W kanonie 1251 Kodeksu prawa kanonicznego napisano tak: "Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba iż w danym dniu przypada jakaś uroczystość".
2 maja to Dzień Flagi, które nie jest świętem kościelnym. Nie przypada też tego dnia żadna uroczystość liturgiczna. Teoretycznie więc piątkowa wstrzemięźliwość od jedzenia mięsa wciąż osoby wierzące obowiązuje.
Jednak wypada to akurat pomiędzy dwa dni świąteczne, które sprzyjają spotkaniom z rodziną i znajomymi. Stąd od lat Kościół "luzuje" tradycyjne wytyczne i udziela dyspensy 2 maja. Jednak "coś za coś".
Jeśli chcemy tego dnia zjeść mięso, to powinniśmy to odpokutować np. w formie modlitwy, złożenia ofiary (jałmużny) lub wzięcie udziału w Mszy Świętej. A jak jest w tym roku?
Drugi dzień majówki 2025 wypada w piątek. Czy można tego dnia jeść mięso?
"Większość biskupów w Polsce, w tym metropolita warszawski, gdański, białostocki i przemyski, wydali dekrety dotyczące dyspensy od wstrzemięźliwości spożywania pokarmów mięsnych w piątek - 2 maja. Wiernych zobowiązano natomiast np. do modlitwy za ojczyznę, pokój na świecie, czy jałmużny" – podaje RMF24.pl.
Np. poniższa dyspensa dotyczy Diecezji Warszawsko-Praskiej. Biskup Romuald Kamiński z uwagi na "dobro duchowe" udzielił jej parafianom, ale muszą zrealizować odpowiedni czyn pokutny.
"Niektórzy biskupi, jak bp Andrzej Czaja z diecezji opolskiej, udzielili dyspensy bez dodatkowych zobowiązań. Na podobny krok zdecydowali się również bp Ryszard Kasyna w diecezji pelplińskiej, bp Jan Wątroba w diecezji rzeszowskiej oraz bp Krzysztof Włodarczyk na terenie diecezji bydgoskiej. Inni, jak bp Szymon Stułkowski z diecezji płockiej, zachęcali do zastąpienia wstrzemięźliwości innymi formami pokuty" – napisał portal o2.pl.
Jeśli chcemy sprawdzić, czy w naszej też udzielono dyspensy i jaka jest forma pokuty, powinniśmy sprawdzić dział z aktualnościami na stronie diecezji (czy parafii) lub przedzwonić na sekretariat.