Papież Franciszek podkreślił, iż sakrament bierzmowania jest sakramentem świadectwa, a nie „sakramentem pożegnania”, i wzywa do aktywnego udziału w Kościele.
Papież zachęcił, aby przygotowanie do bierzmowania było ożywione osobistym spotkaniem z Chrystusem.
Czas czytania: około 2 minuty.
Źródło: Kristina Millare | CNA | 30 października 2024 | Photo credit: Daniel Ibañez/CNA Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska. Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.Papież Franciszek zwrócił się w środę do tysięcy międzynarodowych pielgrzymów na Placu Świętego Piotra, wzywając ich, aby nie zamieniali sakramentu bierzmowania w „ostatnie obrzędy” jako katolicy, ale wykorzystali go jako „początek aktywnego uczestnictwa w Kościele”.
KAMIEŃ MILOWY CZY SKARMANRT POŻEGNIANIA?
Kontynuując serię katechez na temat Ducha Świętego i Kościoła, Ojciec Święty podczas środowej audiencji generalnej powiedział, iż bierzmowanie jest „darem Bożym” i „kamieniem milowym”, który nie powinien oznaczać odejścia katolików od Kościoła.
„Ludzie mówią, iż jest to „sakrament pożegnania”, ponieważ kiedy młodzi ludzie już to zrobią, odchodzą” – powiedział. „Wracają na wesela. Tak mówią ludzie”.
Papież zasugerował, iż wierni świeccy, „którzy mieli osobiste spotkanie z Chrystusem i doświadczyli Ducha Świętego”, mogą ożywić swoją wiarę, pomagając innym katolikom lepiej przygotować się do bierzmowania, które jest sakramentem Ducha Świętego „par excellence”.
Rozważając relacje o bierzmowaniu pierwszych chrześcijan, zapisane w Dziejach Apostolskich i w drugim liście św. Pawła do Koryntian, papież Franciszek powiedział, iż to sam Bóg namaszcza wierzących. „On nałożył na nas swoją pieczęć i dał Ducha w naszych sercach” – powiedział do tłumów obecnych na Placu Świętego Piotra. „Temat Ducha Świętego jako królewskiej pieczęci, którą Chrystus naznacza swoje owce, jest podstawą doktryny o niezatartym charakterze nadanym przez ten obrzęd”.
„Bierzmowanie jest dla wszystkich wiernych tym, czym Pięćdziesiątnica była dla całego Kościoła. Wzmacnia ono chrzcielne włączenie w Chrystusa i Kościół oraz królewską konsekrację do prorockiej, królewskiej i kapłańskiej misji” – dodał.
Podczas środowej audiencji Ojciec Święty wyraził pragnienie, aby katolicy „usunęli popiół przyzwyczajenia i niezaangażowania”, aby stać się „nosicielami płomienia Ducha” w nadchodzącym Jubileuszowym Roku Nadziei 2025.
Zwracając uwagę na uroczystość Wszystkich Świętych, obchodzoną 1 listopada, papież przypomniał swoim słuchaczom, iż ci, którzy odeszli wcześniej, którzy teraz cieszą się „niebiańską chwałą” i są „u boku Ojca”, pragną również być w komunii z nami i prowadzić nas w naszej podróży do nieba.
MODLITWA O POKÓJ NA ŚWIECIE
Po pozdrowieniu pielgrzymów należących do różnych grup językowych – w tym arabskiej, angielskiej, francuskiej, niemieckiej, włoskiej, polskiej, portugalskiej i hiszpańskiej – i wyrażeniu bliskości z młodymi, chorymi, starszymi i nowożeńcami, papież wezwał wszystkich ludzi do dalszej modlitwy o pokój na świecie.
„Modlimy się o pokój. Wojna wciąż narasta” – powiedział. „Pomyślmy o krajach, które tak bardzo cierpią: udręczona Ukraina, Palestyna, Izrael, Myanmar, Północne Kivu [w Kongo] i wiele innych krajów, które cierpią z powodu wojny”.
„Pokój jest darem Ducha, a wojna jest zawsze porażką. Na wojnie nikt nie wygrywa, wszyscy przegrywają. Módlmy się o pokój, bracia i siostry”.
Słowa kluczowe: audiencja generalna, Wiadomości katolickie, Bierzmowanie, Papież Franciszek, Duch Święty