Gdy Bóg się rodzi, a moc truchleje, tysiące samotnych i ubogich osób zasiądzie przy wspólnym stole. Organizowana już po raz ósmy Wigilia Caritas, stała się największym świątecznym wydarzeniem. Przy 17,5 kilometrach białych obrusów w 90 miastach w Polsce usiądzie 25 tys. ubogich, samotnych i potrzebujących. Największe spotkania realizowane są w Poznaniu, Białymstoku, Lublinie, Krakowie i Bydgoszczy, gdzie goście przełamią się opłatkiem i zasiądą do wigilijnej kolacji.
Co będzie na stołach? 7,5 tony filetów z karpia, 3,3 tony kiszonej kapusty, 28 tys. barszczu czerwonego, trafiło do kuchni Caritas, a wszystko zostało przygotowane we współpracy z 35 diecezjami i 1950 wolontariuszami.
Wigilia Caritas – więcej niż 12 potraw
Święta to czas, który przypomina nam, jak ważne jest wsparcie i solidarność wobec tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. kooperacja z Caritas pozwala nam nie tylko robić to na czym znamy się najlepiej, czyli dostarczyć niezbędne produkty, ale przede wszystkim stać się częścią inicjatywy, która buduje wspólnotę i daje nadzieję na lepsze jutro. To dla nas zaszczyt, iż możemy uczestniczyć w tym wyjątkowym projekcie już od tylu lat – cieszy się Cezary Furmanowicz, dyrektor Działu Marketingu Selgros, strategicznego partnera akcji.
Dziękujemy naszemu partnerowi, na którego wsparcie zawsze możemy liczyć. Tylko w tym roku wartość przekazanych produktów na Wigilię Caritas to ponad 700 tysięcy zł – mówi Bartłomiej Kulisz, kierownik działu pomocy żywnościowej i rzeczowej Caritas Polska.
Idea akcji pochodzi z Poznania, gdzie od 18 lat ubodzy gromadzą się na wieczerzy wigilijnej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Od 2017 roku Wigilia Caritas jest akcją ogólnopolską i odbywa się w wielu miastach w całym kraju – szczegóły na stronie www.caritas.pl/wigilia.
ZOBACZ>>> Jak przygotować się na Boże Narodzenie? Wskazówki papieża Franciszka
Dalsza część artykułu poniżej.
Święta dla powodzian
Tegoroczna Wigilia Caritas ma wyjątkowe znaczenie dla osób dotkniętych wrześniową powodzią. Na terenach poszkodowanych, takich jak Komorniki, Skorogoszcz, Pietrowice, Lewin Brzeski czy Racławice Śląskie, do stołów zasiedli powodzianie, ich rodziny, dzieci, które otrzymały świąteczne prezenty oraz osoby, które udzielały im pomocy.
Opłatkiem przełamało się blisko 1900 osób. Wigilię Caritas na terenach, które ucierpiały w powodzi, sfinansowała Caritas ze zbiórki ogólnopolskiej.
Opłatek z bezdomnymi w Warszawie
To już tradycja, iż dyrektor Caritas Polska, jedzie podzielić się opłatkiem z osobami w kryzysie bezdomności. W tym roku, po raz pierwszy w roli dyrektora największej organizacji pomocowej w kraju, ks. Janusz Majda spotkał się z osobami wykluczonymi społecznie.
To, co tutaj widzę, utwierdza mnie w przekonaniu, iż nasza misja ma sens. To jak rekolekcje – spotkanie z ludźmi, którzy żyją w tak trudnych warunkach. Naszym celem jest pomagać i towarzyszyć tym, którzy tego potrzebują – mówi ks. Janusz Majda.
SPRAWDŹ>>> „Święta z Ubogimi”. To już ostatnie przygotowania. Wyjątkowa inicjatywa w Warszawie
Cicha Noc w Ukrainie
Cicha Noc jest marzeniem tysięcy rodzin dotkniętych wojną w Ukrainie. Caritas Polska we współpracy z Caritas Spes przygotowała 3520 paczek dla dzieci o wartości blisko 170 tysięcy zł. Prezenty trafiły do 7 diecezji na terenie Ukrainy.
Boże Narodzenie to czas, kiedy pragniemy, by każdy, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje, poczuł, iż nie jest sam. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i darczyńców możemy sprawić chodź odrobinę euforii i nadziei ludziom, których codzienność to rzeczywistość wojenna – mówi ks. Janusz Majda.
Caritas Polska, KAI, pa/Stacja7
Źródło
atom