W Watykanie zaprezentowano wydarzenia Jubileuszu 2025 oraz udział Stolicy Apostolskiej w Expo Osaka 2025 i Lucca Comics & Games

3 tygodni temu

Papież Franciszek otworzy Drzwi Święte już 24 grudnia, rozpoczynając Rok Święty w Rzymie. W planie wyjątkowe wydarzenia kulturalne, koncerty, wystawy i… pierwszy udział Watykanu w Lucca Comics & Games! Zobacz maskotkę Jubileuszu – Luce – oraz Expo Osaka 2025, gdzie sztuka i wiara łączą się w „Pięknie niosącym nadzieję”.

Piotr M. Pietrus | EWTN Polska | źródło: Vatican News & CNA | 28 października 2024 | Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska. Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Dziś w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano najważniejsze wydarzenia związane z Jubileuszem 2025, który rozpocznie się 24 grudnia, oraz zapowiedziano dodatkowe inicjatywy mające na celu szerzenie wartości Roku Świętego. W konferencji wzięli udział m.in. abp Rino Fisichella, Pro-Prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji, dr Barbara Jatta, Dyrektor Muzeów Watykańskich, oraz dr Davide Mambriani, kurator programu „Jubileusz to kultura”. Przedstawiono szczegółowy program wydarzeń, które odbędą się w Rzymie przed oficjalnym otwarciem Roku Jubileuszowego, a także omówiono uczestnictwo Stolicy Apostolskiej w Expo Osaka 2025 oraz pierwszy w historii udział Watykanu w festiwalu Lucca Comics & Games.

Papież Franciszek przygotowuje się do oficjalnego otwarcia Jubileuszu 2025, które nastąpi 24 grudnia Mszą na Placu Świętego Piotra, o godzinie 19:00. Po Eucharystii, poprzedzonej koncertem dzwonów w wykonaniu Papieskiej Odlewni Dzwonów Marinelli, Ojciec Święty przejdzie przez Drzwi Święte jako pierwszy pielgrzym, zachęcając tym samym wiernych do podążania za „Jezusem, naszą nadzieją” (1 Tm 1, 1). Dwa dni później, 26 grudnia, papież odwiedzi rzymskie więzienie Rebibbia, aby otworzyć tam Drzwi Święte, co symbolizuje nadzieję dla wszystkich osadzonych na całym świecie.

Abp Rino Fisichella, pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji, odpowiedzialny za organizację wydarzeń jubileuszowych, podkreślił, iż Rzym przygotowuje się na przyjęcie milionów pielgrzymów, dążąc do ukazania swojego najpiękniejszego oblicza. Wskazał również na kończące się prace budowlane, które stanowiły wyzwanie dla mieszkańców miasta.

Podczas konferencji przypomniano także o apelach papieża z bulli „Spes non confundit”. Papież Franciszek wezwał rządy do podjęcia działań na rzecz więźniów, proponując amnestie lub programy reintegracji, które mogłyby pomóc więźniom odzyskać wiarę w siebie i społeczeństwo oraz powrócić do wspólnoty.

Jubileusz Kultury: Sztuka i muzyka jako narzędzie ewangelizacji

W ramach Jubileuszu Kultury przygotowano bogaty program kulturalny obejmujący koncerty, wystawy oraz inne wydarzenia artystyczne. Na oficjalnej stronie Jubileuszu 2025 (www.iubilaeum2025.va) zamieszczono kalendarz głównych wydarzeń oraz informacje o pielgrzymkach i inicjatywach kulturalnych. Wystawa „Białe Ukrzyżowanie” Marca Chagalla odbędzie się od 27 listopada 2024 do 27 stycznia 2025 roku w nowo otwartym Museo del Corso – Museum Pole w Palazzo Cipolla w Rzymie. To symboliczne dzieło, wypożyczone z Art Institute of Chicago, ukazuje dramatyczne cierpienia Żydów i Jezusa i zachęca do refleksji nad tajemnicą krzyża i nadzieją na odkupienie.

Kolejnymi ważnymi wydarzeniami są koncerty Orkiestry Accademia di Santa Cecilia, która 3 listopada wykona V Symfonię Dmitrija Szostakowicza, oraz Chóru Kaplicy Sykstyńskiej, który 22 grudnia w kościele św. Ignacego Loyoli wykona kompozycje Palestriny, Perosiego i Bartolucciego, upamiętniając 500. rocznicę urodzin Palestriny.

Expo Osaka 2025: „Piękno niosące nadzieję”

Dykasteria ds. Ewangelizacji ogłosiła także udział Stolicy Apostolskiej w Expo 2025 w Osace, gdzie Pawilon Stolicy Apostolskiej będzie znajdował się w Pawilonie Włoch. Tematem przewodnim wystawy jest „Piękno niosące nadzieję”, a centralnym dziełem ekspozycji będzie obraz „Złożenie do grobu” Caravaggia, podkreślający przesłanie nadziei i wiary w zmartwychwstanie. Papież Franciszek podkreślił, iż Caravaggio będzie towarzyszyć przekazowi nadziei, jaki Stolica Apostolska pragnie przekazać światu.

Udział w Lucca Comics & Games 2024: Włączenie młodszych pokoleń

W ramach działań promujących Jubileusz 2025 Watykan po raz pierwszy weźmie udział w festiwalu Lucca Comics & Games, najważniejszym europejskim wydarzeniu poświęconym komiksom, grom i kulturze popularnej. W dniach od 30 października do 3 listopada Dykasteria ds. Ewangelizacji zorganizuje tam pawilon, gdzie zaprezentowana zostanie maskotka Jubileuszu, „Luce”. Jest ona symbolem nadziei i braterstwa, stworzonym z myślą o przyciągnięciu uwagi młodszych odbiorców. Luce, zaprojektowana przez Simone Legno z tokidoki, ubrana jest w żółty płaszcz przeciwdeszczowy, nawiązujący do kolorów watykańskich, a jej błotniste buty symbolizują trudy pielgrzymki. W towarzystwie psa o imieniu Santino i z błyszczącymi w oczach muszlami pielgrzymów z Camino de Santiago, Luce inspiruje do duchowej podróży pełnej nadziei.

Luce na Expo 2025 w Japonii

Maskotka Luce będzie również symbolem pawilonu Stolicy Apostolskiej na Expo 2025, gdzie będzie promować przesłanie „Piękno przynosi nadzieję”. Obok obrazu Caravaggia „Złożenie do grobu” Luce stanie się ambasadorką chrześcijańskich wartości, niosąc nadzieję i zachęcając do refleksji nad pięknem i odkupieniem.

Podsumowanie

Jubileusz 2025, udział Stolicy Apostolskiej w Expo Osaka oraz wydarzenia takie jak Lucca Comics & Games pokazują, iż Watykan dąży do zaangażowania wiernych poprzez kulturę i sztukę. Dzięki różnorodnym inicjatywom — od koncertów i wystaw w Rzymie, przez symboliczne gesty papieża, aż po nowoczesne formy komunikacji — Jubileusz pragnie promować przesłanie nadziei, pokoju i wspólnoty.

Idź do oryginalnego materiału