Sanktuarium Najświętszego Sakramentu, założone przez Matkę Angelikę w Hanceville, Alabama, obchodzi 25. rocznicę istnienia.
Sanktuarium to miejsce cichej modlitwy i adoracji, gdzie realizowane są uroczystości związane z Eucharystią, a jego celem jest pogłębianie miłości do Najświętszego Sakramentu.
Obchody rocznicy przyciągnęły licznych pielgrzymów, a sanktuarium przez cały czas odgrywa istotną rolę w duchowym życiu wiernych.
Czas czytania: ok. 4 minuty.
Źródło: Joseph Pronechen | National Catholic Register | 20 grudnia 2024 |Photos credit: dzięki uprzejmości Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Hanceville | OLAM/EWTN
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Srebrny jubileusz placówki EWTN w Alabamie odzwierciedla duchowe dziedzictwo założycielki: „Wszystko kręci się wokół Eucharystii”.
19 grudnia 1999 r. Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Hanceville w Alabamie zostało oficjalnie otwarte i konsekrowane. Mszę inauguracyjną odprawił ówczesny biskup diecezji Birmingham, biskup David Foley. W tym samym czasie otwarto klasztor Our Lady of the Angels. Następnie nastąpił kolejny budzący podziw moment.
„Jedno z moich żywych wspomnień dotyczy momentu, gdy tarcza przed monstrancją opadła po raz pierwszy” — wspominał franciszkanin ojciec Joseph Mary Wolfe, kapelan i dziekan kaplicy EWTN. „Monstrancja po raz pierwszy przedstawiła nowo konsekrowaną Hostię Świętą z mszy poświęcenia na adorację. Chór i orkiestra, które zorganizowała Matka Angelica, zaczęły śpiewać Chór Hallelujah z Mesjasza Haendla i rozpoczęła się adoracja — na zawsze zmieniając atmosferę Świątyni, klasztoru i okolicy, z powodu głębokiej Obecności Eucharystycznego Pana, który jest tam kochany i adorowany”.
Ojciec Joseph Mary był obecny od samego początku. Podzielił się tym, iż różne potencjalne lokalizacje nie były „całkiem adekwatne”.
Ale potem Matka Maria Angelica od Zwiastowania ujrzała tereny wiejskie oddalone o około 50 mil na północ od siedziby EWTN w Irondale.
„Wysiadłam z samochodu i wiedziałam. Czułam obecność Pana tak mocno. Wiedziałam, iż On nas tam chce” – szczegółowo opisała założycielka Klarysek Wieczystej Adoracji w swojej biografii.
„Kiedy matka zobaczyła posiadłość w Hanceville, wiedziała, iż to jest to miejsce” — powiedział ojciec Joseph Mary. „Jedną z rzeczy, która potwierdziła lokalizację, był fakt, iż ziemia została zakupiona po raz pierwszy przez pierwszego właściciela ziemi 2 sierpnia, czyli w święto Matki Boskiej Anielskiej, co jest nazwą klasztoru. Kiedy po raz pierwszy rozpoczęli wykopaliska na ziemi, odkryli białą glinę w miejscu, gdzie teraz znajduje się Świątynia”. Ponieważ glina w Alabamie jest czerwona, „potraktowali to jako kolejne potwierdzenie”.
Potem nadeszła wskazówka prosto od Pana – wyjaśnił ojciec Joseph Mary.
„Jej doświadczenie z Dzieciątkiem Jezus w Sanktuarium Divino Niño w Bogocie w Kolumbii dało jej impuls od samego Dzieciątka Jezus: „Zbuduj mi świątynię, a ja pomogę tym, którzy pomogą tobie”. Prawdziwość doświadczenia Matki Angeliki potwierdza fakt, iż sanktuarium istnieje, a interesy dobroczyńców prosperują, jak później opowiadali Matce Angelice”.
Brat Bernard Mary z Franciszkanek Misjonarek Wiecznego Słowa, który był również obecny na początku sanktuarium, powiedział Register, iż sanktuarium „spełniło wizję Matki Angeliki, stając się miejscem pielgrzymkowym dla świeckich, księży i zakonników ze szczególnym naciskiem na ponowne rozbudzenie pobożności eucharystycznej”. Dodał, iż „innym aspektem, który może zostać przeoczony, jest to, jak zmieniło życie Klarysek Wieczystej Adoracji. Kiedy przebywały w Irondale, ostatecznie zostały otoczone placówkami EWTN”.
„Nie mogli nie dać się ponieść hałasowi i zgiełkowi sieci” – powiedział. „W Hanceville mogą powrócić do swojego kontemplacyjnego powołania w środku sielankowego, pasterskiego otoczenia. To z pewnością był jeden z zamiarów Matki Angeliki, kiedy przeniosła wspólnotę na północ”.
