W Niemczech upamiętniono polskie ofiary nazistowskiej okupacji

1 dzień temu
Zdjęcie: Kamień


Wczoraj w centrum Berlina umieszczony został „Kamień Pamięci dla Polski 19391945”.

Ten ważący prawie 30 ton głaz narzutowy ma upamiętniać miliony mieszkańców Rzeczypospolitej Polskiej, którzy byli ofiarami niemieckiej napaści na Polskę i okupacji w latach 19391945. Uroczyste odsłonięcie z udziałem gości z Polski i Niemiec planowane jest na pierwszą połowę maja.

WIĘŹ – łączymy w czasach chaosu

Więź.pl to pogłębiona publicystyka, oryginalne śledztwa dziennikarskie i nieoczywiste podcasty – wszystko za darmo! Tu znajdziesz lifestyle myślący, przestrzeń dialogu, personalistyczną wrażliwość i opcję na rzecz skrzywdzonych.

Czytam – WIĘŹ jestem. Czytam – więc wspieram

Głaz umieszczono na terenie dawnej Opery Krolla. To właśnie ona podczas wojny pełniła funkcję Reichstagu, 1 września 1939 r. Adolf Hitler wygłosił tam propagandowe przemówienie o niemieckiej inwazji na Polskę.

Kamień upamiętniający ma charakter tymczasowy. Jest inicjatywą Niemieckiego Instytut Spraw Polskich z Darmstadt. Poprzedza on powstanie przyszłego symbolu pamięci Republiki Federalnej Niemiec, który składać się będzie z pomnika i Domu Polsko-Niemieckiego.

Ten drugi pomyślany jest jako miejsce wystaw, programów edukacyjnych i spotkań. Projekt zatwierdzony został przez niemiecki rząd federalny w czerwcu 2024 r., a ostateczną decyzję podejmie nowy Bundestag.

Założony w 1980 r. w Darmstadt Niemiecki Instytut Spraw Polskich od 2017 r. wspiera projekt miejsca pamięci dla Polski. Kamień pamięci dla Polski powstaje w ścisłej współpracy i przy wsparciu: Kancelarii Senatu Berlina, Fundacji Pomnika Pamięci Pomordowanych Żydów Europy, zespołu koncepcyjnego Domu Polsko-Niemieckiego, Ambasady RP, Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Stosunków Polsko-Niemieckich, przy wsparciu finansowym Fundacji LOTTO-Stiftung Berlin i Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów.

Deutsches Polen-Institut, KJ

Przeczytaj też: Olsztyn bez Kortau

Idź do oryginalnego materiału