Wszystkich Świętych 2024: czas refleksji nad życiem i śmiercią. Kiedy wypada Wszystkich Świętych?

4 godzin temu
Zdjęcie: zdjęcie ilustracyjne, iStock


Wszystkich Świętych 2024 to szczególna data w kalendarzu. Listopad to miesiąc, w czasie którego licznie odwiedzamy groby bliskich, a cmentarze wypełnione są po brzegi. Kiedy przypada święto?
Wszystkich Świętych 2024 to dzień, w którym otaczamy szczególną pamięcią zmarłych i oddajemy im cześć, dekorując groby zniczami i kwiatami.


REKLAMA


Zobacz wideo Wrzos hodowany w domu wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, co powinieneś zrobić


Dzień Wszystkich Świętych 2024 - data znana już od wieków
Kiedy przypada dzień Wszystkich Świętych 2024? Data jednego z najważniejszych świąt w kościele jest znana już od dawna. Tradycja celebrowania tego święta sięga wielu wieków wstecz, a duże zasługi w tym miał papież Grzegorz IV, który w IX w. ustanowił 1 listopada jako stałą datę obchodów dnia Wszystkich Świętych. Wszystkich Świętych to w kościele katolickim dzień, w którym szczególnie wspominani są zmarli, którzy dostąpili chwały nieba. Są to zarówno zmarli oficjalnie uznani przez kościół za świętych i beatyfikowanych, jak i ci, którzy weszli do nieba, ale nie zostali formalnie ogłoszeni, czyli osoby, które wiodły święte życie.


1 i 2 listopada to dni, kiedy tłumnie gromadzimy się na cmentarzach. Dekorujemy wówczas groby, zapalamy znicze dla bliskich osób, a także oddajemy się modlitwie. Choć jest to jest to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym, to współcześnie łączy w sobie elementy zarówno religijne, jak i świeckie. Dzień Wszystkich Świętych skłania do refleksji na temat życia i śmierci. Odświętnie przystrojone groby oraz palące się na nich znicze symbolizują pamięć o zmarłych i są wyrazem ich uczczenia. Obchody dnia Wszystkich Świętych są bardzo uroczyste. W kościołach odprawiane są msze, a wierni tłumnie oddają się modlitwie. Pochylamy się nad grobami nie tylko bliskich, ale pamiętamy szczególnie także o żołnierzach, którzy ponieśli śmierć w obronie ojczyzny oraz innych osobach zasłużonych dla kraju. Sprzątane i dekorowane są nie tylko prywatne nagrobki, ale także zbiorowe mogiły. Przez cały listopad w kościołach czytane są tzw. wypominki, czyli specjalne modlitwy za tych, którzy odeszli, ale nie dostąpili jeszcze chwały nieba.
Kiedy jest dzień Wszystkich Świętych 2024? Czy jest to dzień wolny?
Kiedy jest Wszystkich Świętych 2024? W 2024 r. 1 listopada, czyli dzień Wszystkich Świętych, przypada w piątek. Jest to korzystne ułożenie kalendarza, ponieważ pod rząd wypadają trzy dni wolnego (1, 2, 3 listopada), co daje nam tzw. długi weekend. Z czego to wynika? 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych to dzień ustawowo wolny od pracy. W tym dniu zamknięte są sklepy i galerie handlowe, dlatego zakupy zrobimy tylko w wybranych miejscach (np. stacje benzynowe, niektóre apteki). Dzięki temu, iż Wszystkich Świętych wypada w tym roku w piątek, a większość z osób pracujących będzie miała do dyspozycji trzy dni wolnego, jest możliwość dłuższego celebrowania świąt zmarłych i odwiedzenia grobów zlokalizowanych choćby w bardziej odległych częściach kraju. 1 listopada to dla wielu osób okazja do powrotu w rodzinne strony i możliwość zapalenia zniczy na grobach bliskich, których — z uwagi na odległość — nie mamy możliwości odwiedzić na co dzień. Celebrowanie Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego to także świetna okazja do rodzinnych spotkań i wspólnego wspominania bliskich zmarłych.


Ile dni do dnia Wszystkich Świętych?
Ile dni do dnia Wszystkich Świętych? Dzień Wszystkich Świętych już za pasem, jednak pozostało trochę czasu, aby posprzątać i udekorować groby naszych bliskich. Groby dekorujemy zwykle wiązankami oraz świeżymi kwiatami. Jednym z symboli świąt listopadowych, są chryzantemy. W sklepach oraz bezpośrednio u sprzedawców znajdziemy szeroki wybór chryzantem, które różnią się między sobą m.in. wielkością i kolorem kwiatów. Można wybrać chryzantemy w jednolitym kolorze (np. biały, fioletowy, żółty) lub postawić na mieszaną kolorystykę (np. połączenie w jednej doniczce bieli, pomarańczu i fioletu). Bardzo interesujące kompozycje można stworzyć także z wrzosów. Żywe kwiaty na cmentarzu wyglądają bardzo elegancko i dekoracyjnie, jednak wybierając je należy pamiętać, aby nie stawiać ich na grobie zbyt wcześnie. Kwiaty żywe potrzebują wody, dlatego muszą być regularnie podlewane. Warto mieć na uwadze także to, iż listopadowa aura może być dla żywych kwiatów niezbyt sprzyjająca. Jesienne noce i poranki mogą przynieść przymrozek, który zniszczy nasze kwiaty. o ile prognozowane są niskie temperatury, to najlepiej donice z chryzantemami zawieźć na cmentarz na ostatnią chwilę.


Zobacz też: Takie stroiki zobaczymy na grobach w tym roku. Są nowoczesne i ponadczasowe
Idź do oryginalnego materiału