Jesienne dni, od 20 do 22 października, spędziliśmy na wspólnotowej „Terezjance”. Jest to tradycja, która zrodziła się w czasach św. Alfonsa, a dokładnie jest ona związana z tzw. „puczem Muskariego”.Eks-bazylianin Giuseppe Muscari chciał zniszczyć wspólnotę seminaryjną. Spisek wykryto. Miało to miejsce w Pagani w dniach 14-15 października 1751 roku, we wspomnienie św. Teresy. Założyciel Zgromadzenia Misjonarzy Redemptorystów przypisał ten „cud” szczególnej opiekunce św. Teresie z Avila, którą bardzo mocno czcił. Stąd to, klerycy by uczcić Świętą Karmelu udają się, co roku w tych dniach, na całodniowy wypoczynek na łonie natury. W tym roku udaliśmy się do Wrocławia, gdzie uczestniczyliśmy w pieszej pielgrzymce do Trzebnicy do sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej oraz mieliśmy okazję poznać głębiej życie i duchowość św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein oraz zobaczyć kilka ważnych miejsc związanych z jej życiem i działalnością (dom rodzinny, kościół św. Michała, szkołę).
Z Krakowa wyjechaliśmy w piątek po obiedzie po to, by wieczorem pojawić się w naszym domu zakonnym we Wrocławiu. Tam, przyjęci serdecznie przez współbraci redemptorystów, gwałtownie udaliśmy się na spoczynek, zmęczeni tygodniem pracy i studiów.
Kolejnego dnia obudziliśmy się dość wcześnie po to, by już o godzinie 6:00 wziąć udział w modlitwie i adoracji Najświętszego Sakramentu we wrocławskiej Katedrze. Po tych obrzędach wyruszyliśmy w 30-kilometrową pielgrzymkę do grobu św. Jadwigi, patronki Śląska. Droga mijała nam w atmosferze radości, śpiewu i modlitwy. Około godziny 16.00 dotarliśmy do Trzebnicy i oddaliśmy cześć relikwiom św. Jadwigi umieszczonym w konfesji Jej poświęconej. Godzinę później wzięliśmy udział, wraz z ośmiotysięczną rzeszą pielgrzymów, w uroczystej Mszy Świętej pod przewodnictwem bpa Piotra Wawrzynka (biskup pomocniczy diecezji legnickiej). Do Wrocławia wróciliśmy zmęczeni, ale pełni euforii i zbudowani żywą wiarą pielgrzymów archidiecezji wrocławskiej.
W niedzielę, po Mszy Świętej w naszym kościele Matki Bożej Pocieszenia i śniadaniu, udaliśmy się do kościoła św. Michała Archanioła, do którego po swoim nawróceniu bardzo często uczęszczała Edyta Stein, późniejsza święta Teresa Benedykta. Tam, przywitani przez panią przewodnik, rozpoczęliśmy poznawanie historii tej wielkiej świętej XX wieku. Następnie udaliśmy się do domu przy ul. Nowowiejskiej 38, gdzie przez długie lata mieszkała rodzina Stein. Poznaliśmy historię Świętej z Wrocławia pod kątem wychowania w żydowskiej rodzinie, co później, choćby po nawróceniu i wstąpieniu do klasztoru karmelitanek, mocno oddziaływało na jej życie i poczucie tożsamości. Nasze zwiedzanie zakończyliśmy na Ostrowie Tumskim, czyli wyspie katedralnej, podziwiając piękne, zabytkowe kościoły, które również podziwiała Patronka Europy, w latach dziecięcych i studenckich. Po obiedzie i pożegnaniu się ze współbraćmi ze wspólnoty wrocławskiej, udaliśmy się w drogę powrotną do Krakowa.
Cały ten wyjazd był czasem bardzo intensywnym. Mimo zmęczenia fizycznego, odpoczęliśmy psychicznie i nabrali sił duchowych potrzebnych do naszej pracy intelektualnej i apostolskiej. Każdy z nas bardzo dobrze wspomina ten czas i wydaje się, iż chętnie będziemy wracać wspomnieniami do „Terezjanki” spędzonej ze Świętymi: Jadwigą i Teresą Benedyktą od Krzyża, zapracowanymi współbraćmi oraz wierzącymi pielgrzymami.
Szymon Niziołek CSsR