🔉WTOREK XIX TYGODNIA PO ZESŁANIU DUCHA ŚWIĘTEGO. Rozmyślanie. Życie obecne jest podróżą do wieczności.

salveregina.pl 5 dni temu
Zdjęcie: Przenajświętszego sakramentu ,zbawienie dusz,Maryja,dusze oziębłe,zbliżamy się do śmierci ,Jezus,okazje do grzechu,o nabożeństwie,grzech niewdzięczności,doskonałość,łaski bożej,zmartwychwstanie ciał,g


Rozmyślania na wszystkie dni całego roku

z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego

1935 r.

PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO

O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.

TOM II.

KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ

DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.

Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.

Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci Nie­skończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kie­dy obrazić.

Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.

Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.

Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.

W roztargnieniach mów:

Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bo­wiem jest to, co dotąd uczyniłem.

„A nie mamy tu miasta trwałego, ale przyszłego szukamy” — (Żyd. 13, 14).

PRZYGOTOWANIE. — choćby poganie, widząc tylu bezbożnych w pomyślności, a tak wielu sprawiedliwych w przeciwnościach, już rozumem nieoświeconym Łaską Bożą pojmowali, iż ziemia nie jest naszą ojczyzną, ale jedynie miejscem przejściowym, miejscem zbierania zasług. Jakież więc byłoby wielkie nasze szaleństwo, gdybyśmy będąc Chrześcijanami i wierząc w to, jako w prawdę wiary, przywiązywali swe serce do dóbr tego świata, który musimy niebawem opuścić, a nie myśleli o tym, by przez dobre uczynki zbudować sobie piękny dom w życiu przyszłym, gdzie będziemy musieli pozostać przez całą wieczność!

I.Widząc, iż tylu ludzi niegodziwych żyje na tej ziemi w pomyślności, a przeciwnie, tylu sprawiedliwych cierpi tak wiele, choćby poganie, oświeceni tylko naturalnym światłem rozumu, pojmowali tę prawdę, iż skoro jest Pan Bóg i to Sprawiedliwy, musi być inne życie, gdzie bezbożni zostaną ukarani, a dobrzy nagrodzeni. To, co poganom już sam rozum wskazywał, wiemy również oświeceni światłem Wiary. „Nie mamy tu miasta trwałego, ale przyszłego szukamy”. Ta ziemia nie jest naszą ojczyzną, jest dla nas miejscem przejściowym, skąd niebawem musimy przejść do domu wieczności. Pójdzie człowiek do domu wieczności swej.

A więc dom, w którym mieszkasz, nie jest twoim, jest tylko schroniskiem, które niebawem, gdy najmniej będziesz się tego spodziewał, musisz opuścić. Pamiętaj, iż skoro umrzesz, twoi najdrożsi pierwsi będą o tym myśleć, by cię co prędzej z domu usunąć. A jakiż dom dostanie ci się w udziale? Grób będzie mieszkaniem twego ciała aż do Dnia Ostatecznego; dusza zaś będzie musiała pójść do wieczności: albo do Nieba, albo do piekła.
Toteż ostrzega cię Św. Augustyn: „Gościem jesteś, przechodzisz i patrzysz”. Byłby szalonym ów podróżny, gdyby przechodząc przez jaki kraj, chciał obrócić całą swą ojcowiznę na kupno wsi, domu, które za kilka dni będzie musiał opuścić. Pamiętaj przeto, mówi Święty, iż tylko podróżnikiem jesteś na tym świecie; nie przywiązuj się więc do tego, co widzisz. Popatrz i idź dalej; staraj się, byś pozyskał piękny dom, w którym na zawsze będziesz musiał pozostać. — Szczęśliwyś, jeżeli się zbawisz! Jakżeż pięknym domem jest Niebo! Najwspanialsze pałace monarchów są niczym w porównaniu do Nieba, które jedynie zasługuje na nazwę: „Miasto doskonałej piękności”. o ile się zaś potępisz, będziesz pozostawał w morzu ognia i katuszy, w rozpaczy, opuszczony przez wszystkich i przez Pana Boga. A jak długo? Przez całą wieczność!

