Wielki Czwartek – 10 ciekawostek, które odkryją przed Tobą duchowe bogactwo tego dnia

1 dzień temu

Wielki Czwartek rozpoczyna najważniejsze trzy dni w kalendarzu liturgicznym – Triduum Paschalne. To dzień, w którym Kościół wspomina ostatnie chwile Jezusa przed Jego męką. Choć wielu kojarzy go z Ostatnią Wieczerzą, skrywa w sobie znacznie więcej. Oto 10 faktów, które pozwolą Ci głębiej przeżyć ten wyjątkowy dzień.


fot. A. Niedźwiecki
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

1. Msza św. Krzyżma – święto kapłanów i sakramentów

W godzinach porannych w katedrach odprawiana jest Msza św. Krzyżma, podczas której biskup konsekruje oleje: krzyżma świętego, olej chorych i olej katechumenów. Używa się ich przez cały rok przy udzielaniu chrztu, bierzmowania, święceń i namaszczenia chorych. To także dzień kapłański – pamiątka ustanowienia sakramentu kapłaństwa. W tej liturgii uczestniczą licznie zgromadzeni kapłani, którzy odnawiają swoje przyrzeczenia.

2. Dlaczego to właśnie czwartek?

Ostatnia Wieczerza, według Ewangelii synoptycznych, odbyła się w wieczór żydowskiego święta Paschy. Jezus, jako wierny Żyd, celebrował to święto z uczniami, przekształcając je w nową liturgię – Eucharystię.

3. 30 srebrników – cena zdrady i głęboka symbolika

W Wielki Czwartek w czytaniach liturgicznych wspomina się także zdradę Judasza. 30 srebrników to kwota, na jaką został wyceniony Jezus – to tyle, ile wynosiła cena niewolnika. Dziś to symbol utraconego zaufania, zdrady, ale także Bożego miłosierdzia wobec człowieka, który odchodzi.

4. Ustanowienie Eucharystii – dar obecności

To właśnie podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus wypowiedział słowa: „To jest Ciało moje… To jest Krew moja…” – i w ten sposób ustanowił Eucharystię, zostawiając siebie w Chlebie i Winie. To najgłębszy dar, jaki można sobie wyobrazić – obecność Boga realnie i namacalnie wśród nas.

5. Obmycie nóg – gest miłości i służby

Jednym z najbardziej wzruszających momentów Mszy Wieczerzy Pańskiej jest obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom – na wzór gestu Jezusa wobec uczniów. To nie tylko symbol pokory, ale konkretne wezwanie do służby drugiemu człowiekowi: „Jeśli Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi…”

6. Milkną dzwony – zaczyna się cisza Paschy

Po śpiewie „Chwała na wysokości Bogu” dzwony i organy milkną aż do Wigilii Paschalnej. Rozpoczyna się czas ciszy, oczekiwania i kontemplacji męki Jezusa. Zamiast dzwonków, w liturgii używa się drewnianych kołatek – surowych w brzmieniu, jak nadchodzące wydarzenia.

7. Przeniesienie Najświętszego Sakramentu – ciemnica

Wieczorna liturgia kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do tzw. ciemnicy – specjalnie przygotowanego miejsca adoracji. Tam wierni mogą trwać na modlitwie z Jezusem w Ogrójcu, w duchowej jedności towarzysząc Mu w Jego samotności i strachu przed męką.

8. Ołtarz zostaje ogołocony – znak pustki i opuszczenia

Po liturgii z ołtarza zostają zabrane: obrus, świece i ozdoby, co symbolizuje pojmanie, skazanie na śmierć i wtrącenie do lochu Chrystusa, i zapowiada wielkopiątkowe wydarzenia.

9. Brak zakończenia liturgii – Triduum to jedno święto

Msza Wieczerzy Pańskiej nie kończy się błogosławieństwem. To dlatego, iż Triduum Paschalne – od Wielkiego Czwartku wieczorem do Niedzieli Zmartwychwstania – to jedna, nieprzerwana liturgia rozciągnięta na trzy dni. Liturgia dopiero się zaczyna…

10. Dzień Kapłański – modlitwa za tych, którzy „łamią chleb”

Wielki Czwartek to także Dzień Kapłana – dzień modlitwy za tych, którzy zostali powołani do sprawowania Eucharystii i prowadzenia wspólnoty. To dobra okazja, by wysłać kapłanowi wiadomość z podziękowaniem, pomodlić się za niego lub po prostu uśmiechnąć się z wdzięcznością.

Na zakończenie…

Wielki Czwartek to więcej niż wspomnienie Ostatniej Wieczerzy. To dzień tajemnicy, miłości, zdrady i nadziei, zanurzenia się w ciszy, która prowadzi do chwały Zmartwychwstania. Warto dziś zatrzymać się i pobyć z Jezusem – tak jak On był wtedy z uczniami.

Idź do oryginalnego materiału