Świątynia materializuje się
Projekt klasztorno-gospodarczy, którego budowa rozpoczęła się w 1996 r., rozkwitł w „monumentalny kompleks architektury w stylu europejskim na obszarach wiejskich w Alabamie”.
Brat Bernard wyjaśnił, iż pięć anonimowych rodzin sfinansowało wszystko, ponieważ „chciały dać naszemu Panu to, co najlepsze z najlepszych. Nie szczędzono kosztów”.
Brat Leon Maria, Franciszkanin, Misjonarz Wiecznego Słowa, również był obecny na miejscu, kiedy rozpoczynała się budowa.
„To było bardzo mocne, bo to było coś, czego nie można zobaczyć w Stanach Zjednoczonych, ale w Europie” – powiedział Register. „Wygląda jak projekt architektoniczny z XIII wieku, jak coś w Asyżu, gdzie pochowany jest św. Franciszek”.
Rzeczywiście, projekt zarówno Sanktuarium Najświętszego Sakramentu, jak i klasztoru Matki Bożej Anielskiej jest przykładem romańsko-gotyckiej architektury inspirowanej wielkimi kościołami i klasztorami franciszkańskimi z XIII wieku, zwłaszcza w Asyżu i Umbrii.
Wewnątrz sanktuarium ołtarz, podłoga sanktuarium i misternie zaprojektowana podłoga świątyni są wykonane z wykwintnych marmurów z Włoch, Macedonii, Hiszpanii, Brazylii, RPA, Finlandii i Turcji. Pięknie zaprojektowane i kolorowe witraże zostały wykonane przez słynnych szklarzy z Monachium w Niemczech. Wysokie na 55 stóp, złocone, manualnie rzeźbione reredos z cedru z Paragwaju staje się tronem dla prawie ośmiostopowej monstrancji, w której Nasz Pan w Najświętszym Sakramencie jest czczony w nieustannej adoracji i uroczystej ekspozycji.
Posąg El Divino Niño w sanktuarium jest repliką posągu, który Matka Boska widziała w Kolumbii. Na ogromnym placu centralnym punktem jest kolejny posąg Boskiego Dzieciątka Jezus wyrzeźbiony w białym marmurze karraryjskim, z sercem Jezusa wyrzeźbionym z czerwonego jaspisu.
Komentując ukończone sanktuarium, Matka Angelica powiedziała wówczas: „Nigdy w najśmielszych snach nie sądziłam, iż będzie tak piękne. Na każdym kroku On je zmieniał. Stawało się coraz większe i piękniejsze. Na wszelkie możliwe sposoby przechwytywał nasze pomysły i mogliśmy zobaczyć, czego On chciał. On je zaprojektował; On je zbudował; On za nie zapłacił”.
Niezliczone błogosławieństwa
W sanktuarium zasiane zostały również nasiona powołań, na przykład dla ojca Patricka Mary z Franciszkańskich Misjonarzy Wiecznego Słowa. W 2000 roku, po powrocie do domu po pierwszym semestrze studiów, pojechał z rodzicami i siedmiorgiem rodzeństwa z Florydy do północnej Alabamy. Rodzina postanowiła wziąć udział w pasterce w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu.
„Byłem niczego niepodejrzewającym pielgrzymem idącym przez plac w kierunku sanktuarium na mszę tego wieczoru” – wspominał ojciec Patrick Mary w wywiadzie dla Register. „Nie miałem pojęcia, iż przeżyję doświadczenie religijne, które zmieni kierunek mojego życia. Chociaż regularnie chodziłem na mszę w niedziele, byłem dość letni i przeciętny wewnętrznie, a kapłaństwo nie było czymś, o czym myślałem”.
„Podczas mszy uderzyło mnie wiele rzeczy — piękno kościoła, szacunek, którego byłem świadkiem, a także użycie łaciny i kadzidła” — żywo wspominał. „Gregoriański śpiew i polifonia śpiewane przez zakonnice były również bardzo budujące i inspirujące i stanowiły spory kontrast z muzyką heavymetalową, w którą zagłębiałem się w ciągu kilku poprzednich lat. To właśnie pośród tego wszystkiego podczas mszy w moim sercu pojawiło się jasne i spokojne pragnienie zostania księdzem. I nigdy nie zniknęło. Doprowadziło to do mojego rozeznania kapłaństwa i życia zakonnego oraz do wstąpienia do Franciszkańskich Misjonarzy Wiecznego Słowa”.
Wspominając srebrny jubileusz sanktuarium, ojciec Patrick Mary powiedział: „Jestem wdzięczny Bogu za liczne łaski, jakie otrzymałem w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu i za łaski, które przez cały czas zlewają się na pielgrzymów, którzy przybywają z całego świata, szukając miejsca modlitwy, pokoju i duchowego orzeźwienia. Przez 25 lat nasz Bóg był tam adorowany w Najświętszym Sakramencie, dzień w dzień, przez Klaryski Wieczystej Adoracji i przez pielgrzymów z całego świata. To najwłaściwsze miejsce, aby podziękować Panu, którego dobroć i miłość realizowane są na wieki”.
