,,Z wiarą w sercu, z nadzieją u boku” – ZHP po raz 30. na Jasnej Górze

3 dni temu
Związek Harcerzy Polskich już po raz 30. zawitał u tronu Matki Bożej na Jasnej Górze. Harcerze z całej Polski przybyli, by dziękować Czarnej Madonnie za otrzymane łaski. Modlili się także za papieża Leona XIV. Nie zapomnieli również o zmarłym papieżu Franciszku, którego przesłanie o nadziei było motywem ich pielgrzymki.

Mszy św. w intencji ok. 200 pątników przewodniczył bp Andrzej Przybylski, który w harcerstwie uczył się świata i ludzi. Zwrócił uwagę, iż wiara i nadzieja to cechy, które zostały nam dane od Boga.

Do hasła pielgrzymki – ,,z wiarą w sercu, z nadzieją u boku” – odniósł się również jej komendant, harcmistrz Przemek Kowalski z hufca Częstochowa, który na Jasną Górę przybył m.in. ze swoim synkiem:

– Jest to pielgrzymka jubileuszowa i spotykamy się w roku jubileuszowym, w roku nadziei. Stąd też hasło, zaczerpnięte z jednej z piosenek harcerskich pt. ,,Dym z jałowca”.

Podczas homilii bp Przybylski wyjaśnił, iż nadzieja polega na gotowości do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Jak zaznaczył, jest to cnota, którą powinien posiadać każdy harcerz. ,,Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów!” – zacytował Prymasa Stefana Wyszyńskiego na zakończenie homilii. Był to fragment przemówienia milenijnego do młodzieży ze Wzgórza Lecha w Gnieźnie z 1966 r.

– Tego Wam życzę! – powiedział bp Przybylski.

Ola, Olga, Nikola i Kasia reprezentowały Hufiec Częstochowa. Stwierdziły, iż służba w ZHP jest dla nich bardzo ważna. Zdradziły też, który raz pojawiły się wraz z innymi harcerzami na Jasnej Górze:

– Służba jest dla nas codziennością, możemy dzięki niej się rozwijać. Jesteśmy tutaj też po to, by zostawić ten świat lepszym, nżgo zastaliśmy. Na Jasnej Górze jest to już nasza chyba trzecia pielgrzymka.

Harcerze przypomnieli, iż ich pierwsza oficjalna pielgrzymka na Jasną Górę miała miejsce w 1996 roku. Tradycja harcerskiego pielgrzymowania sięga jednak lat 20. XX wieku, kiedy to po odzyskaniu niepodległości pojawiały się tam pierwsze skautowe drużyny. W kolejnych dekadach harcerze uczestniczyli w pielgrzymkach organizowanych przez różne diecezje, a także jako niezależne drużyny i hufce, szczególnie widoczni byli w latach 80. minionego wieku.

Szczególne znaczenie miała ich obecność podczas pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Polski – w 1983 roku zainicjowano działalność tzw. Białej Służby, która wspierała organizację wydarzeń w zakresie porządku, informacji i pomocy medycznej.

Idź do oryginalnego materiału