Watykan zwolnił ich z pracy, bo zawarli związek małżeński. "Z głębokim żalem"

2 dni temu
Zdjęcie: Watykan, zdjęcie ilustracyjne Źródło: Unsplash


Mężczyzna i kobieta zostali wyrzuceni z Instytutu Spraw Religijnych, nazywanego Bankiem Watykańskim, za naruszenie wewnętrznego zakazu zawierania małżeństw między pracownikami.


Nowożeńcy (każde z nich było wcześniej w związku małżeńskim) mają razem trójkę dzieci i spłacają kredyt hipoteczny na dom. Pobrali się w sierpniu, po wejściu w życie zakazu zawierania małżeństw między pracownikami przez bank watykański – informuje włoski dziennik "Il Messaggero".


Przepisy przewidują rozwiązanie umowy o pracę trzydzieści dni po ślubie, chyba iż w tym czasie jedno z małżonków dobrowolnie zrezygnuje, zachowując możliwość pozostania w pracy przez drugie. Para odmówiła i w tym tygodniu została zwolniona.


Bank Watykański oświadczył, iż z "głębokim żalem" podjął "trudną decyzję". Jak podkreślił, ograniczenia dotyczące małżeństw są konieczne, aby uniknąć możliwego nepotyzmu i konfliktów interesów.


Według doniesień włoskiej prasy w zeszłym miesiącu nowożeńcy zwrócili się z apelem do papieża Franciszka, potępiając "niesprawiedliwą" sytuację i odwołując się do Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, jednak bezskutecznie.


Małżeństwo zwolnione z pracy w Watykanie. Nie pomógł choćby apel do papieża


W obronie pary stanęło Stowarzyszenie Świeckich Pracowników Watykanu (ADLV), argumentując, iż "powstaniu nowej rodziny nie powinny zagrażać biurokratyczne zasady".


Teraz małżeństwo może jeszcze zwrócić się do sądu watykańskiego, aby zakwestionować zwolnienie ich z pracy.


Media przypominają w tym kontekście wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który w 2018 r. za bezprawną i dyskryminującą uznał decyzję niemieckiego szpitala katolickiego o zwolnieniu lekarza z powodu ponownego zawarcia związku małżeńskiego po rozwodzie.


Instytut Dzieł Religijnych (IOR) to watykańska instytucja finansowa. Nazywany jest Bankiem Watykańskim, ale nie pełni roli banku centralnego, choć często błędnie jest mu ta funkcja przypisywana.


Czytaj też:Sąd Watykanu: Ostateczny wyrok więzienia dla byłego szefa IOR
Idź do oryginalnego materiału