O miejsca na podium uczestnicy walczyli do samego końca. Zwycięzców udało się wyłonić dopiero po części pisemnej i dwóch dogrywkach w części ustnej. Pierwsze miejsce zdobyła Oliwia Kapusta z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, drugie Szymon Gniedziejko z archidiecezji białostockiej, a trzecie Alicja Zapalska z archidiecezji wrocławskiej. Pozostałych czterech laureatów zajęło ex aequo miejsce czwarte.
Nie spodziewałam się zwycięstwa, ale bardzo się cieszę – wyznała Oliwia, która wraz z zajęciem pierwszego miejsca została ogłoszona Apostołem Słowa i zobowiązana do szerzenia Ewangelii, poprzez podejmowanie różnych inicjatyw, wśród swoich rówieśników.
Historia zbawienia toczy się w Kościele, pokolenie pokoleniu przekazuje te wielkie dzieła boże, wy już teraz jesteście tymi wybranymi ludźmi, którzy zanurzeni w Słowie Bożym, mają dalej pisać dzieje apostolskie, dzieje Kościoła. Piszcie historię zbawienia swoim życiem, swoim głoszeniem – mówił do młodych bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, który przewodniczył Mszy św. inaugurującej dwudniowy finał biblijnych zmagań.
Tegoroczni laureaci otrzymali nagrody w postaci indeksów na uczelnie wyższe na różne kierunki, przede wszystkim humanistyczne. Najlepsza trójka uda się na pielgrzymkę śladami św. Pawła na Maltę, a uczestnicy, którzy zajęli miejsce czwarte mają możliwość, wraz z opiekunami, odbycia pielgrzymki śladami Miłosierdzia Bożego do Wilna. Nagrodami w konkursie są również sprzęt elektroniczny oraz wydawnictwa książkowe. Wśród sponsorów są: Grupa INCO S.A., Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz biuro podróży Frater z siedzibą w Bydgoszczy, a także Wydawnictwo Jedność, Wydawnictwo Edycji św. Pawła, Fundacja Civitas Christiana, Instytut Wydawniczy PAX, Boże Krówki, Fundacja Prodoteo i Wydawnictwo SUMUS.
Znamy temat przyszłorocznego konkursu
W czasie gali finałowej konkursu w Niepokalanowie organizatorzy – „Civitas Christiana” ogłosili temat kolejnego konkursu. Księga Ezdrasza i Nehemiasza oraz Listy do Tymoteusza i List do Tytusa będą tematem 29. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Przez ten konkurs młodzież uczy się żyć Słowem Bożym co przynosi niezwykłe owoce w dalszym ich życiu – podkreślają katecheci i organizatorzy.
Komisję konkursową tworzą: przewodniczący ks. prof. dr hab. Mirosław Wróbel, dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych KUL; ks. dr. hab. Mirosław Jasiński z UKSW, delegat arcybiskupa gnieźnieńskiego ds. domów polskich w Jerozolimie; ks. dr Dariusz Wojtecki asystent krajowy „Civitas Christiana” i Natalia Dąbrowska, sekretarz komisji z ramienia organizatora.
Kamil Sulej, prezes Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” podkreślił, iż Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej to wydarzenie wyjątkowe, bo dotyczy czytania Słowa Bożego, ale też dlatego, iż biorą w nim udział osoby młode. Kiedy widzę was rozmodlonych, przechadzających się z Pismem Świętym, czuję ogromne wzruszenie, ale i satysfakcję. Wy, młodzi, jesteście nadzieją Kościoła – przypomniał.
29. edycja konkursu biblijnego rozpocznie się wraz z początkiem roku szkolnego 2024/2025.
KAI, jk/Stacja7
Źródło
atom