ZIEMIA ŚWIĘTA: Kardynał Pizzaballa otwiera Rok Jubileuszowy 2025

2 dni temu

Kardynał Pizzaballa otwiera Rok Jubileuszowy 2025 w Ziemi Świętej, w sercu chrześcijaństwa.

Poznaj znaczenie tego jubileuszu dla wiernych na całym świecie i zobacz zdjęcia z uroczystości, które już przechodzą do historii.

Czas czytania: 3 minuty.

Źródło: Marinella Bandini | Vatican News | 31 grudnia 2024 |
Photo credit: Marinella Bandini
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Wniesienie jubileuszowego krzyża do Bazyliki Zwiastowania w Nazarecie 29 grudnia zapoczątkowało Jubileuszowy Rok Nadziei 2025 w Ziemi Świętej.

Wydarzenie, obchodzone w święto Świętej Rodziny, poprowadził kardynał Pierbattista Pizzaballa. Jako łaciński patriarcha Jerozolimy zainaugurował rok święty w swojej diecezji, która obejmuje Izrael, Terytoria Palestyńskie, Jordanię i Cypr.

Wejście nastąpiło po ogłoszeniu Ewangelii Jana (14:1-7), w której Jezus oświadcza: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze mnie”.

Patriarcha przekroczył próg bazyliki niosąc krzyż jubileuszowy w towarzystwie arcybiskupa Moussy Hage, maronickiego arcybiskupa Hajfy i Ziemi Świętej, oraz arcybiskupa Youssefa Matty, greckokatolickiego (melchickiego) arcybiskupa Akki, Hajfy, Nazaretu i Galilei. Ich obecność podkreśliła jedność różnych obrządków katolickich w Ziemi Świętej.

Procesja złożona z 11 biskupów i przełożonych wyższych oraz około 150 księży z całej diecezji podążała za patriarchą do bazyliki.

Ulewny deszcz uniemożliwił zaplanowaną procesję na świeżym powietrzu z pobliskiego kościoła św. Józefa, gdzie czczony jest dom Świętej Rodziny. Uroczystości odbyły się jednak w atmosferze szacunku wewnątrz bazyliki.

Pierwsza część liturgii miała miejsce w dolnej części bazyliki, w pobliżu Groty Zwiastowania, gdzie patriarcha na chwilę zatrzymał się na modlitwę.

Odczytano fragmenty bulli jubileuszowej w języku angielskim i arabskim, a wiernym ogłoszono odpust jubileuszowy, który można uzyskać postępując zgodnie ze wskazówkami Penitencjarii Apostolskiej.

„Rok święty jest sprzyjającym czasem, aby stanąć przed Bogiem” – powiedział patriarcha. „Przed Nim odkrywamy, iż jesteśmy grzesznikami potrzebującymi przebaczenia. Podczas jubileuszu mamy przywilej otrzymania od Boga całkowitego odpuszczenia grzechów, ale odpust nie jest czymś, co możemy kupić; jest to łaska uzyskana tylko poprzez prawdziwe nawrócenie”.

Patriarcha pokropił następnie zgromadzenie wodą święconą, przypominając o ich zobowiązaniu chrzcielnym. Następnie jubileuszowy krzyż i Ewangelia poprowadziły procesję do górnej części bazyliki, gdzie zgromadziła się wspólnota wiernych i odbyła się druga część celebracji eucharystycznej.

Krzyż jubileuszowy, specjalnie stworzony na tę okazję przez ikonografkę Marię Ruiz, został umieszczony w pobliżu ołtarza. Krzyż pozostanie w bazylice przez cały rok jubileuszowy jako znak obecności i zbawienia Chrystusa.

słowa kluczowe:epliki krzyża jubileuszowego zostaną umieszczone również w Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem, Grobie Pańskim w Jerozolimie, Kościele Łacińskiego Patriarchatu w Jerozolimie, miejscu chrztu w Jordanii (al-Maghtas) oraz w kościele Matki Bożej Łaskawej w Larnace na Cyprze, gdzie również odbyły się uroczystości jubileuszowe.

