa, a obok narzędzia górnicze i bryły węgla. Poza okresem Wielkanocy elementy Grobu przechowywane są w podziemiach kościoła – w sali tradycji, obok górniczych pamiątek i figurki św. Barbary.

Jak przypomina ks. Ireneusz Tatura, który jest proboszczem tej parafii od 2007 r., kościół ma charakter typowo górniczy. Historia parafii Podwyższenia Krzyża Świętego ma swój początek w tragicznych wydarzeniach z 16 grudnia 1981 r., kiedy dziewięciu protestujących górników z Wujka zginęło od kul zomowców, pacyfikujących zakład. Na miejscu tragedii wzniesiono wtedy drewniany krzyż, który stał się symbolicznym zaczątkiem parafii – zainspirował budowę nowego kościoła oraz tworzenie nowej wspólnoty. Ówczesny biskup katowicki Herbert Bednorz wystąpił z inicjatywą wybudowania kościoła-pomnika.

W grudniu 1982 r. biskup poświęcił tymczasową, barakową kaplicę przy ul. Pięknej, zaś 1 maja 1983 r. erygował nową parafię pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Katowicach-Brynowie. W grudniu 1991 r. odbyło się poświęcenie nowego kościoła. Co roku 16 grudnia jest w nim odprawiana msza w intencji pomordowanych górników z Wujka – w taki sposób rozpoczynają się obchody rocznicowe, które później przenoszą się pod Pomnik-Krzyż przy kopalni.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Katowice / autor: PAP/Kasia Zaremba
Katowice / autor: PAP/Kasia Zaremba
Katowice / autor: PAP/Kasia Zaremba
Katowice / autor: PAP/Kasia Zaremba
Katowice / autor: PAP/Kasia Zaremba

Częstochowa

Ustawiony w centralnym miejscu, tuż przy figurze Chrystusa, kilkumetrowy drewniany krzyż ze stułą, wkomponowany w drewnianą kolumnę kamień z Golgoty oraz mnóstwo zieleni – to główne elementy wystroju Bożego Grobu w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Jego tło stanowią stare wrota.

Kamień z Golgoty, Jezus w Grobie, Najświętszy Sakrament, krzyż, dalej już tylko niebo

— opisywał odpowiedzialny za dekorację Grobu brat Dawid Respondek, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

Tłem dla całego wystroju są drzwi – stare jasnogórskie wrota. Jest ich troje, są oplecione suchymi lianami; jedynie te środkowe okalają pnącza świeżego bluszczu. Jak opisują służby prasowe sanktuarium, w zieleni wierni mają odnajdywać nadzieję, zaś suche liany symbolizują tworzone przez samego człowieka problemy i egoizm.

Stanowiące tło dekoracji wrota symbolizują drogę.

Każdy z nas musi znaleźć własne drzwi. Tylko jedne prowadzą do Chrystusa. Możemy otwierać ich wiele, każde, które nam się podoba, bo jesteśmy ludźmi wolnymi, ale tylko jedne prowadzą do Boga

— zaznaczył brat Respondek.

Jednym z wyjątkowych szczegółów Grobu jest kamień z Golgoty, wmontowany w kolumnę z drewna, która ma ponad 200 lat. Sprowadzony z Ziemi Świętej kamień to znak łączności z chrześcijanami, którzy przeżywają tam zamieszki i realizowane są w niepokoju – opisuje Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Przy Bożym Grobie w częstochowskim sanktuarium ustawiono też m.in. drzewa oliwne i stągwie – to nawiązanie do wesela w Kanie Galilejskiej. Dekorację Grobu Bożego dopełniają różnokolorowe kwiaty.

Jasna Góra / autor: PAP/Waldemar Deska
Jasna Góra / autor: PAP/Waldemar Deska
Jasna Góra / autor: PAP/Waldemar Deska
Jasna Góra / autor: PAP/Waldemar Deska
Jasna Góra / autor: PAP/Waldemar Deska

CZYTAJ TAKŻE:

Cenne jaja. Te pisanki mają 60 tysięcy lat! Historia, która zmieni Twoje spojrzenie na Wielkanoc

Wielka Sobota – dzień ciszy i oczekiwania. Po zmroku Kościół celebruje najważniejszą liturgię w roku – Wigilię Paschalną

Świąteczne życzenia arcybiskupa Adriana Galbasa: „Chwalmy Pana, dlatego iż on zmartwychwstał, żyje i jest blisko nas”

as/PAP

Idź do oryginalnego materiału