Wielki Czwartek 2025. Czy trzeba iść do kościoła? Czy obowiązuje post?

1 dzień temu
W Wielki Czwartek msze realizowane są zarówno rano, jak i wieczorem. Czy trzeba iść tego dnia do kościoła?
Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne. Jest on również pamiątką Ostatniej Wieczerzy oraz ustanowienia Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa. Nie jest to jednak dzień ustawowo wolny od pracy. Wielu katolików może zastanawiać się, czy należy wówczas udać się do kościoła, aby uczestniczyć we mszy.


REKLAMA


Zobacz wideo Zwyciężczyni MasterChefa pokazała, jak robi majonez. Zdradziła swój sekret


Wielki Czwartek 2025. Czy trzeba iść do kościoła?
Zgodnie z kan. 1247 "w niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy Świętej. Powinni ponadto powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie euforii adekwatnej dniowi Pańskiemu albo korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego". Oznacza to, iż w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła.
Jak pisze PAP, w Wielki Czwartek rano odprawiane są msze krzyżma, które realizowane są pod przewodnictwem biskupa. Udział w niej biorą wszyscy kapłani danej diecezji, którzy zgodnie z decyzją papieża Pawła XI odnawiają wówczas swoje przyrzeczenia. W wydarzeniu mogą brać udział również osoby konsekrowane oraz wierni świeccy, którzy chcą świętować ustanowienie sakramentu kapłaństwa. Na święcone są oleje wykorzystywane do udzielania sakramentu namaszczenia, chrztu, bierzmowania oraz święceń kapłańskich.


Z kolei wieczorem we wszystkich parafiach odbywa się Liturgia Wieczerzy Pańskiej będąca pamiątką Ostatniej Wieczerzy, którą spożyli apostołowie i Jezus w noc przed jego śmiercią. Na pamiątkę tego wydarzenia przewodniczący mszy prezbiter, obmywa nogi dwunastu osobom na wzór Jezusa, który uczynił ten gest wobec apostołów. Na koniec duchowny przenosi Najświętszy Sakrament do kaplicy zwanej ciemnicą będącą symbolem Ogrodu Oliwnego, gdzie Jezus modlił się przed ukrzyżowaniem. Później następuje obrzęd obnażenia ołtarza polegający między innymi na zdjęciu obrusa, zgaszeniu świec i zabraniu świeczników.
Czy w Wielki Czwartek obowiązuje post? Te osoby mogą odetchnąć w święta
W Wielki Czwartek post nie obowiązuje. Zgodnie z kan. 1251 wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachować "we wszystkie piątki całego roku, chyba iż w piątek przypada dzień zaliczony do uroczystości". Z kolei wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Nie dotyczy to jednak wszystkich osób, ponieważ prawo o wstrzemięźliwości dotyczy osób, które ukończyły 14 lat, a prawo o poście jedynie pełnoletnich wiernych będących w wieku do 60 lat.
Idź do oryginalnego materiału