Wawel stanął po słowackiej stronie Tatr. Takiej konstrukcji jeszcze nie widzieliście. Waży 225 ton

4 dni temu
Zdjęcie: Fot. Marek Podmokly / Agencja Wyborcza.pl


To już kolejna edycja Tatrzańskiej Świątyni Lodowej. W 2024 roku po słowackiej stronie pasma górskiego organizatorzy akcji postanowili skierować uwagę turystów na stolicę województwa małopolskiego. Krakowskie budynki nie bez przyczyny stały się tematem przewodnim. Głównym bohaterem jest Jan Paweł II.
W poszczególnych zakątkach świata zaczyna pojawiać się coraz więcej zimowych atrakcji. Po słowackiej stronie jednego z najpopularniejszych pasm górskich również wzniesiono niebanalną konstrukcję, która będzie nie lada gratką dla turystów odwiedzających te tereny. Inicjatywa może szczególnie zainteresować Polaków, ponieważ lodowa instalacja w głównej mierze była inspirowana postacią Jana Pawła II.


REKLAMA


Zobacz wideo Straszna katastrofa! Kibice domagają się zmian w reprezentacji Polski


Tatrzańska Świątynia Lodowa 2024. Po słowackiej stronie Tatr upamiętniono Polaka
Na Hrebienoku (nazywanym przez Polaków smokowiecką Gubałówką) na wysokości 1285 m n.p.m. w ramach 12 edycji Tatrzańskiej Świątyni Lodowej wybudowano przy użyciu 1800 bloków lodu Katedrę Wawelską oraz kościół św. Wojciecha zlokalizowany w Krakowie. Organizatorzy zdecydowali się na wybór tych budynków nie bez przyczyny. Tegoroczna akcja ma na celu upamiętnienie papieża Jana Pawła II, a obydwie konstrukcje są ściśle powiązane z tą postacią. W parafii św. Wojciecha Ojciec Święty jeszcze jako wikariusz pełnił posługę kapłańską przez wiele lat, natomiast w Katedrze Wawelskiej został on konsekrowany na biskupa w 1958 roku.


Od dłuższego czasu zastanawialiśmy się nad tematem, który zjednoczyłby mieszkańców i gości z obu stron Tatr. To właśnie słowa papieża Jana Pawła II, iż 'Tatry nie dzielą, ale łączą', wraz z 30. rocznicą wizyty Ojca Świętego po słowackiej stronie Tatr, były wyraźnym argumentem, aby XII edycja Tatrzańskiej Świątyni Lodowej została poświęcona jego pamięci


- mówił menedżer ośrodka górskiego Vysoké Tatry, cytowany przez portal watra.pl. Prace nad kopułą liczącą 25 metrów średnicy podjęło 4 artystów, każdy pochodził z innego kraju - Słowacji, Czech, Polski i Niemiec. Tatrzańska Świątynia Lodowa została otwarta dla odwiedzających 15 listopada 2024 roku. Dzięki utrzymywaniu stałej temperatury, która wynosi od -3 do -10 stopni Celsjusza, organizatorzy zapowiadają, iż atrakcja będzie dostępna do 21 kwietnia 2025 roku. Konstrukcja sama w sobie jest zachwycająca, a dodatkowo w okresie zimowym to miejsce zostanie uświetnione wydarzeniami kulturowymi.


Hrebienok: Rzeźby lodowe 2024 przenoszą turystów do stolicy małopolski. Zapierają dech
Wawel w Tatrach? Tak, to możliwe. Przez najbliższe miesiące po słowackiej stronie masywu górskiego istnieje możliwość bezpłatnego odwiedzenia lodowej Katedry Wawelskiej, w której skład wchodzi wieża Srebrnych Dzwonów, wieża Zegarowa oraz wieża Zygmuntowska. Jakby tego było mało, po przejściu przez bramę, automatycznie można się znaleźć na dziedzińcu kościoła św. Wojciecha, gdzie na wieży Zegarowej wskazówki są zatrzymane na godzinie 21:37 - w celu upamiętnienia terminu odejścia Jana Pawła II. Nie brakuje również wykutej w lodzie postaci Karola Wojtyły.


Cała konstrukcja lodowa została genialnie zaprojektowana i wykonana. To dla mnie zaszczyt, iż mogłem uczestniczyć w tej budowie


- opowiadał polski rzeźbiarz biorący udział w tworzeniu konstrukcji, jak czytamy na watra.pl.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału