Papież Franciszek w centrum uwagi: najważniejsze wydarzenia dotyczące jego zdrowia na przestrzeni lat.
Przejrzysta oś czasu pokazuje najważniejsze momenty związane z opieką medyczną i jego kondycją.
Czas czytania: 3 minuty
Źródło: | CNA | 17 stycznia 2025 |Photo credit: Vatican Media
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Papież Franciszek leczy stłuczenie prawego przedramienia, którego doznał w wyniku upadku w swoim domu. To najnowsze z kilku niedawnych problemów zdrowotnych 88-letniego papieża.
Do zdarzenia doszło zaledwie kilka tygodni po tym, jak w okresie świątecznym mężczyzna doznał urazu twarzy i zmagał się z przeziębieniem.
Przez większą część ostatniej dekady Franciszek cieszył się stosunkowo dobrym zdrowiem, jednak w ciągu ostatnich kilku lat zmagał się z kilkoma bolesnymi schorzeniami.
Poniżej przedstawiono oś czasu przedstawiającą niedawne problemy zdrowotne papieża Franciszka:
Grudzień 2020
Atak bólu nerwu kulszowego w ostatnich dniach 2020 roku uniemożliwił papieżowi Franciszkowi przewodniczenie liturgiom watykańskim w Sylwestra i Nowy Rok.
Francis od wielu lat cierpi na rwę kulszową; mówił o tym podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, wracając z podróży do Brazylii w lipcu 2013 r.
„Rwa kulszowa jest bardzo bolesna, bardzo bolesna! Nie życzę jej nikomu” – powiedział o tej dolegliwości, która zaczyna się w dolnej części pleców i może powodować ból biegnący wzdłuż tylnej części uda i nogi aż do stopy.
Styczeń 2021
Papież Franciszek odwołuje kolejne trzy wystąpienia publiczne zaplanowane na koniec miesiąca z powodu bólu nerwu kulszowego.
Lipiec 2021
Problem z okrężnicą spowodował, iż 4 lipca papież trafił do szpitala .
Papież Franciszek przechodzi operację w celu złagodzenia zwężenia jelita grubego spowodowanego zapaleniem uchyłków. Trzygodzinna operacja obejmuje lewostronną hemikolektomię, usunięcie jednej strony jelita grubego.
Papież spędził 11 dni w rzymskim szpitalu Gemelli, dochodząc do siebie po operacji.
Styczeń 2022
Papież Franciszek przyznał, iż miał problemy z kolanem.
„Przepraszam, jeżeli zostanę na miejscu, ale dziś odczuwam ból w nodze… Boli mnie, boli, kiedy stoję” – powiedział papież dziennikarzom z jerozolimskiego Centrum Mediów Chrześcijańskich 17 stycznia.
Franciszek powiedział tłumowi na audiencji ogólnej, iż powodem, dla którego nie może przywitać się z pielgrzymami jak zwykle, jest tymczasowy „problem z prawą nogą” – zapalenie więzadła kolana.
Luty 2022
Papież Franciszek odwołał dwa publiczne wydarzenia pod koniec lutego z powodu bólu kolan i zaleceń lekarzy dotyczących odpoczynku.
W kolejnym miesiącu otrzymuje pomoc przy wchodzeniu i schodzeniu po schodach, jednak przez cały czas chodzi i stoi bez pomocy.
Kwiecień 2022
Podczas podróży na Maltę papież Franciszek korzysta z windy, aby wysiąść z papieskiego samolotu. Specjalna winda jest również zainstalowana w bazylice św. Pawła na Malcie w Rabacie, aby Franciszek mógł odwiedzić i modlić się w grocie krypty bez wchodzenia po schodach.
W trakcie lotu powrotnego 3 kwietnia Francis powiedział dziennikarzom : „Moje zdrowie jest trochę kapryśne, mam problem z kolanem, który utrudnia mi chodzenie”.
Podczas nabożeństwa wielkopiątkowego w Watykanie papież nie leży krzyżem przed ołtarzem, jak to czynił w przeszłości.
Nie odprawia także Mszy Wigilii Paschalnej 16 kwietnia i nie bierze udziału w procesji ze świecą paschalną, ale siedzi z przodu zgromadzenia na białym krześle.
