Papież Franciszek ogłosił, iż napisze nową adhortację apostolską poświęconą dzieciom.
Dokument ten będzie miał na celu wsparcie praw dzieci na całym świecie oraz podkreślenie ich znaczenia w Kościele.
Czas czytania 2 minuty.
Źródło: Victoria Cardiel | ACI Prensa | 03 lutego 2025 |Photo credit: Vatican Media
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Papież Franciszek ogłosił w poniedziałek, iż napisze adhortację apostolską poświęconą dzieciom, „aby kontynuować” swoje zaangażowanie na rzecz bezpieczniejszej i bardziej sprawiedliwej przyszłości dla najmłodszych.
„Zamierzam przygotować List lub Adhortację Apostolską poświęconą dzieciom” – powiedział Papież w przemówieniu zamykającym szczyt poświęcony prawom dziecka, który odbył się w Watykanie.
Na szczycie w Watykanie, zatytułowanym „ Kochajmy je i chrońmy ”, głos zabrało wiele znanych osobistości, które dyskutowały o znaczeniu praw dziecka.
Do znanych uczestników należała królowa Jordanii Rania; Imam Ahmed Al Tayeb z meczetu Al-Azhar w Egipcie; ekonomista Mario Draghi; argentyński filozof Miguel Benasayag; Włoska senator dożywotnia Liliana Segre, ocalała z niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz; Indyjski aktywista Kailash Satyarthi, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2014 r.; i Al Gore, były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.
Dwie interwencje Papieża
Papież Franciszek wziął udział w szczycie wygłaszając dwa ważne przemówienia. W przemówieniu otwierającym, które rozpoczęło ponad 30 wystąpień, Papież poruszył kilka kluczowych kwestii związanych z prawami dziecka.
Zwrócił m.in. uwagę na sytuację nieletnich bez dokumentów na granicy z USA, stanowczo potępił okrucieństwo wojny i potępił aborcję jako praktykę zagrażającą życiu.
W swoim drugim przemówieniu Ojciec Święty wyraził wdzięczność za to spotkanie, określając je jako „otwarte obserwatorium rzeczywistości dzieciństwa w świecie”.
„Stworzyli obserwatorium, a przede wszystkim „laboratorium” (…), opracowali propozycje ochrony praw dzieci, traktując je nie jako liczby, ale jako twarze” – dodał.
„Dzieci nas obserwują”
Papież rozpoczął swoje drugie przemówienie od odczytania fragmentów listu, który otrzymała grupa dzieci ze szkół katolickich w Rzymie, ze wspólnoty indonezyjskiej oraz ze Szkół Pokoju Wspólnoty Sant’Egidio i Fundacji Auxilium, a także rysunki.
„Drogi Papieżu Franciszku, piszemy do Ciebie w imieniu dzieci na całym świecie” – głosił list, który odczytał podczas swego przemówienia.
„Chcemy Ci podziękować, ponieważ troszczysz się o nas i naszą przyszłość, kochasz nas i chronisz. „Zbyt wiele dzieci cierpi z powodu głodu, wojny, odmiennego koloru skóry i katastrof ekologicznych” – odczytał Papież.
„Chcielibyśmy bardziej sprawiedliwego świata, bez podziałów między narodami, między bogatymi i biednymi, między młodymi i starymi, a także czystszego świata, w którym zanieczyszczenie nie niszczy lasów, nie zanieczyszcza morza i nie zabija tak wielu zwierząt, uświadomiliśmy sobie” „Ważniejsze jest ratowanie Ziemi niż posiadanie dużej ilości pieniędzy” – zakończył list odczytany przez Papieża.
słowa kluczowe: Papież Franciszek, exhortacja apostolska, dzieci, prawa dzieci, przyszłość,