W Świątyni Opatrzności Bożej, podczas Mszy Świętej z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, biskup polowy Wojska Polskiego, bp Wiesław Lechowicz, wygłosił homilię, w której podkreślił znaczenie prawdy jako podstawy wolności. W swoim przesłaniu odnosił się do nauczania św. Jana Pawła II oraz św. Pawła Apostoła, wskazując na konieczność zachowania autentyczności i wierności prawdzie w życiu osobistym i społecznym.
źródło: Ks. Marek Weresa, Dorota Abdelmoula-Viet | Vatican News | 04 listopada 2024 |Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Prawda jako Warunek Prawdziwej Wolności
Bp Lechowicz przywołał słowa Jana Pawła II: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”, zaznaczając, iż „w słowach tych zawiera się podstawowe wymaganie i przestroga zarazem. Jest to wymaganie rzetelnego stosunku do prawdy jako warunek prawdziwej wolności. Jest to równocześnie przestroga przed jakąkolwiek pozorną wolnością”.
Homilia podkreśla, iż prawda jest niezbywalnym elementem wolności, a jej brak prowadzi do zniewolenia. „Na tym polega w zasadzie nasza niewola, iż poddajemy się panowaniu kłamstwa, iż go nie demaskujemy i nie protestujemy wobec niego na co dzień” – powiedział biskup.
Ks. Jerzy Popiełuszko – Wzór Wierności Prawdzie
W kontekście postaci, które oddały życie za prawdę, bp Lechowicz przypomniał ks. Jerzego Popiełuszkę, męczennika, który „wierność prawdzie i wolności przypłacił życiem”. „Prawda jest niezmienna. Prawdy nie da się zniszczyć taką czy inną decyzją, taką czy inną ustawą” – podkreślił.
Ks. Jerzy Popiełuszko nie tylko głosił prawdę, ale nią żył, co pokazuje napis w kościele św. Stanisława na Żaliborzu: „Misja księdza Jerzego dzisiaj jest to przypomnienie całemu narodowi polskiemu… nie budujcie bezprawdy, bo się zawali”.
Kryzys Prawdy w Współczesnym Świecie
Bp Lechowicz zauważył, iż współczesny świat odchodzi od pojęcia prawdy absolutnej. „Dzisiaj niemal powszechnie podważa się przekonanie o istnieniu prawdy absolutnej, a choćby prawdy obiektywnej” – powiedział biskup, ostrzegając przed skutkami takiego myślenia. Człowiek próbuje przypisywać sobie prerogatywy boskie, decydując o życiu i śmierci oraz redefiniując fundamenty społeczne, takie jak małżeństwo i rodzina.
„Historia uczy, iż pycha kroczy przed upadkiem, albo iż do piekła wpycha” – ostrzegł biskup, podkreślając, iż w trosce o wolność i niepodległość należy nieustannie czuwać.
Prawdziwość w Relacjach Międzyludzkich
Homilia odniosła się również do Listu św. Pawła do Tytusa, w którym Apostoł wskazuje, iż głównym zadaniem jest szerzenie wiary i poznanie prawdy. „Człowiek powołany jest do poznawania prawdy do jej odkrywania, której źródłem jest Bóg” – zaznaczył bp Lechowicz.
Podkreślona została również konieczność autentyczności. „Brak spójności między myśleniem i zachowaniem… prowadzi, jak dzisiaj mówi do nas Jezus, do zgorszenia” – powiedział biskup, przywołując słowa Jezusa: „Biada wszystkim gorszycielom”. Dodał także: „Odwaga kierowania się własnym sumieniem i własną hierarchią wartości to cecha ludzi wolnych”.
Odpowiedzialność za Wspólnotę
W kontekście odpowiedzialności za wspólnotę bp Lechowicz przytoczył słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego z lipca 1920 roku: „Chwila jest wyjątkowo groźna. Nie ma czasu do stracenia. Stoicie nad przepaścią… musicie się zjednoczyć”.