Wenecja. Dzieje morza i lądu – Alessandro Marzo Magno

chrzescijanin.pl 6 godzin temu

Alessandro Marzo Magno zabiera nas w porywającą podróż w czasie i przestrzeni śladami najpotężniejszej republiki morskiej w dziejach.
To historia tego, jak garść wysepek na adriatyckiej lagunie stworzyła imperium i przez stulecia władała połową Morza Śródziemnego.

Od krwawych wydarzeń w cypryjskiej Famaguście, gdzie wenecki bohater został żywcem obdarty ze skóry, przez epickie dwudziestoletnie oblężenie Krety, po dramatyczny atak na Zadar, złupiony przez krzyżowców, by spłacić Wenecjanom dług za transport do Ziemi Świętej – poznajemy burzliwe dzieje Stato da Mar, weneckiego imperium morskiego. Wędrujemy też przez Stato da Terra – rozległe włoskie posiadłości Republiki: od majestatycznego Pizzo dei Tre Signori, gdzie zbiegały się granice trzech państw, przez słynny Uniwersytet w Padwie, po Palmanovę – renesansowe miasto idealne.

Ale historia Wenecji nie kończy się wraz z upadkiem Republiki. Magno prowadzi nas przez XIX wieczną przemysłową metamorfozę miasta aż po współczesność, kiedy to – paradoksalnie – zalew turystów powoduje, iż Wenecja powoli… tonie.

Fascynująca opowieść o mieście, które przez wieki zmieniało oblicze, zawsze pozostając sobą – niepowtarzalną Serenissimą.

Opis książki wydawcy.

Ta książka wykracza poza obraz Wenecji jako miasta z kanałami i gondolami, z kawiarniami, barokowymi
sukniami, perukami i pudrem do twarzy. W swojej pracy, ułożonej tematycznie, a nie w sztywnej
chronologii, autor pokazuje mniej znane aspekty morskiej ekspansji Wenecji, na którą składały się handel, bitwy i oblężenia. Lądujemy z Wenetczykami na Istrii, w Zadarze, na Cyprze, Krecie, Itace i Cefalonii.

Autor przenosi nas w miejsca, w których Wenecja tworzyła historię, a czytelnik słyszy nad sobą szumiącą flagę z lwem [więtego Marka. Wenecja to także Terraferma, stały ląd, niezwykłe miasto nad laguną, z dzielnicą żydowską i Arsenałem. Jej siła sięga jednak dalej – to także Padwa, Palmanova, Pizzo dei Tre Signori i okoliczne lasy, bez których nie byłoby drewna, a bez drewna nie byłoby galer, zatem i samej Wenecji.

Wenecja – miasto, które po upadku Serenissimy dalej żyje. Zarówno w chwilach \wietno\ci, jak i dekadencji, zawsze walczy o własne przetrwanie, także z morskim żywiołem. Walka jest czę\cią jej DNA.
Ostatecznie Wenecja uciele\nia lwa ze swojego sztandaru, który z jednej strony jest symbolem pokoju, trzyma Ewangelię według [więtego Marka, ale z drugiej, gdy to konieczne, nie waha się sięgnąć po miecz.

– Luca Palmarin

Dane książki:

Wenecja. Dzieje morza i lądu
Autor: Alessandro Marzo Magno
Wydawnictwo: Znak Koncept
Rodzaj oprawy: Okładka twarda
Wydanie: I
Liczba stron: 432
Format: 155×235
Rok wydania: 2025

Idź do oryginalnego materiału