Wielki Piątek: 10 rzeczy, które warto zrozumieć, by go głębiej

6 godzin temu

Wielki Piątek to jeden z najbardziej przejmujących dni w całym roku liturgicznym – dzień Męki, Śmierci i Miłości aż po Krzyż naszego Pana, Jezusa Chrystua. To jedyny dzień w roku, gdy nie odprawia się Mszy Świętej. Poznaj 10 kluczowych rzeczy, które warto zrozumieć, by głębiej przeżyć ten święty czas.

Fot. A. Niedźwiecki
Tekst został opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Nie odprawia się Mszy Świętej
Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, kiedy Kościół nie sprawuje Eucharystii. To znak głębokiej żałoby i ciszy po śmierci Chrystusa. Liturgia Wielkiego Piątku nie jest Mszą św. – to nabożeństwo Pasji Pańskiej.

Centralnym momentem jest adoracja Krzyża
Krzyż nie jest tylko symbolem cierpienia – jest znakiem zbawienia. Wierni adorują Krzyż, przyklękają, całują go, oddając cześć Temu, który przez Krzyż odkupił świat.

Liturgia Słowa z opisem Męki Pańskiej według św. Jana
Czytana w ciszy i skupieniu Ewangelia opisująca ostatnie chwile Jezusa to serce Wielkiego Piątku. Tekst św. Jana pokazuje królewskość Chrystusa w Jego ofierze.

Modlitwa powszechna – wyjątkowo rozbudowana
W Wielki Piątek Kościół modli się za cały świat: za papieża, wiernych, niewierzących, Żydów, polityków i wszystkich cierpiących. To modlitwa pełna miłości i uniwersalizmu.

Wielka cisza Kościoła
Po zakończeniu liturgii nie słychać organów, dzwonów ani pieśni – Kościół milczy, trwając przy Grobie Pana. Ta cisza towarzyszy całemu Wielkiemu Piątkowi i Wielkiej Sobocie.

Komunia Święta z Hostii konsekrowanych dzień wcześniej
Wierni mogą przyjąć Komunię Świętą, ale nie jest ona konsekrowana podczas liturgii – pochodzi z Wielkiego Czwartku. To znak, iż Pascha jeszcze się nie dokonała.

Odsłonięcie i adoracja Krzyża przebiegają stopniowo
Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża, śpiewając: „Oto drzewo Krzyża”. To moment pełen symboliki – światło stopniowo rozprasza ciemność śmierci.

Liturgia kończy się w milczeniu
Nie ma błogosławieństwa końcowego ani rozesłania. Wierni odchodzą w ciszy, często zostając na adoracji przy Grobie Pańskim. To czas kontemplacji, nie zakończenia.

Trwa adoracja przy Bożym Grobie
Po liturgii Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do „Grobu Pańskiego” – symbolicznego miejsca złożenia Jezusa do grobu. Wierni adorują Go, czuwając i modląc się.

Wielki Piątek to dzień postu ścisłego
Obowiązuje post ilościowy i jakościowy. To wyraz duchowej jedności z cierpieniem Jezusa i akt wynagrodzenia za grzechy własne i świata.

Idź do oryginalnego materiału