„Wołanie o pokój” – nabożeństwo ekumeniczne

2 godzin temu

W sobotę 27 czerwca o godz. 16.00 w przygranicznym Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne „Wołanie o pokój” z udziałem przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich oraz reprezentantów trzech narodowości: Polski, Ukrainy i Słowacji.

Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl

Źródło: Franciszkanie

Tekst został opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

„Ta modlitwa ekumeniczna będzie prologiem do różnych wydarzeń kulturalnych na Podkarpaciu. Spotkanie to przypada w 1400. rocznicę powstania hymnu Akatyst, który ma pokojowy wymiar i zyskał przydomek Pieśni Zwycięstwa. Powstał on prawdopodobnie w 626 roku, po odparciu pierwszego oblężenia Konstantynopola” – wyjaśnia ideę przedsięwzięcia kustosz franciszkańskiego sanktuarium, o. Marian Gołąb.

„Niech ten hymn będzie naszym wspólnym błaganiem o pokój i siłę do pokonywania demonów wojen, nienawiści i podziałów (…). Pragniemy wspólnie wołać o pokój, jedność i wzajemny szacunek (…). Pragniemy w tym miejscu budować most oparty na wspólnych wartościach – spotkaniu, dialogu, szacunku i modlitwie” – dodaje zakonnik.

O godz. 16.00 sprzed trzech kaplic Archaniołów wyruszą do kalwaryjskiej Bazyliki pielgrzymki przedstawicieli różnych narodowości i wyznań: z Kaplicy św. Michała – Polacy, z Kaplicy św. Rafała – Ukraińcy oraz z Kaplicy św. Gabriela – Słowacy.

O godz. 16.15 w świątyni rozpocznie się nabożeństwo, któremu przewodniczyć będzie kustosz kalwaryjski. Wspólnie celebrować je będą: abp Adam Szal – metropolita przemyski Kościoła rzymskokatolickiego, ks. Volodymyr Yurevych – rektor kościoła Narodzenia NMP w Rudkach na Ukrainie (Ukraińska Cerkiew Prawosławna), ks. Andrzej Ustrzycki – proboszcz parafii w Dobromilu na Ukrainie (Ukraińska Cerkiew Greckokatolicka) i ks. Łukasz Ostruszka – proboszcz parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Krakowie.

Każdy z zaproszonych duchownych wygłosi krótkie kazanie.

Podczas nabożeństwa śpiewy wykonają: Tetiana Shpringer i Vadym Voitovych (Ukraina), Chór Vesela Lubisa (Słowacja) oraz Sanocki Chór Kameralny pod dyrekcją prof. dr hab. Elżbiety Przystasz.

Inicjatywa odbędzie się w ramach wydarzenia „Prolog. Sapieżyńskie Spotkania Kulturalne”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Jak Kościół wspiera dziś pracowników? Spojrzenie duszpasterzy
Idź do oryginalnego materiału