Choć kolęda kojarzy nam się raczej z okresem po Bożym Narodzeniem, to czas wizyty duszpasterskiej nie jest odgórnie narzucony. W niektórych miejscach zaczynają się one już w październiku. Dość wcześnie zapuka też do drzwi wiernych kapłan w parafii Świętego Andrzeja Boboli w Swarożynie. W związku z tym przedstawiono już konkretne wytyczne na tę okazję. Co takiego obejmują zatem "wskazania kolędowe" na okres 2024/25?
REKLAMA
Jakie są nowe zasady kolędy? Wizyty duszpasterskie w wielu parafiach od kilku lat wyglądają inaczej
Pierwsza wizyta duszpasterka w parafii Świętego Andrzeja Boboli w Swarożynie zaplanowana została na koniec listopada. Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony wspólnoty, radni z danej części parafii są proszeni o poinformowanie o dniu kolędy, o nowych mieszkańcach, o nieobecności danej rodziny w dniu kolędy lub o nieprzyjęciu kapłana. Ponadto od radnych oczekuje się zorganizowania pojazdu na 15 minut przed rozpoczęciem kolędy. W samym spotkaniu uczestniczy ksiądz w towarzystwie Nadzwyczajnego Szafarza Eucharystii i ministranta. W jego trakcie parafianie powinni podać informacje o osobach zamieszkałych w danym miejscu dłużej niż trzy miesiące. Zaleca się im również zapoznanie się z treścią Listu do Parafian na 2025 Rok. Młodzież i dzieci powinny przygotować ponadto zeszyt z nauki religii, który następnie kładą na stole. W wytycznych nie zabrakło oczywiście też wzmianki o ofiarach pieniężnych, którym poświęcono w sumie dwa z siedmiu punktów. Co ciekawe, nie padły w nich konkretne kwoty.
Co jest potrzebne na wizytę duszpasterską? W informacji dla parafian nie zabrakło wzmianki o pieniądzach
We "wskazaniach kolędowych" podkreślono, iż parafie w Polsce utrzymują się z ofiar składanych przez wiernych. Jednocześnie zwrócono uwagę na to, iż coraz mniej wiernych uczestniczy w życiu Kościoła, co ma bezpośredni wpływ na budżet parafii, ponieważ jej wydatki się nie zmieniają. W związku z tym podkreślono rolę ofiar składanych w ciągu roku.
Raz w miesiącu jest kolekta na inwestycje parafialne; przez cały rok, w dogodnym czasie, każda Rodzina może złożyć ofiarę w kopercie lub wpłacić na konto Parafii; przez cały rok do skarbonek w kościele można składać ofiary na dekorację kościoła i sprzątanie - serdecznie dziękuję tym osobom, które wypełniają to zadanie (a tym, którzy tego nie czynią proszę, by w czasie kolędy uzupełnić zaległości)
- czytamy na stronie parafii. Jednocześnie zaapelowano do osób "niepłacących".
Jest mi przykro, iż ciężar finansowy wszelkich prac spoczywa zasadniczo tylko na tej małej garstce osób, które w miarę regularnie uczestniczą we mszy świętej. Część osób przypomina sobie o Parafii tylko wtedy, kiedy czegoś potrzebują: chrzest, Komunia, bierzmowanie, pogrzeb osoby bliskiej… Liczę na współodpowiedzialność wszystkich.
Pełna treść "wskazań kolędowych" parafii jest dostępna pod tym linkiem.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.