Podczas pierwszego spotkania z Korpusem Dyplomatycznym akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej, Papież Leon XIV podkreślił, iż dyplomacja Watykanu jest wyrazem troski o każdego człowieka. Wezwał do wspólnych działań na rzecz pokoju, który – jak zaznaczył – nie może zaistnieć bez sprawiedliwości i prawdy.
Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl
Źródło: | EWTN/Archidiecezja Wrocławska | 17 maja 2025 |Photo credit: Archidiecezja Wrocławska
Tekst został opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
To wydarzenie zapisze się złotymi zgłoskami w historii Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. W sobotę 17 maja 2025 roku, w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świętej Katarzynie, dwie siostry jubilatki: s. Seweryna Łatek oraz s. Beata Gniewek uroczyście świętowały odpowiednio 65-lecie (żelazny jubileusz) i 60-lecie (diamentowy jubileusz) życia zakonnego.
Uroczystej Mszy Świętej jubileuszowej przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, który od lat blisko współpracuje z osobami konsekrowanymi. W homilii nie tylko wyraził wdzięczność w imieniu Kościoła wrocławskiego, ale także złożył siostrom osobiste podziękowania za ich wierną służbę, duchowe wsparcie i nieustanną modlitwę.
To nieoceniony dar, jaki człowiek może złożyć w swoim sercu w intencji Kościoła. Wasze zadanie dziś to trwać przed Jezusem Dobrym Pasterzem
mówił bp Kiciński, nawiązując do trwającego Tygodnia Dobrego Pasterza.
Dziękczynienie i świadectwo powołania
Podczas liturgii siostry odnowiły swoje śluby zakonne, składając je na nowo z tą samą pokorą i oddaniem, jakie towarzyszyły im w dniu profesji zakonnej dziesiątki lat temu. Ich życie – ciche, ukryte, ale pełne modlitwy, poświęcenia i pracy – zostało tego dnia wystawione na światło wdzięczności całej wspólnoty parafialnej i zakonnej.
Wzruszające było również podziękowanie sióstr jubilatek, które nie kryły wdzięczności wobec Boga, Założycielki zgromadzenia bł. Marii Karłowskiej, współsióstr, rodzin oraz wszystkich, którzy towarzyszyli im na drodze powołania.
Jesteśmy tylko narzędziami w rękach Pana, ale jak wielką łaską jest móc służyć Mu przez całe życie
mówiły.
Wierność i obecność jako znak czasu
Jubileusze życia zakonnego to nie tylko wspomnienie minionych lat, ale przede wszystkim świadectwo Bożej wierności, które – jak podkreślił bp Kiciński – ma być „światłem dla współczesnego świata, często zagubionego i poszukującego”.
– W dobie niepewności i przyspieszenia siostry przypominają nam, iż życie oparte na modlitwie, wierności powołaniu i ofiarnej służbie to prawdziwa droga szczęścia. Wy jesteście przedłużeniem Dobrego Pasterza – podkreślił hierarcha.
Święto całej wspólnoty
Wspólna modlitwa, obecność licznych wiernych i sióstr z różnych placówek oraz radosne spotkanie po Mszy Świętej stworzyły atmosferę święta nie tylko dla samych jubilatek, ale dla całej rodziny zgromadzenia. Siostry pasterki od ponad wieku służą Kościołowi poprzez modlitwę, opiekę nad potrzebującymi, wychowanie i duszpasterstwo. Takie jubileusze przypominają, iż ich posługa jest żywa i wciąż potrzebna.
słowa kluczowe: jubileusz życia zakonnego; Zgromadzenie Sióstr Pasterek; bp Jacek Kiciński; Tydzień Dobrego Pasterza; świętowanie rocznicy ślubów zakonnych