USA: Liderzy katolickiej służby zdrowia wspierają inicjatywy na rzecz wolności religijnej

4 tygodni temu

Według nich polityka Kamali Harris może zagrażać dostępowi do opieki zdrowotnej i sumieniu pracowników medycznych.

Katolickie szpitale obsługują rocznie ponad 118 milionów pacjentów, a ich zamknięcie mogłoby wpłynąć na najuboższych.

Głosowanie powinno opierać się na ochronie godności człowieka, a polityki Trumpa są lepsze pod tym względem.

Przeciętny czytelnik przeczyta artykuł w około 3 minuty.

źródło: Madalaine Elhabbal | CNA | 04 października 2024 | Photo credit: Envato.com Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska. Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję
🔊 Posłuchaj artykułu

Liderzy katolickiej służby zdrowia wspierają najważniejsze inicjatywy polityczne mające na celu ochronę wolności religijnej w opiece medycznej, wyrażając obawy o przyszłość swojej branży w przypadku wyboru wiceprezydent Kamali Harris.

„Administracja Bidena, w szczególności za pośrednictwem Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych, a także wiele rządów stanowych jest zaangażowanych w bezprecedensowy atak na prawa obywatelskie w zakresie wolności religijnej i praw sumienia w medycynie” – stwierdził Louis Brown, dyrektor wykonawczy Christ Medicus Foundation, podczas czwartkowego wydarzenia zorganizowanego przez Religious Freedom Institute (RFI) w Waszyngtonie.

Według Browna, jeżeli wiceprezydent Kamala Harris wygra wybory prezydenckie i wprowadzi w życie inicjatywy polityczne, na których jej administracja prowadziła kampanię, nastąpi „masowe cofnięcie dostępu do opieki zdrowotnej w całym kraju”, co bezpośrednio wpłynie na zdrowie i dobrobyt niedostatecznie rozwiniętych społeczności w USA.

„Zaledwie kilka dni temu”, powiedział, odnosząc się do komentarzy wygłoszonych przez kandydatkę Partii Demokratycznej podczas wtorkowego wywiadu dla NBC, »usłyszeliśmy, jak wiceprezydent Harris powiedziała, iż nie wierzy w religijne zwolnienia z procedur aborcyjnych«.

„Nie sądzę, iż powinniśmy iść na ustępstwa, gdy mówimy o fundamentalnej wolności do podejmowania decyzji dotyczących własnego ciała” – powiedziała Harris zapytana o to, czy rozważyłaby zwolnienia religijne w odniesieniu do federalnych przepisów dotyczących aborcji.

„Jeśli te naruszenia wolności religijnej ostatecznie odniosą sukces” – kontynuowała Brown – »skutecznie zniszczą katolicką opiekę zdrowotną w Stanach Zjednoczonych, czyniąc praktykę wiernej katolickiej opieki zdrowotnej bezprawną i nielegalną«.

Katolicka Konferencja Biskupów Stanów Zjednoczonych (USCCB) informuje na swojej stronie internetowej, iż w tej chwili istnieje 645 szpitali, 438 ośrodków opieki zdrowotnej, 1 389 specjalistycznych domów, 105 sierocińców, 853 ośrodków opieki dziennej i 3 449 ośrodków pomocy społecznej w amerykańskiej sieci katolickiej opieki zdrowotnej, która pomaga ponad 118 milionom pacjentów rocznie.

W swoich wystąpieniach na spotkaniu RFI Brown przedstawił siedem kluczowych inicjatyw politycznych mających na celu ochronę wolności religijnej i katolickiej opieki zdrowotnej w USA. Obejmują one umożliwienie świadczeniodawcom opartym na wierze równych szans w obsłudze pacjentów, wprowadzenie ochrony życia i godności ludzkiej, zapewnienie pacjentom dostępu do opieki potwierdzającej życie, uchylenie szkodliwych mandatów HHS oraz ochronę sumienia i praw wolności religijnej pracowników służby zdrowia.

„Kiedy dana przez Boga godność i miłość do osoby ludzkiej oraz miłość do Boga znajdują się w centrum opieki zdrowotnej, wszyscy Amerykanie, zwłaszcza ci najbardziej bezbronni, są najlepiej chronieni i ich dłuższym, szczęśliwszym, zdrowszym i bardziej radosnym życiu” – stwierdził Brown.

Zapytany, w jaki sposób katolicy powinni rozważyć potencjalne obawy związane z drugą administracją Trumpa – takie jak jego propozycja powszechnego pokrycia IVF i jej wpływ na katolickich dostawców – Brown podkreślił znaczenie głosowania „aby czynić więcej dobra i ograniczać zło”.

„Myślę, iż jako katolicy i liderzy katolickiej służby zdrowia musimy być przede wszystkim katolikami” – powiedział Brown. „Niezależnie od tego, czy chodzi o prawo, medycynę, opiekę zdrowotną, wszystkie te rzeczy, to przede wszystkim katolicy, a wszelkie wsparcie polityczne musi być drugorzędne”.

Jednak, kontynuował, „jednocześnie myślę, iż jeżeli chodzi o te liczne kwestie związane z godnością ludzką, szczególnie w opiece zdrowotnej, myślę, iż polityka wiceprezydenta Harrisa jest absolutnie odrażająca dla godności ludzkiej we wszystkich dziedzinach”.

„Jeśli chodzi o politykę administracji Trumpa, choć bardzo niedoskonałą, [jest ona] lepsza w kwestiach godności ludzkiej w opiece zdrowotnej” – dodał – „Absolutnie lepsza”.

Słowa kluczowe: Opieka zdrowotna, Wiadomości katolickie, Ochrona sumienia, Wolność wyznania

Idź do oryginalnego materiału