Uroczystość zakończyła się rozdaniem małych reprodukcji krzyża jubileuszowego członkom Zgromadzenia Ordynariuszy Katolickich Ziemi Świętej ( ACOHL ), w skład którego wchodzą biskupi, egzarchowie i eparchowie z całego regionu.

W uroczystości otwarcia roku jubileuszowego aktywnie uczestniczyli wierni, którzy przyjechali z pobliskich miejscowości, a także z Jerozolimy i Tel Awiwu.

W świetle tego katoliccy ordynariusze Ziemi Świętej wydali specjalne orędzie do lokalnych chrześcijan, zachęcając ich do wyruszenia na pielgrzymki do miejsc jubileuszowych w regionie. Te święte miejsca, głęboko zakorzenione w wierze i historii Ziemi Świętej, są często pomijane przez lokalnych wierzących.

Patriarchat Łaciński podkreślił znaczenie ożywienia pielgrzymek do tych świętych miejsc, szczególnie biorąc pod uwagę obecny spadek liczby pielgrzymów międzynarodowych. Inicjatywa ma na celu podtrzymanie bogatych tradycji i dziedzictwa duchowego Ziemi Świętej, jednocześnie wspierając odnowioną więź między lokalnymi chrześcijanami.

Parafie, stowarzyszenia i grupy wyznaniowe mobilizują się do udziału w tym wysiłku, dbając o to, aby rok jubileuszowy stał się dla wiernych okazją do pogłębienia wiary i ponownego odkrycia głębokiego znaczenia miejsc świętych.

„Aby w pełni przeżyć doświadczenie jubileuszu, jako doświadczenie pojednania i pobłażliwości … my, chrześcijanie Ziemi Świętej, mamy pielgrzymkę do trzech szczególnych miejsc. Przez cały rok starajmy się sami być pielgrzymami do tych miejsc, jako wspólnota, jako rodziny, a także w sposób osobisty” – czytamy w przesłaniu ordynariuszy Ziemi Świętej.

W swojej homilii kardynał Pierbattista Pizzaballa skupił się na cnocie nadziei, która leży u podstaw roku jubileuszowego. Cnota ta jest szczególnie istotna w kontekście Ziemi Świętej, regionu od dawna naznaczonego konfliktem, który od 15 miesięcy znosi najdłuższą współczesną wojnę.

Jak zauważył patriarcha, jest to cnota, „która, jak się wydaje, najbardziej ucierpiała w tym trudnym czasie życia na świecie, z powodu wojen, nienawiści i ogólnie rzecz biorąc, tak wielkiej przemocy wokół nas”.

„Naprawdę potrzebujemy roku jubileuszowego” – podkreślił patriarcha. „Wszyscy jesteśmy więźniami tej wojny i jej następstw w taki czy inny sposób. Jesteśmy uwięzieni, uwięzieni w naszych lękach, które uniemożliwiają nam posiadanie ufnych poglądów, a zatem posiadanie nadziei w innych lub w przyszłości”.

„Naprawdę potrzebujemy roku jubileuszowego, aby Bóg mógł anulować nasze długi, zdjąć z naszych ramion i serc nie do zniesienia ciężar naszych grzechów i lęków oraz przywrócić światło naszym oczom” – kontynuował. „Bo to jest znaczenie odpustu, jaki możemy uzyskać w tym roku: otrzymać przebaczenie od Boga, aby mógł ponownie otworzyć nasze serca na zaufanie i nadzieję. Potrzebujemy tej duchowej odnowy, która przywróci zaufanie do dzieła Bożego w naszych domach i społecznościach, przynosząc ze sobą nadzieję, iż pewnego dnia będziemy mogli osiągnąć pokój, którego wszyscy pragniemy”.

słowa kluczowe: Kardynał Pizzaballa, Rok Jubileuszowy 2025, Ziemia Święta, chrześcijaństwo, uroczystość,

Idź do oryginalnego materiału