W ciągu ostatnich 25 lat Sanktuarium Najświętszego Sakramentu było prawdopodobnie przyczyną niezliczonej liczby nawróceń.
Brat Leo Mary z łatwością przypomina sobie, jak wiele osób dołączyło do Kościoła 25 lat temu.
„Około 80 osób przyszło do Kościoła na samym początku, kiedy budowano tę świątynię” – powiedział Register. „Biskupi mówili, iż wielu przychodziło do Kościoła katolickiego tylko dlatego, iż poszli zobaczyć świątynię. Pytali, co przyciągnęło tych ludzi do wiary, a wiele z tego było spowodowane przez EWTN, a także świątynię, więc to jest potężne”.
Odwiedzający nigdy się nie zatrzymali. Wtedy, tak jak dzisiaj, „wszystko kręciło się wokół Eucharystii” – powiedział brat Leo Mary. Ponieważ oprowadza po sanktuarium i pracuje z pielgrzymami, odkrywa, iż tak wielu „przychodzi do sanktuarium, gdy widzą znaki na często uczęszczanych drogach. Przychodzi do nas wielu ludzi, którzy nie są katolikami, wszystkich wyznań, a Bóg ich kocha. … Zatrzymują się i pięknie jest widzieć, jak Bóg działa na wszystkich tych pięknych ludzi”.
„Wszystko dotyczy Eucharystii” – podkreślił. „Kiedy wchodzisz do głównego kościoła, wszystko wskazuje na monstrancję, wszystko wskazuje na Jezusa w Eucharystii, i jest to bardzo potężne w tym sensie. Uczą się o wierze i widzą piękno”.
„Matka Angelica zawsze chciała, aby ludzie poznali Jezusa” – dodał brat Leo Mary. Sanktuarium Najświętszego Sakramentu „polega na wskazywaniu ci Jezusa i tego, jak bardzo cię kocha. Tego właśnie chciała”.
Sanktuarium rośnie
Po drodze Sanktuarium Najświętszego Sakramentu i klasztor Matki Bożej Anielskiej poświęciły 8 grudnia 2013 r. kolejny dodatek — nowe Centrum Eucharystyczne im. Jana Pawła II. Kardynał Raymond Burke odprawił mszę poświęcenia. W tym czasie, powiedział Register, „Matka Angelica, w swojej głęboko bogatej i odważnej miłości do wiary katolickiej i w swoim pragnieniu niesienia wiary katolickiej wszystkim, słusznie założyła sanktuarium poświęcone tajemnicy Najświętszej Eucharystii.
Dodał, iż „wszyscy w Kościele powinniśmy mieć szczególne uznanie dla inspiracji Matki Angeliki w ustanowieniu Sanktuarium Najświętszego Sakramentu”.
Jak, zdaniem Ojca Józefa Maryi, spełniła się wizja Matki odnośnie sanktuarium na przestrzeni ostatnich 25 lat?
„To dopiero początek” – powiedział. „To już przyniosło korzyści tak wielu duszom i rozpaliło powołania, w tym powołanie naszego ojca Patricka. Wierzę, iż jeszcze większe rzeczy nadejdą”.
MODLITWA Z OKAZJI SREBRNEGO JUBILEUSZU
Modlitwę tę ułożyła z okazji srebrnej rocznicy swojego istnienia Siostra Klarysa Mary Michael, jedna z pierwszych sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji, które przybyły z Ohio do Alabamy wraz z Matką Angeliką:
„Najdroższy Jezu, w tym czasie, gdy nasze serca przepełnione są wdzięcznością za Nieskończoną Miłość, którą nam okazujesz w swoim Wcieleniu, jesteśmy również wdzięczni za to piękne Sanktuarium i Klasztor, do którego zbudowania zainspirowałeś Matkę Angelikę; Świątynię, w której zawsze będziesz kochany i adorowany w Najświętszym Sakramencie. Ta piękna kaplica jest miejscem, w którym każdy może spędzić cichy czas z Tobą, Bogiem Miłości, w adoracji i intymnej rozmowie.
„Nasze serca zawsze były pełne miłości i wdzięczności dla wszystkich naszych przyjaciół i dobroczyńców, którzy umożliwili istnienie tego Sanktuarium i pomagają je utrzymać. Codziennie pamiętamy o nich w naszych modlitwach. Błogosław każdego z nich, Jezu, chroń ich i nagradzaj największym Darem, jaki możesz dać komukolwiek — Darem Siebie samego”.
słowa kluczowe: Matka Angelika, Najświętszy Sakrament, sanktuarium, 25. rocznica, Hanceville,