Wiarą ożywieni: 9 męczenników salezjańskich

idmjp2.pl 3 tygodni temu

W związku ze zbliżającą się beatyfikacją dziewięciu męczenników salezjańskich, która będzie miała miejsce 6 czerwca w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie przygotował wykład okolicznościowych poświęcony historii nowych błogosławionych.

Dziewięciu salezjańskich kapłanów, którzy wybrali wierność Bogu ponad własne życie – ich historia zaczyna się tam, gdzie kończy się ludzka logika, a zaczyna się świętość. Ośmiu z nich zginęło w Auschwitz, jeden w Dachau.

Ksiądz Jan Świerc, ksiądz Ignacy Antonowicz, ksiądz Karol Golda, ksiądz Włodzimierz Szembek, ksiądz Franciszek Harazim, ksiądz Ludwik Mroczek, ksiądz Ignacy Dobiasz, ksiądz Kazimierz Wojciechowski i ksiądz Franciszek Miśka – dziewięciu salezjanów, wychowawców i duszpasterzy, którzy całe życie poświęcili polskiej młodzieży, a swoje świadectwo przypieczętowali krwią w hitlerowskich obozach zagłady.

W zaprezentowanym wykładzie ks. dr hab. Sylwester Jędrzejewski SDB – archiwista Krakowskiej Inspektorii Salezjanów – przybliża ich życiorysy, kontekst historyczny prześladowań Kościoła przez nazistowski reżim oraz niezwykłe dziedzictwo systemu wychowawczego księdza Bosko, który przetrwał choćby wojenny terror. Świadkiem aresztowania niektórych z tych kapłanów w krakow­skim kościele na Dębnikach był młody Karol Wojtyła – przyszły Jan Paweł II – i nie sposób nie zadać pytania, jak to spotkanie z męczeństwem ukształtowało jego duchowość i powołanie. Opowiedziana historia jest ponadczasowym świadectwem, iż miłość do Boga i człowieka jest silniejsza niż jakikolwiek system przemocy.

Idź do oryginalnego materiału