Chodzi o "zażalenie" kardynała Johna Njue z Kenii. Watykan poinformował wcześniej, iż nie bierze on udziału w konklawe z powodów zdrowotnych, czemu duchowny zaprzecza. Twierdzi, iż nie otrzymał zaproszenia do udziału.
Kardynał Njue nie krył emocji. W rozmowie z kenijskimi mediami powiedział jasno, iż czuje się dobrze. Według jego relacji, kardynałowie mają otrzymywać zaproszenie, by udać się na konklawe. On twierdzi, iż został pominięty.
Jak informuje gazeta, watykanista i ekspert prawa kanonicznego Angelo Coccia wskazuje, iż duchowny ma podstawy, by podważyć legalność głosowania.
– W teorii zakwestionowanie schematy konklawe, biorąc pod uwagę, iż istnieje norma określająca konkretne klauzule dotyczące uczestnictwa, jest możliwe. Ale z pewnością byłoby to bardzo trudne do zastosowania, biorąc pod uwagę boski komponent działania Ducha Świętego w wyborach – mówił.
Wynik konklawe może zostać zakwestionowany?
Coccia przywołuje art. 34 konstytucji apostolskiej Universi Dominici Gregis. Według niego: "Żaden kardynał elektor nie może zostać wykluczony z wyborów, zarówno czynnie, jak i biernie, z jakiegokolwiek powodu lub pod jakimkolwiek pretekstem".
Mimo to zaznacza, iż zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego papież nie podlega żadnemu sądowi. Jak podano "tej chwili apelacja w sprawie nieuczestniczenia nie wydaje się wykonalna, również dlatego, iż różne kongregacje kardynałów, które odbyły się w ostatnich dniach, będą także omawiać sprawę afrykańskiego kardynała i jego wypowiedzi na temat wieku".
Do sprawy odniósł się również rzecznik Watykanu Matteo Bruni. Zaznaczył, iż kardynałowie elektorzy są dopuszczani do konklawe na podstawie jasnych przepisów. Według nich zaproszenie nie jest koniecznie. Powiedział, iż jeżeli Njue nie pojawił się, choćby pomimo faktu, iż nie ma problemów zdrowotnych to "nie ma prawa narzekać".
Wokół wieku kard. Njue krążą wątpliwości w kwestii daty jego urodzenia. Do niedawna Watykan podawał, iż urodził się w 1944 r., później zmieniono tę datę na 1946 r., co oznacza, iż wiek 80 lat osiągnie dopiero w styczniu 2026 r.
Przypomnijmy, iż aby wybrać nowego papieża, kandydat musi uzyskać poparcie co najmniej dwóch trzecich głosujących. jeżeli nie uda się go wyłonić w ciągu trzech dni, konklawe przewiduje jednodniową przerwę na modlitwę i refleksję. W konklawe uczestniczą kardynałowie, którzy w chwili śmierci papieża nie ukończyli 80. roku życia.