Znamy wynik kolejnego głosowania konklawe. Nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się dym

3 godzin temu
W czwartek rano kardynałowie zebrani na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej oddali głosy w kolejnym głosowaniu w sprawie wyboru nowego papieża. Przed godziną 12:00 nad Kaplicą pojawił się czarny dym, co oznacza, iż nie udało się jeszcze wyłonić następcy papieża.


Kardynałowie, którzy od wczorajszego popołudnia przebywają w izolacji, przeprowadzili już trzy głosowania, mające na celu wybór nowego papieża. Wczoraj (7 maja) jedno i dzisiaj dwa. Również tym razem nie udało się duchownym dojść do porozumienia w kwestii wyboru Głowy Kościoła.

W konklawe bierze udział 133 kardynałów z 71 krajów. Na dziś zaplanowano łącznie cztery głosowania – dwa przed południem i dwa po południu. Kolejna tura rozpocznie się około godziny 16:00. Gdy wybór zostanie rozstrzygnięty, nad Watykanem uniesie się biały dym.

Konklawe 2025. Kardynałowie wybierają nowego papieża


W środę o godzinie 10:00 kardynałowie zgromadzili się na mszy w Bazylice św. Piotra w Rzymie, rozpoczynając tym samym proces wyboru nowego papieża. Po południu przeszli do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie każdy z nich złożył przysięgę wierności zasadom konklawe.

Po godzinie 18 odbyło się pierwsze głosowanie. Z komina Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się dym – jego czarna barwa oznaczała, iż nie udało się jeszcze wyłonić nowego papieża.

Kto będzie następcą papieża Franciszka?


Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia, w wieku 88 lat. Wraz z jego odejściem Kościół katolicki wszedł w czas sede vacante, czyli tzw. okres bez papieża. Wraz z odejściem Ojca Świętago rozpoczęły się spekulacje na temat jego następcy.

Zdaniem Aleema Maqboola, dziennikarza BBC specjalizującego się w kwestiach religijnych, będzie to jedno z najbardziej nieprzewidywalnych konklawe, jakie kiedykolwiek miały miejsce.

Pośród rekordowej liczby kardynałów, kilku jest szczególnie wymienianych. Wśród nich najczęściej pojawia się nazwisko kardynała Pietro Parolina. Duchowny urodził się 17 stycznia 1955 roku w Schiavon, we Włoszech, a od 2013 roku pełni funkcję Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej. Wcześniej pracował jako dyplomata, m.in. w Meksyku i Nigerii.

Idź do oryginalnego materiału