We wtorek przed południem odbyła się ostatnia, 12. kongregacja generalna kardynałów, poprzedzająca rozpoczynające się jutro konklawe. Zgodnie z przepisami, zaktualizowanymi przez Papieża Franciszka w ubiegłym roku, podczas kongregacji kardynałowie anulowali Pierścień Rybaka oraz ołowianą papieską pieczęć.
W 12. kongregacji generalnej kardynałów, która przed południem odbyła się w Auli Synodalnej na terenie Watykanu, wzięło udział 173 kardynałów, w tym 130 elektorów. Nieobecnych było trzech purpuratów, którzy również wezmą udział w konklawe.
Anulowanie papieskiego pierścienia
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w obecności uczestników kongregacji generalnej dokonano anulowania (czyli: zniszczenia, poprzez przekłucie dłutem) pierścienia Rybaka, który nosił Papież Franciszek oraz ołowianej pieczęci, którą się posługiwał. Niegdyś czynności tych dokonywał kardynał kamerling po stwierdzeniu zgonu Ojca Świętego.
Mnogość tematów
Jak przekazał dyrektor watykańskiego Biura Prasowego, Matteo Bruni, uczestnicy kongregacji wysłuchali 26 wystąpień. Poruszono wiele tematów, m.in. reform Papieża Franciszka i ich kontynuacji, przepisów prawnych związanych z wykorzystaniem seksualnym, kwestii ekonomicznych, zarządzania Kurią Rzymską, synodalności, ochrony stworzenia i pokoju na świecie.
Mowa była również o współczesnych prześladowaniach, dziedzictwie męczenników za wiarę, ale też o wyzwaniach świata, związanych m.in. z wojnami i zmianami klimatycznymi. Rozmawiano też m.in. o wspólnej dacie obchodów Świąt Zmartwychwstania przez chrześcijan oraz o bliskości Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata oraz Światowego Dnia Ubogich (w odstępie 1 tygodnia) – co jest ważnym kluczem do rozumienia i przeżywania tych wydarzeń.
Papież – budowniczy mostów
W refleksjach nt. przyszłego papieża wybrzmiała jego posługa pontifexa – budowniczego mostów, pasterza, przewodnika i wskazującego na miłosierne oblicze Kościoła. Podkreślono, iż w czasie naznaczonym wojnami i podziałami, potrzeba papieża miłosierdzia, synodalności i nadziei.
Posługa kardynałów
Kardynałowie rozmawiali też o swojej posłudze w Kościele i współczesnym świecie. Wskazali też na potrzebę spotkań Kolegium Kardynalskiego przy okazji konsystorzy. Kardynałowie odczytali też treść apelu o pokój, który został następnie przekazany mediom.
Jutro kardynałowie zbiorą się w Bazylice Watykańskiej na Mszy św. w intencji wyboru papieża. Następnie, popołudniu zgromadzą się w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego, skąd, po rozpoczęciu modlitwy, udadzą się procesyjnie do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie złożą przysięgę i rozpoczną konklawe.
Źródło: Vatican News
Źróło fot.: Vatican Media