W Wielki Piątek można jeść mięso? Jak wynika z zapisów w Kodeksie Prawa Kanonicznego "wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana Naszego Jezusa Chrystusa" (Kan. 1252). Można przeczytać też, iż "prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia. Jednak duszpasterze oraz rodzice powinni zatroszczyć się o to, aby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie są jeszcze związani prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wychowywani do autentycznego ducha pokuty" (Kan. 1251). Zatem w Wielki Piątek podobnie jak w Środę Popielcową obowiązuje ścisły post. Wierni powinni wówczas zrezygnować z mięsa i zjeść maksymalnie trzy posiłki, w tym jeden do syta.
REKLAMA
Zobacz wideo Kryzys Kościoła. „Przed Wielkanocą oczekuję od nas głębokiej skruchy"
Koniec Wielkiego Postu: Okres 40-dniowego wielkiego postu skończył się w Wielki Czwartek (w tym roku 17 kwietnia) przed sprawowaną wieczorem Mszą Wieczerzy Pańskiej. Tego dnia katolicy rozpoczynają obchody Triduum Paschalnego, które potrwa do Wielkiej Soboty 19 kwietnia. Co ważne, w Wielki Piątek i Wielką Sobotę obowiązuje post paschalny, który nie ma charakteru pokutnego. Uroczystości Wielkiej Soboty wprowadzają w Niedzielę Wielkanocną, zwaną też Zmartwychwstaniem Pańskim. W tym roku Niedziela Wielkanocna przypada 20 kwietnia. Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Upamiętnia misterium paschalne Jezusa Chrystusa - jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie.
Skąd wziął się wielki post? Obchody wielkiego postu mają związek z wydarzeniami biblijnymi. Nowy Testament mówi o 40-dniowym poście i kuszeniu Jezusa na pustyni. Z kolei w Starym Testamencie jest mowa o 40 dniach potopu i 40 latach wędrówki Izraela przez pustynię. Prorok Eliasz, idąc na górę Horeb, przez 40 dni obywał się bez posiłku. Tyle samo czasu pokutowali mieszkańcy Niniwy po tym, jak posłany przez Boga Jonasz nawoływał ich do nawrócenia. W wielkim poście wierni nie powinni organizować wesel oraz hucznych zabaw. Kościół nie precyzuje, która rozrywka jest naruszeniem nastroju pokutnego. Rozróżnienie pozostawia sumieniu wiernych. We wszystkie piątki wielkiego postu w kościołach jest odprawiana Droga Krzyżowa, a w niedziele - gorzkie żale.
Więcej na podobny temat przeczytasz w artykule: "Włosy 'Bożego influencera' wystawione na aukcję w internecie. Biskup Asyżu zawiadomił służby".Źródła: IAR, Kodeks Prawa Kanonicznego