22 i 26 kwietnia Franciszek ma wolne terminy na badania lekarskie i odpoczynek dla kolana. Następnego dnia papież mówi pielgrzymom na audiencji generalnej, iż kolano uniemożliwia mu stanie przez dłuższy czas.
Papież Franciszek zaczyna także pozostawać w papamobile podczas pozdrawiania pielgrzymów na placu Świętego Piotra.
30 kwietnia mówi, iż lekarz zakazał mu chodzenia.
Maj 2022
Papież powiedział na początku miesiąca, iż podda się zabiegowi medycznemu kolana, „zabiegowi z iniekcjami”, przez co mógł mieć na myśli zastrzyk terapeutyczny, czasami stosowany w celu złagodzenia bólu kolana spowodowanego zerwaniem więzadeł.
Dwa dni później po raz pierwszy od operacji jelita grubego w lipcu 2021 r. korzysta z wózka inwalidzkiego w miejscu publicznym. Przez cały maj przez cały czas korzysta z wózka inwalidzkiego i unika większości stania i chodzenia.
Według argentyńskiego arcybiskupa zbliżonego do papieża, Franciszek każdego dnia przechodzi ponad dwugodzinną rehabilitację kolana.
„Leczenie przynosi efekty” – napisał 14 maja na Twitterze ówczesny arcybiskup Víctor Manuel Fernández po prywatnym spotkaniu z Franciszkiem.
„Pomijając kontuzję kolana, czuje się lepiej niż kiedykolwiek” – dodaje Fernández.
Wcześniej libański minister turystyki poinformował, iż planowana na czerwiec wizyta papieża w tym kraju została przełożona ze względu na stan zdrowia papieża .
Papież stoi przez długi czas, odprawiając mszę 15 maja na placu Świętego Piotra. Później seminarzysta z Meksyku uchwycił chwilę beztroski między pielgrzymami a papieżem, gdy witał ich z papamobilu. Ktoś podziękował papieżowi za obecność na mszy, pomimo bólu kolana, na co Franciszek odpowiedział : „Czy wiesz, czego potrzebuję na moje kolano? Trochę tequili”.
Czerwiec 2022
Na początku czerwca Watykan odroczył planowaną wizytę papieża Franciszka w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym ze względów zdrowotnych. Podróż była zaplanowana na 2–7 lipca, ale została przełożona „na prośbę jego lekarzy i aby nie narażać na szwank wyników terapii, której poddaje się w związku z kolanem”, według Watykanu.
Niecały tydzień później Watykan ogłosił , iż papież Franciszek nie będzie przewodniczył mszy Bożego Ciała 16 czerwca z powodu problemów z kolanem i „szczególnych wymagań liturgicznych celebracji”.
Papież Franciszek podczas audiencji generalnej 15 czerwca odniósł się do swojego stanu zdrowia i ogólnie omówił skutki starości.
„Kiedy się starzejesz, nie masz już kontroli nad swoim ciałem. Trzeba nauczyć się wybierać, co robić, a czego nie” – mówi papież. „Siła ciała zawodzi i nas opuszcza, chociaż nasze serce nie przestaje tęsknić. Trzeba się wtedy nauczyć oczyszczać pragnienia: bądź cierpliwy, wybieraj, o co prosić ciało i życie. Kiedy się starzejemy, nie możemy robić tych samych rzeczy, co kiedy byliśmy młodzi: ciało ma inne tempo, a my musimy słuchać ciała i akceptować jego ograniczenia. Wszyscy je mamy. Ja również muszę teraz używać laski”.
Pod koniec miesiąca, 28 czerwca, papież Franciszek idzie o lasce, aby spotkać się z biskupami z Brazylii i mówi im: „Jestem w stanie chodzić od trzech dni”.
Sierpień 2022
4 sierpnia Watykan ogłosił , iż Massimiliano Strappetti, watykański pielęgniarz, został mianowany „osobistym asystentem medycznym” papieża Franciszka.