II. — Czy chcesz teraz wiedzieć, jaki dom czeka cię w wieczności? Ten, jaki sam sobie przez swe czyny przygotujesz. Ożyw więc swą wiarę, i jeżeli na nieszczęście zasłużyłeś na piekło, opłakuj teraz czas stracony i staraj się go nagrodzić przez użycie reszty życia jedynie na służenie Panu Bogu i kochanie Go całym sercem.

Jeśli zaś służyłeś Panu Bogu, pomyśl, iż możesz zawsze coraz to bardziej upiększać dom swej wieczności i wzbogacać go w skarby niezmierne. Co zaś możesz zrobić dzisiaj, nie odkładaj na jutro, ponieważ dzień dzisiejszy już nie wróci. Gdyby ci pozwolono zatrzymać tyle ziemi, ile jej zdołasz obejść w ciągu dnia całego, lub tyle pieniędzy, ile ich przez cały dzień naliczysz, jakżebyś się przy tym śpieszył! Tymczasem w każdej chwili możesz pozyskać skarby wieczne, a chcesz czas marnować?

Modlitwa.

A więc, mój Panie, domem na jaki przez swe życie zasłużyłem, jest piekło. ale niech będzie na zawsze Błogosławione Twe Miłosierdzie, które na mnie czekało, i udziela mi czasu do naprawienia zła, jakie popełniłem. Niech będzie Błogosławioną Krew Pana Jezusa, Która to Miłosierdzie mi wyjednała. Mój Boże, nie chcę już więcej nadużywać Twej cierpliwości. Żałuję nade wszystko, iż Cię obrażałem, nie tyle dlatego, iż na piekło zasłużyłem, ale raczej, iż obraziłem Twą Dobroć Nieskończoną.

Gdybym teraz był w piekle, o me Dobro Najwyższe, nie mógłbym Cię już więcej miłować i Ty również nie mógłbyś już mnie kochać. Kocham Cię i pragnę, abyś mnie również miłował. Nie zasługuję na Miłość, ale zasługuje na nią Jezus Chrystus, Który się ofiarował Tobie na krzyżu, abyś mi mógł przebaczyć i mnie miłować. Ojcze Przedwieczny, z Miłości ku Twemu Synowi, użycz mi Łaski, abym Cię zawsze miłował i to bardzo. Kocham Cię, mój Ojcze, Któryś mi darował Swego Syna. Kocham Cię, Synu Boży, Który za mnie umarłeś. Kocham Cię, Matko Jezusa, iż Swym Orędownictwem wyjednałaś mi czas do pokuty. Wyjednaj mi, Pani moja, żal za grzechy, Miłość Bożą i świętą wytrwałość. Amen. (*II, 63)

Zachęcamy do:

  1. uczczenia Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego ku czci Jej poświęconym: Miesiąc Październik poświęcony ku czci Różańca Świętego – dzień 1
  2. Dzieci w hołdzie i czci dla Królowej Różańca Świętego – dzień 1
  3. uczczenia Świętych Aniołów Stróżów w miesiącu Październiku ku Ich czci poświęconym: Miesiąc Październik ku czci Świętych Aniołów Stróżów – dzień 1
  4. uczczenia Świętego Patrona dnia dzisiejszego, Bł. Jana z Dukli: Nabożeństwo ku czci Bł. Jana z Dukli.

Poznaj także żywot Bł. Jana z Dukli napisanego przez:

  1. Ojca Prokopa Kapucyna.
  2. X. Piotra Skargę T.J.
  3. X. Juliana A. Łukaszkiewicza.

Poznaj także żywot Św. Remigiusza napisanego przez:

  1. Ojca Prokopa Kapucyna.
  2. X. Piotra Skargę T.J.
  3. X. Juliana A. Łukaszkiewicza.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału