Zakończyły się Pierwsze Dni Św. Jana Pawła II w Rzymie: Dziedzictwo Papieża Polaka w Wiecznym Mieście

3 godzin temu

Rzym stał się na cztery dni centrum refleksji nad dziedzictwem św. Jana Pawła II – papieża, którego nauczanie wciąż inspiruje ludzi na całym świecie. Pierwsza edycja Dni Św. Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich zgromadziła wybitnych naukowców, studentów oraz duchownych ze wszystkich kontynentów, łącząc świat nauki, kultury i duchowości. Pod hasłem „Wiara i rozum w myśli Jana Pawła II” wydarzenie ukazało niezwykłą aktualność nauczania Papieża Polaka, przypominając, iż jego spuścizna pozostaje żywym fundamentem w gwałtownie zmieniającym się świecie.

Piotr M. Pietrus, źródło: Fundacja Jana Pawła II na Watykanie, fot. Michał Kłosowski | 30 listopada 2024 |
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Rzym na cztery dni stał się centrum refleksji nad dziedzictwem św. Jana Pawła II – papieża, którego myśl przez cały czas inspiruje miliony. Pierwsza edycja Dni Św. Jana Pawła II zgromadziła przedstawicieli świata nauki, kultury i duchowości z całego globu.

W dniach 26-29 listopada 2024 roku odbyło się wyjątkowe wydarzenie naukowo-kulturalne, które pod hasłem „Wiara i rozum w myśli Jana Pawła II” ukazało niezwykłą aktualność nauczania Papieża Polaka. Organizatorem Dni była Watykańska Fundacja Jana Pawła II oraz Kościół i Hospicjum Św. Stanisława BM w Rzymie, przy współpracy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Patronat nad wydarzeniem objęła Dykasteria ds. Kultury i Edukacji.

Cztery dni pełne inspiracji

Wydarzenie odbyło się w wyjątkowych miejscach: Angelicum, Santa Croce i Gregorianie – trzech prestiżowych uniwersytetach papieskich w Rzymie. Program obejmował:

  • Trzy konferencje naukowe, w których udział wzięli wybitni naukowcy, m.in.:
    • Prof. Richard Swinburne (Oxford),
    • Prof. Jacek Wojtysiak (Lublin),
    • Ks. prof. Rafael Martinez (Santa Croce),
    • Prof. Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz, laureatka Nagrody Ratzingera.
  • Debatę międzypokoleniową w Kościele Św. Stanisława BM z udziałem m.in. prof. Hanny Suchockiej i ks. Federico Lombardiego.
  • Eucharystię przy Grobie św. Jana Pawła II, której przewodniczył bp Paul Tighe, sekretarz Dykasterii ds. Kultury i Edukacji.
  • Galę Finałową na Angelicum, gdzie ks. Karol Wojtyła obronił doktorat w 1948 roku.

Międzynarodowy konkurs naukowy

Jednym z głównych elementów wydarzenia był konkurs naukowy, który przyciągnął studentów z całego świata. Prace zgłaszali zarówno świeccy, jak i duchowni z różnych kontynentów. Jury wyłoniło trzech zwycięzców:

  1. Ks. Ugochukwu Stophynus Anyanwu (Nigeria, Uniwersytet Gregoriański) – I miejsce,
  2. Marco Visalli (Włochy, Uniwersytet Laterański) – II miejsce,
  3. Ks. Jorge Alonso Tello Calmet (Peru, Uniwersytet Gregoriański) – III miejsce.

Nagrody ufundowane przez Watykańską Fundację Jana Pawła II wynosiły:

  • 2000 euro za I miejsce,
  • 1500 euro za II miejsce,
  • 1000 euro za III miejsce.

Dodatkowo, laureaci i trójka kolejnych uczestników zostali zaproszeni na pielgrzymkowo-naukowy wyjazd do Polski. Artykuły zwycięzców zostaną opublikowane w prestiżowych czasopismach naukowych.

Głos organizatorów

Michał Kłosowski, jeden z organizatorów, podkreślił wyjątkowość wydarzenia:

„Dziedzictwo Jana Pawła II wciąż inspiruje – zarówno młodych, jak i starsze pokolenia. W tych dniach mogliśmy zobaczyć, jak wiele świat współczesny może czerpać z fundamentów intelektualnych Papieża Polaka.”

Ks. Tomasz Podlewski, administrator Kościoła Św. Stanisława BM, dodał:

„Dzięki takim wydarzeniom, w Kościele rodzi się Nowe Pokolenie JP2. Spuścizna Jana Pawła II ożywia nie tylko serca, ale również umysły.”

Więcej niż nauka

Dni Św. Jana Pawła II nie były jedynie konferencjami i debatami. Stały się również przestrzenią duchowej refleksji i budowania wspólnoty. Jak zauważyli organizatorzy, wydarzenie pozostawiło trwały ślad w sercach uczestników, inspirując ich do dalszego zgłębiania nauczania Papieża Polaka i wprowadzania jego wartości w codzienne życie.

Co dalej?

Organizatorzy już zapowiadają kolejną edycję, która ma być jeszcze bardziej rozbudowana i przyciągnąć jeszcze większą liczbę uczestników. Planowane jest włączenie nowych ośrodków naukowych oraz poszerzenie programu o wydarzenia kulturalne i pielgrzymkowe.

Idź do oryginalnego materiału