W środę, 17 czerwca 2026 roku w Złotej Kaplicy katedry poznańskiej odbyło się wyjątkowe wystawienie relikwiarzy ze szczątkami pierwszego króla i pierwszej królowej Polski – Bolesława Chrobrego oraz królowej Rychezy. Okazją do tej uroczystości była 1001. rocznica śmierci, który został pochowany w poznańskiej bazylice archikatedralnej.
Więcej zdjęć: Zobacz galerię!
Fot. Jan Jeliński
Uroczystość zgromadziła przedstawicieli duchowieństwa, świata nauki oraz samorządu. W wydarzeniu uczestniczyli ks. proboszcz Ireneusz Szwarc, zaproszeni profesorowie oraz władze miasta Poznania. Abp Zbigniew Zieliński, Metropolita Poznański, poprowadził specjalną modlitwę za zmarłych władców z dynastii Piastów. Te cenne pamiątki naszej historii zostały sprowadzone do Poznania z Małopolski.
„Oto Złotą Kaplicę nawiedzają historyczne relikwie Bolesława Chrobrego oraz królowej Rychezy, pochodzące z Krakowa – te pierwsze z rezydencji biskupów krakowskich, a te drugie z opactwa tynieckiego ojców benedyktynów” – mówił abp Zbigniew Zieliński.
Królewskie szczątki były prezentowane w Złotej Kaplicy do godz. 17:30. Kolejnym punktem obchodów rocznicowych było sympozjum naukowe „Kości Królewskie. Badanie szczątków Bolesława Chrobrego i Rychezy w kontekście początków Królestwa Polskiego”, które zorganizowano w Muzeum Archidiecezjalnym.
W katedrze poznańskiej odbyła się Msza św. pod przewodnictwem abpa. Seniora Stanisława Gądeckiego, odprawiona z okazji 1001. rocznicy śmierci króla Bolesława Chrobrego. W Liturgii uczestniczył również ks. proboszcz Ireneusz Szwarc. Po Eucharystii w odbył się koncert, podczas którego wykonano utwór „Ordo Coronationis”. Wydarzenie to zakończyło obchody 1001. rocznicy śmierci pierwszego króla Polski.
Fot. Jan Jeliński


















