Zasadzić (שׁתל šāṯal)

jednoslowo.com 1 tydzień temu

Tak mówi Pan Bóg: Ja także wezmę wierzchołek z wysokiego cedru i zasadzę, z najwyższych jego pędów ułamię gałązkę i zasadzę ją na górze wyniosłej i wysokiej. (Ez 17,22)

כֹּ֤ה אָמַר֙ אֲדֹנָ֣י יְהוִ֔ה וְלָקַ֣חְתִּי אָ֗נִי מִצַּמֶּ֧רֶת הָאֶ֛רֶז הָרָמָ֖ה וְנָתָ֑תִּי מֵרֹ֤אשׁ יֹֽנְקוֹתָיו֙ רַ֣ךְ אֶקְטֹ֔ף וְשָׁתַ֣לְתִּי אָ֔נִי עַ֥ל הַר־גָּבֹ֖הַ וְתָלֽוּל׃

Haec dicit Dominus Deus: Et sumam ego de cacumine cedri sublimis et ponam; de vertice ramorum eius tenerum distringam et plantabo super montem excelsum et eminentem.

διότι τάδε λέγει κύριος Καὶ λήμψομαι ἐγὼ ἐκ τῶν ἐπιλέκτων τῆς κέδρου, ἐκ κορυφῆς καρδίας αὐτῶν ἀποκνιῶ καὶ καταφυτεύσω ἐγὼ ἐπʼ ὄρος ὑψηλόν· καὶ κρεμάσω αὐτὸν.

Zasadzić (שׁתל šāṯal), czasownik ten pochodzi od hebrajskiego rdzenia šṯl, obecnego w wielu językach semickich. W hebrajskim biblijnym pojawia się późno i występuje tylko w tekstach poetyckich. Słowo to nie występuje w języku potocznym. W Starym Testamencie czasownik ten występuje dziesięć razy i zawsze jego dopełnieniem są rośliny lub drzewa, takie jak krzew winny, cedr, palma czy oliwka.

W dzisiejszym czytaniu z Księgi proroka Ezechiela (Ez 17,22-24) Bóg jest podmiotem czasownika שׁתל (šāṯal) i zapowiada, iż zasadzi gałązkę wziętą z wysokiego cedru na wysokiej górze. Metafora zasadzenia gałązki na górze odnosi się do Izraela, „zasadzonego” na Syjonie i jest zapowiedzią jego rozwoju. To, co pozwala zasadzonej roślinie przyjąć się, jest woda, której na wysokiej górze brakuje. Ma być to świadectwem dla wszystkich drzew, iż ich rozwój zależy tylko od woli i potęgi JHWH. To On poniża drzewo wysokie, a drzewo niskie wywyższa, to On, który sprawia, iż drzewo zielone usycha, który zieloność daje drzewu suchemu (cf. Ez 17,24).

Podobnej metafory używa Pan Jezus w przypowieści o ziarnie, które wrzucone w ziemię samo rośnie. Ziemia sama z siebie wydaje plon. Ziarno posiada w sobie potęgę życia i rozwoju. Przypowieść o ziarnie nawiązuje do Królestwa Bożego, którego wzrost nie zależy od ludzkich strategii i algorytmów, ale od działania w naszym życiu mocy i potęgi Boga.

Przeczytaj w Słowniku – “Z”
Idź do oryginalnego materiału