Listopad 2022
José María Villalón, główny lekarz drużyny piłkarskiej Atlético de Madrid, zostaje zwerbowany, aby pomóc papieżowi Franciszkowi w jego problemach z kolanem. Mówi, iż papież jest „bardzo miłym i bardzo upartym pacjentem w tym sensie, iż są zabiegi chirurgiczne, których nie chce” i iż „musimy zaoferować mu bardziej konserwatywne metody leczenia, aby się na nie zgodził”.
Styczeń 2023
W wywiadzie opublikowanym przez Associated Press 25 stycznia papież Franciszek ogłasza, iż jego zapalenie uchyłków powróciło. Podkreśla, iż jest „w dobrym zdrowiu” i iż jak na swój wiek jest „normalny”.
Luty 2023
23 lutego Watykan ogłasza , iż papież Franciszek ma „silne przeziębienie”. Papież rozdaje kopie swoich przemówień podczas dwóch porannych spotkań, zamiast czytać je na głos, jak zwykle.
Marzec 2023
29 marca Watykan ogłasza, iż papież Franciszek prawdopodobnie pozostanie w szpitalu w Rzymie przez „kilka dni” z powodu infekcji dróg oddechowych. Wcześniej tego dnia ogłoszono, iż przebywał w szpitalu na wcześniej zaplanowanych badaniach lekarskich.
Czerwiec 2023
Papież Franciszek 7 czerwca przejdzie trzygodzinną operację jamy brzusznej w celu usunięcia przepukliny pooperacyjnej.
Zespół chirurgów usuwa tkankę bliznowatą i przeprowadza operację przepukliny w ścianie brzucha papieża, w miejscu poprzedniego nacięcia chirurgicznego w rzymskim szpitalu Gemelli.
Papież został wypisany ze szpitala 16 czerwca po ośmiodniowym pobycie w celu rekonwalescencji po operacji.
Listopad 2023
Papież Franciszek zachorował na „łagodną grypę”, według Watykanu. Papież odwołuje zaplanowane spotkania i 25 listopada udaje się do szpitala na badania profilaktyczne.
Tomografia komputerowa wykonana w szpitalu wykluczyła zapalenie płuc, ale wykazała, iż papież ma stan zapalny płuc, który „powoduje pewne trudności z oddychaniem” – powiedział dziennikarzom 27 listopada rzecznik Watykanu Matteo Bruni.
Papież jest leczony antybiotykami dożylnie, gdy dochodzi do siebie. Na prawej ręce papieża widać bandaż, który trzyma kaniulę do leczenia dożylnego, gdy udziela błogosławieństwa Anioł Pański ze swojej rezydencji , Casa Santa Marta, a nie ze zwykłego okna Pałacu Apostolskiego z widokiem na Plac Świętego Piotra.
„Dziś nie mogę podejść do okna, bo mam zapalenie płuc” – powiedział papież w transmisji modlitwy Anioł Pański 26 listopada.
Papież Franciszek czuje się na tyle dobrze, iż następnego dnia może przyjść na umówione spotkanie z prezydentem Paragwaju. Watykan publikuje zdjęcia ze spotkania papieża z prezydentem Paragwaju, na których widać uśmiechniętego papieża, który chodzi o lasce.
Grudzień 2024
Według rzecznika Watykanu Matteo Bruniego, papież Franciszek uderzył brodą o stolik nocny rano 6 grudnia, co spowodowało duży krwiak na dolnej prawej stronie policzka. Pomimo widocznych siniaków kontynuował zaplanowane wystąpienia, w tym konsystorz na temat kreowania nowych kardynałów następnego dnia.
Papież również zachorował na przeziębienie tuż przed Bożym Narodzeniem. Podczas mszy wigilijnej w Bazylice św. Piotra 24 grudnia 2024 r. można było zobaczyć go z czymś, co wyglądało na aparaty słuchowe.
Styczeń 2025
Watykan poinformował 16 stycznia, iż papież Franciszek doznał „stłuczenia ” prawego przedramienia po upadku w swojej rezydencji tego ranka. Zdjęcia z zaplanowanych audiencji pokazały jego ramię związane białym temblakiem.
Jak podano w krótkim komunikacie, choć w wypadku nie doszło do złamania ręki, „jako środek ostrożności” założono jej usztywniacz.
słowa kluczowe: Papież Franciszek, zdrowie, oś czasu, choroba, opieka medyczna,