Rozmyślania na wszystkie dni całego roku
z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego
1935 r.
PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO
O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.
TOM II.
KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ
DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.
Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.
Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci Nieskończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kiedy obrazić.
Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.
Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.
Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.
W roztargnieniach mów:
Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem.
„Tak i Ojciec Mój Niebieski uczyni wam, jeżeli nie odpuścicie każdy bratu swemu z serc waszych” — (Mat, 18, 35).
PRZYGOTOWANIE. — Nieludzki sługa, któremu jego pan wiele darował, a który następnie swemu bliźniemu najmniejszego nie okazał miłosierdzia, jest żywym obrazem tych Chrześcijan, którzy nie chcą przebaczyć swym nieprzyjaciołom. Nie chcę przypuszczać, iż tak wielką winę masz na sumieniu, ale zbadaj się dobrze, czy nie należysz do tych, którzy surowo osądzają błędy innych, a chcesz, by okazywano pobłażanie dla twych win, może jeszcze większych. Jeśliby na nieszczęście tak było, nie ociągaj się z poprawą; w przeciwnym bowiem razie z równą surowością będziesz przez Ojca Przedwiecznego sądzony i skazany.
I. — W dzisiejszej Ewangelii mówi Pan Jezus, iż „podobne jest Królestwo Niebieskie człowiekowi królowi, który chciał kłaść liczbę ze sługami swoimi. A gdy począł liczbę kłaść, przywiedziono mu jednego, który mu był winien dziesięć tysięcy talentów. A gdy nie miał skąd oddać, kazał go pan jego zaprzedać i żonę jego, i dzieci, i wszystko, co miał, aż odda wszystko. A upadłszy sługa on, prosił go mówiąc: Miej cierpliwość nade mną, a wszystko tobie oddam. A pan, zlitowawszy się nad onym sługą, wypuścił go i dług mu odpuścił. ale sługa on wyszedłszy, znalazł jednego z towarzyszów swoich, który mu był winien sto groszy i ująwszy, dusił go, mówiąc: Oddaj, coś winien. A upadłszy, towarzysz jego prosił go, mówiąc: Miej cierpliwość nade mną, a oddam ci wszystko. A on nie chciał, ale poszedł i wsadził go do więzienia, aż oddał dług“.
Słysząc o tym nieludzkim czynie, który może nigdy się nie zdarzył, jesteś prawdopodobnie wzruszony. ale iluż jest takich, których ta przypowieść wzrusza, a jednak dopuszczają się podobnej winy, jak ów nieludzki sługa! Pan Jezus — ów wielki Król — w Trybunale Pokuty okazuje się tak Miłosierny, iż byleby grzesznik wzbudził akt żalu, przebacza mu wszystkie grzechy, których figurą jest ów olbrzymi dług — dziesięciu tysięcy talentów. A jednak tylu jest Chrześcijan, a ich obrazem jest ów nieludzki sługa, którzy tak są zaślepieni, iż pomimo Przykazania Bożego nie chcą przebaczyć bliźniemu zniewag, jakich od niego doznali, a które są przedstawione w Ewangelii, jako mała suma stu groszy.
Przypuszczam, iż nie masz na sumieniu tak wielkiej winy, ale zbadaj się, czy nie należysz do tych, którzy opanowani przez gniew, chcą, aby im okazywano cierpliwość, a innym jej nie chcą okazać; sądzą surowo małe błędy innych, a domagają się wyrozumienia dla swych win, które są może większe od błędów bliźnich.
II. — Jakżeż to być może, mówi Eklezjastyk, iż robak ziemski żywi gniew ku bratu swemu i chce się zemścić, a przy tym odważa się prosić Pana Boga o Miłosierdzie! A jednak wielu jest takich, którzy w ten sposób postępują. Tych, jak się zdaje, miał Pana Jezus na myśli, gdy dalej ciągnął Swe opowiadanie:
„A ujrzawszy towarzysze jego, co się działo, zasmucili się bardzo i przyszli, i powiedzieli panu swemu wszystko, co się było stało. Wtedy zawołał go pan jego i rzekł mu: Sługo niewdzięczny, wszystek dług odpuściłem ci, iżeś mnie prosił. Azali tedy i ty nie miałeś się zmiłować nad towarzyszem swoim, jakom i ja się zmiłował nad tobą? I rozgniewawszy się pan jego, oddał go katom, ażby mu oddał wszystek dług. Tak i Ojciec Mój Niebieski uczyni wam, jeżeli nie odpuścicie każdy bratu swemu z serc waszych“.
Modlitwa.
Jezu, mój Boski Odkupicielu! ponieważ słowem i przykładem pouczyłeś mnie miłować nieprzyjaciół, dobrze czynić tym, którzy mnie nienawidzą i modlić się za tych, którzy mnie prześladują i oczerniają, oto, padając przed Tobą, postanawiam zawsze i we wszystkim postępować za Twą Najświętszą Nauką. Mój Jezu, z miłości ku Tobie przebaczam każdemu, kto mnie obraził i proszę Cię, byś mu przebaczył. Błogosław przedsięwzięciom tych, którzy mnie obrazili, pomnażaj ich majątek, spełniaj ich pragnienia, a przede wszystkim natchnij ich serca miłością i pokojem, abyśmy po wyniszczeniu wszelkiej nieprzyjaźni, mogli wspólnie służyć Ci w tym życiu i cieszyć się w życiu przyszłym.
Jako zaś ja odpuszczam tym, którzy przeciw mnie zawinili, tak i Ty mi przebacz i strzeż mnie miłościwie, abym dzięki Twej Opiece był wolny od wszelkich przeciwności i przez dobre czyny oddawał cześć Imieniu Twemu. Słodkie Serce Maryi, bądź moim zbawieniem. Amen.
Zachęcamy do:
- uczczenia Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego ku czci Jej poświęconym: Miesiąc październik poświęcony ku czci Różańca Świętego — dzień 13
- Dzieci w hołdzie i czci dla Królowej Różańca Świętego — dzień 13
- uczczenia Świętych Aniołów Stróżów w miesiącu Październiku ku Ich czci poświęconym: Miesiąc Październik ku czci Świętych Aniołów Stróżów — dzień 13
Poznaj także żywot Św. Edwarda, Króla Anglii i Wyznawcy napisanego przez:
- O. Prokopa Kapucyna.
- X. Piotra Skargi T.J.
- X. Juliana A. Łukaszkiewicza.
Poznaj także żywot Św. Pamby, opata napisanego przez X. Piotra Skargę, T.J.
© salveregina.pl 2024