
Obchody Triduum Paschalnego i świąt Wielkiej Nocy ze względu na stan zdrowia papieża będą przebiegały w nieco inny niż dotychczas sposób.
Triduum Paschalne i Wielkanoc w Watykanie. Czy papież pojawi się na uroczystościach?
Watykan przekazał, iż w Wielki Czwartek o godz. 9 odprawiona zostanie Msza Krzyżma. Następnie o godz. 18 odprawiona zostanie Msza Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył będzie kard. Mauro Gambetti, archiprezbiter Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie i papieski wikariusz dla Państwa Watykańskiego.
Od początku pontyfikatu Franciszek odprawiał ją zwykle w więzieniach i szpitalach.
W Wielki Piątek liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18. Przewodniczyć jej będzie kard. Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich. Kazanie zaś wygłosi o. Roberto Pasolini OFMCap, nowy kaznodzieja Domu Papieskiego.
Na godz. 21:15 zaplanowano tradycyjną Drogę Krzyżową, która odbędzie się w Koloseum. Rozważania do niej napisał papież Franciszek.
Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się w Wielką Sobotę w Bazylice Św. Piotra o godz. 19.30. Będzie jej przewodniczył dziekan kolegium kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re.
ZOBACZ: Nowe informacje o stanie zdrowia papieża. Franciszek „coraz sprawniejszy”
Franciszek osobiście wyznaczył duchownych do przewodniczenia nabożeństwom w czasie Triduum Paschalnego. Na razie nie wiadomo czy i w jakim stopniu sam weźmie udział w uroczystościach.
W niedzielę Wielkanocą msza święta rozpocznie się o godz. 10:30 na Placu Świętego Piotra. Po jej zakończeniu papież tradycyjnie wygłasza orędzie i udziela błogosławieństwa „Urbi et Orbi” („Miastu i Światu-red.).
Na razie nie podano informacji, czy w uroczystościach weźmie udział Franciszek.
Stan zdrowia papieża Franciszka
Włoskie i zagraniczne media spekulują, że papież może pojawić się podczas wielkanocnych nabożeństw. W Niedzielę Palmową zaskoczył wiernych swoją obecnością na zakończeniu mszy. Napisał także homilię, którą odczytał kard. Leonardo Sandri.
Wcześniej przyjął w Watykanie brytyjską parę królewską, a także odwiedził Bazylikę Świętego Piotra i Bazylikę Matki Bożej Większej. W środę z kolei na pierwszej oficjalnej audiencji Ojciec Święty gościł kierownictwo i personel Kliniki Gemelli, Uniwersytetu Katolickiego oraz Dyrekcji Zdrowia i Higieny Państwa Watykańskiego.
ZOBACZ: Papież Franciszek podpisał dekret. Zmiana w przyjmowaniu ofiar i datków
Watykan we wtorkowym komunikacie przekazał, iż stan zdrowia Franciszka przez cały czas się poprawia. Papież jest sprawniejszy ruchowo i nie ma już problemów z oddychaniem. Coraz rzadziej korzysta z podawanego tlenu.
„Wysokoprzepływowa tlenoterapia jest stosowana rzadko i jedynie w celach terapeutycznych, głównie wieczorami i kiedy wystąpi taka potrzeba. Kontynuowane jest też leczenie” – czytamy.
Ojciec Święty przebywał w szpitalu od 14 lutego do 23 marca, a lekarze przyznają, iż choroba była ciężka. Stan papieża Franciszka był momentami krytyczny i zagrażał jego życiu.
pgo/ sgo / Polsatnews.pl