Zmarła ponad 100 lat temu. Gdy otworzyli jej trumnę, oniemieli. Pozostało nienaruszone

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. www.istockphoto.com/Nuno Almeida


Niesamowitego odkrycia dokonali naukowcy, którzy otworzyli trumnę założycielki słynnego zakonu karmelitanek bosych. Okazało się, iż ciało świętej nie uległo zmianie od ponad 100 lat. Nie poddało się rozkładowi, mimo iż zgon kobiety nastąpił blisko 450 lat temu.
Trumna świętej Teresy z Ávili po raz pierwszy została otworzona w 1914 roku. Wtedy też wykonano zdjęcia zwłok zakonnicy. Po upływie 110 lat sarkofag ponownie znalazł się w kręgu zainteresowań naukowców. Badacze ujawnili, iż ciało założycielki zakonu karmelitanek bosych znajduje się w zadziwiająco dobrym stanie – mimo iż od jej śmierci upłynęło blisko 450 lat. Nie uległo rozkładowi, co jest bardzo nietypowe, ponieważ przed pochówkiem nie podjęto żadnych działań konserwujących. Ojciec Marco Chiesa, przewodniczący klasztoru w Alba de Tormes (Hiszpania), gdzie znajdują się szczątki, potwierdził, iż zwłoki przetrwały w niezmienionym stanie.


REKLAMA


Zobacz wideo Ania Świątczak o swojej wierze. "Wiele osób mówi, iż wierzy, a ja pytam w co" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Św. Teresa z Avila: Ciało zachowane w czasie. Niezwykły przypadek mumifikacji
Szczegółowe badania ciała św. Teresy zostały przeprowadzone w specjalnie przygotowanym laboratorium. Nowo wykonane zdjęcia porównano z czarno-białymi fotografiami z początku XX wieku. Okazało się, iż widoczne na nich części ciała, takie jak twarz oraz stopa, nie uległy zmianie. W trumnie założycielki słynnego zakonu znajdowały się również relikwie, a wśród nich serce oraz odłączone ramię świętej. Jedna z dłoni Teresy z Ávili była dotychczas przechowywana w hiszpańskim mieście Ronda. Została jednak przetransportowana do Alba de Tormes, by naukowcy mogli ją zbadać wraz z resztą ciała.


Liczne problemy zdrowotne św. Teresy z Avila. Na co chorowała założycielka słynnego zakonu?
Wiadomo, iż naukowcy podczas analizy ciała św. Teresy zauważyli na jej piętach tak zwane ostrogi wapienne. Są to złogi wapnia przy kościach, które często powstają, gdy stopy poddawane są dużym obciążeniom. Mogą wywoływać intensywny ból podczas chodzenia. Przypuszcza się, iż u św. Teresy rozwinęły się na skutek nawyku chodzenia bez butów, co było częścią jej ascetycznych praktyk. Jednak to niejedyny problem zdrowotny, z którym mierzyła się założycielka słynnego zakonu. Za życia doświadczała także bólów żołądka, drgawek i zawrotów głowy, które niekiedy prowadziły do utraty przytomności. W najbliższych miesiącach zespół naukowców skupi się na analizie zgromadzonych obrazów diagnostycznych w warunkach laboratoryjnych. Po zakończeniu badań wydane zostaną rekomendacje dotyczące najlepszych metod konserwacji szczątków św. Teresy, tak aby mogły zostać zachowane w nienaruszonym stanie na dłużej.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału