Wielki Czwartek 2023: Co oznacza to święto? Czy trzeba iść dziś do kościoła?

1 rok temu
Zdjęcie: Polsat News


Wielki Czwartek rozpoczyna bardzo istotny dla wiernych Kościoła katolickiego czas Triduum Paschalnego. W tym dniu chrześcijanie wspominają Ostatnią Wieczerzę oraz ustanowienie przez Chrystusa sakramentów - eucharystii i kapłaństwa. Sprawdź, co wydarzyło się w Wielki Czwartek i czy trzeba w tym dniu pójść do kościoła.


Co się wydarzyło w Wielki Czwartek?


W pierwszy Wielki Czwartek w dziejach miała miejsce ostatnia wieczerza Jezusa w Wieczerniku. Zaraz po niej Jezus został pojmany, ostatniej a następnie ukrzyżowany. W wieczerzy brało udział również dwunastu uczniów Chrystusa.


To moment, który uznaje się za początek sakramentu eucharystii oraz kapłaństwa.


Podczas Ostatniej Wieczerzy, jak podaje Biblia, Jezus wiedział już, iż są to jego ostatnie chwile z uczniami. Zanim wieczerzę opuścił Judasz, który dopuścił się zdrady, Chrystus obmył swoim uczniom nogi.Reklama
Podczas wieczerzy pożegnał się z nimi i zapewniając o swoim powrocie. Zapowiedział także przyjście Ducha Świętego oraz zbliżającą się falę nienawiści wobec wszystkich uczniów Jezusa. To właśnie wtedy Piotr zapewniał Chrystusa o swej wierności i to wtedy padły słowa o tym, iż Piotr zaprze się go niedługo trzykrotnie.


Wielki Czwartek. Co to za święto w Kościele?


Dzień ten stanowi początek Triduum Paschalnego. W Wielki Czwartek, podczas mszy świętej, papież obmywa nogi zaproszonym na mszę osobom ubogim lub więźniom.
Obrzęd ten praktykowany jest również w niektórych kościołach w Polsce oraz świątyniach w innych krajach, gdy kapłani obmywają nogi swoim wiernym.


W Wielki Czwartek obchodzi się także wspomnienie ustanowienia sakramentu Eucharystii. Równocześnie jest to święto duchownych, ponieważ wtedy to powstał sakrament kapłaństwa. Często tego dnia księża otrzymują kwiaty oraz życzenia od parafian.
Podczas Wielkiego Czwartku odprawiana jest tak zwana Msza Wieczerzy Pańskiej. Z kolei w kościołach katedralnych odprawiana jest Msza Krzyżma, ponieważ podczas niej święci się właśnie krzyżmo. Jest to święty olejek, który ma służyć do namaszczania chorych, bierzmowanych, chrzczonych oraz wyświęcanych kapłanów.


Symbolika Wielkiego Czwartku


Podczas wieczornej mszy świętej w Wielki Czwartek milkną dzwony, a zastępuje je odgłos kołatek.
Dzwony ponownie zabrzmią dopiero w Wielkanoc.
Oprócz tego po komunii kapłani przenoszą Najświętszy Sakrament do przygotowanego wcześniej miejsca, które pełni rolę ciemnicy, co ma przypominać o uwięzieniu Chrystusa przed jego śmiercią na krzyżu.


Pełne symboliki jest też otwarte, puste tabernakulum. To znak, iż Jezusa nie ma w tym miejscu, ale przebywa w zamknięciu i oczekuje na wyrok.
W Wielki Czwartek zmienia się również wygląd ołtarza, z którego zdejmowany jest obrus, mszał, krzyż i świece. Oznaczać ma to nie tylko zakończenie wieczerzy, ale również przypomina o upokorzeniu Jezusa i obdarciu go z szat, tuż przed ukrzyżowaniem.


Czy trzeba iść do kościoła w Wielki Czwartek?


Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wierni Kościoła katolickiego nie są zobowiązani do udziału we mszy świętej w Wielki Czwartek. Przepis ten dotyczy całego Triduum Paschalnego.
Świętem nakazanym jest dopiero Niedziela Wielkanocna.
Czytaj również:
Zakazane pokarmy w Wielki Piątek. Nie jedz, by uniknąć grzechu
Droga Krzyżowa 2023. Od kiedy się ją odprawia? Jakie są stacje Drogi Krzyżowej?
Stygmatyczka porównała swoje rany do Wielkiego Postu. Jej słowa poruszyły wiernych
Zobacz także:
Idź do oryginalnego materiału