Wielki Czwartek w kościele świętej Katarzyny w Krakowie

1 dzień temu

Msza Wieczerzy Pańskiej sprawowana jest w kościołach w Wielki Czwartek, tym samym rozpoczyna Triduum Paschalne, które trwa do Niedzieli Zmartwychwstania. To właśnie podczas ostatniego posiłku jaki Jezus odbył ze swoimi uczniami ustanowił dwa sakramenty: Eucharystii i kapłaństwa.

Parafia Rzymsko-Katolicka pod wezwaniem świętej Katarzyny Aleksandryjskiej znajduje się w Krakowie, w dzielnicy Kazimierz przy ulicy Augustiańskiej 7. Opiekę nad nią sprawują ojcowie augustianie. To tutaj funkcjonuje jeden z trzech klasztorów augustiańskich w Polsce.

Historia kościoła jest bardzo bogata, o dramatycznym przebiegu. Gotycką świątynię konsekrowano w 1378 roku. Trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło Kazimierz w połowie XV w., a sto lat później powódź i pożar sprawiły, iż kościół, pod względem architektonicznym i wystroju wnętrza zmieniał swoje oblicze. Pod koniec wieku XVIII drugie trzęsienie ziemi poważnie naruszyło budowlę, był to jeden z powodów dla których pod koniec drugiej dekady XIX w. rozważano jego zburzenie. Obecny stan kościoła i klasztoru to efekt 70. lat restauracji zabytków. Świątynia nie utraciła średniowiecznego ducha pomimo wzbogacenia o ołtarz pochodzącego z XVII w. i dwa rzędy stalli z umieszczonymi nad nimi portretami świętych.

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył proboszcz parafii o. Marek Donaj OSA. Miała ona ściśle określony przebieg, a jej istota koncentrowała się na wspomnieniu Ostatniej Wieczerzy, jaką Jezus, dzień przed aresztowaniem, spożył z apostołami.

Kolejność obrzędów jest doskonale znana nie tylko katolikom, podobnie jak słowa pochodzące z Ewangelii św. Jana. Jednak zawsze warto przypominać słowa Zbawiciela wypowiedziane w mowie pożegnalnej:

Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, iż jesteście uczniami moimi, jeżeli będziecie się wzajemnie miłowali.

Zatem nie pozostaje nic innego, jak przedstawić zdjęcia dokumentujące poszczególne etapy liturgii.

→ (mb)

20.04.2025

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• zobacz także inne artykuły z tagiem #wielkanoc: > tutaj

Idź do oryginalnego materiału