Życie ludzkie zaczyna się w chwili poczęcia i nieustannie rozwija według zasad wpisanych w genom człowieka – przypomina Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych. Wobec rosnącej presji, zliberalizować prawo aborcyjne, głos Kościoła staje się głosem sumienia, podkreślając, iż żadna zewnętrzna władza nie powinna wpływać na niezbywalne prawo do ochrony życia – od poczęcia do naturalnej śmierci.
źródło: KEPFot. Envato
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Gdy w Sejmie na nowo rozgrywa się walka o prawo do życia nienarodzonych, przypominamy, jakie ważne stwierdzenia znajdziemy w Stanowisku Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych pt. „Aborcja poza etyką i prawem?” Stanowisku Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych pt. „Aborcja poza etyką i prawem?”
Eksperci Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych zwracają uwagę, iż walka o prawo do życia nienarodzonych rozgrywa się dziś na różnych poziomach społecznych i politycznych, a odpowiedzialność za jego ochronę jest nie tylko moralnym, ale także konstytucyjnym obowiązkiem. Stanowisko Episkopatu przypomina, iż według prawa naturalnego i genetyki życie ludzkie zaczyna się od poczęcia – rozwija się w oparciu o niezmienne zasady zapisane w genomie człowieka, a jego wartość jest równie istotna, jak wartość życia każdego innego człowieka. W tej perspektywie Zespół Ekspertów wyraża zaniepokojenie działaniami, które mogą zagrażać przestrzeganiu wolności sumienia oraz wprowadzają naciski na lekarzy, by rezygnowali z prawa odmowy w procedurach sprzecznych z wartościami moralnymi i sumieniem. Taka sytuacja, zdaniem Zespołu, budzi niepokój, gdyż zmierza do podważenia podstawowych zasad niezależności zawodowej i wartości etycznych.
Wytyczne prokuratora i stanowisko Kościoła
Nawiązując do Stanowiska w sprawie dopuszczalności aborcji w oparciu o przesłankę zdrowia psychicznego z 4 września 2023 roku, Zespół Ekspertów Episkopatu podkreśla, iż aborcja nigdy nie może być uznana za metodę terapeutyczną, gdyż uśmiercenie dziecka nie przywraca zdrowia kobiecie.
Członkowie Zespołu zwracają uwagę, iż „wytyczne Prokuratora Generalnego stawiają pod znakiem zapytania jego niezależność, która winna zapewnić każdemu obywatelowi gwarancje, iż jego sprawa zostanie rozpoznana w sposób obiektywny i rzetelny, bez ingerencji ze strony pozamedycznej”. „Poważne zaniepokojenie budzą naciski Prokuratora Generalnego, aby postępowania w sprawie pomocnictwa w przeprowadzeniu aborcji umarzać lub kierować wnioski do sądu o warunkowe umorzenie sprawy ze względu na znikomą szkodliwość społeczną” – dodają.
Kościół, w swojej trosce o nienarodzonych, przypomina również wiernym o ciężarze moralnym tego czynu. Eksperci Kościoła przypominają, iż zgodnie z nauką Kościoła, dokonanie aborcji, jak również wspólnictwo w jej przeprowadzeniu, jest jednym z najcięższych przestępstw, skutkującym karą ekskomuniki, która wyklucza z udziału w dobrach duchowych powierzonych Kościołowi przez Chrystusa. Ten zapis, głęboko zakorzeniony w nauczaniu Kościoła, jest przestrogą i wezwaniem do odpowiedzialności za życie i dobro każdego człowieka.
Modlitwa w obronie życia
Od 4 września w Kościele w Polsce podczas każdej Mszy Świętej wierni modlą się w intencji poszanowania życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci, prosząc Boga o siłę i mądrość dla sprawujących władzę, aby działali w duchu odpowiedzialności za każdą ludzką istotę. Kościół przypomina, iż życie nie jest wartością względną ani możliwą do negocjacji – jest niezbywalnym darem, którego należy bronić, szczególnie wobec tych, którzy sami nie mają głosu.
Cały tekst Zespołu Ekspertów Episkopatu znajdziesz tu: https://episkopat.pl/doc/217598.Zespol-Ekspertow-KEP-ds-Bioetycznych-Zycie-kazdego-czlowieka