Według nich polityka Kamali Harris może zagrażać dostępowi do opieki zdrowotnej i sumieniu pracowników medycznych.
Katolickie szpitale obsługują rocznie ponad 118 milionów pacjentów, a ich zamknięcie mogłoby wpłynąć na najuboższych.
Głosowanie powinno opierać się na ochronie godności człowieka, a polityki Trumpa są lepsze pod tym względem.
Przeciętny czytelnik przeczyta artykuł w około 3 minuty.
źródło: Madalaine Elhabbal | CNA | 04 października 2024 | Photo credit: Envato.com Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska. Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.Liderzy katolickiej służby zdrowia wspierają najważniejsze inicjatywy polityczne mające na celu ochronę wolności religijnej w opiece medycznej, wyrażając obawy o przyszłość swojej branży w przypadku wyboru wiceprezydent Kamali Harris.
„Administracja Bidena, w szczególności za pośrednictwem Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych, a także wiele rządów stanowych jest zaangażowanych w bezprecedensowy atak na prawa obywatelskie w zakresie wolności religijnej i praw sumienia w medycynie” – stwierdził Louis Brown, dyrektor wykonawczy Christ Medicus Foundation, podczas czwartkowego wydarzenia zorganizowanego przez Religious Freedom Institute (RFI) w Waszyngtonie.
Według Browna, jeżeli wiceprezydent Kamala Harris wygra wybory prezydenckie i wprowadzi w życie inicjatywy polityczne, na których jej administracja prowadziła kampanię, nastąpi „masowe cofnięcie dostępu do opieki zdrowotnej w całym kraju”, co bezpośrednio wpłynie na zdrowie i dobrobyt niedostatecznie rozwiniętych społeczności w USA.
„Zaledwie kilka dni temu”, powiedział, odnosząc się do komentarzy wygłoszonych przez kandydatkę Partii Demokratycznej podczas wtorkowego wywiadu dla NBC, »usłyszeliśmy, jak wiceprezydent Harris powiedziała, iż nie wierzy w religijne zwolnienia z procedur aborcyjnych«.
„Nie sądzę, iż powinniśmy iść na ustępstwa, gdy mówimy o fundamentalnej wolności do podejmowania decyzji dotyczących własnego ciała” – powiedziała Harris zapytana o to, czy rozważyłaby zwolnienia religijne w odniesieniu do federalnych przepisów dotyczących aborcji.
„Jeśli te naruszenia wolności religijnej ostatecznie odniosą sukces” – kontynuowała Brown – »skutecznie zniszczą katolicką opiekę zdrowotną w Stanach Zjednoczonych, czyniąc praktykę wiernej katolickiej opieki zdrowotnej bezprawną i nielegalną«.
Katolicka Konferencja Biskupów Stanów Zjednoczonych (USCCB) informuje na swojej stronie internetowej, iż w tej chwili istnieje 645 szpitali, 438 ośrodków opieki zdrowotnej, 1 389 specjalistycznych domów, 105 sierocińców, 853 ośrodków opieki dziennej i 3 449 ośrodków pomocy społecznej w amerykańskiej sieci katolickiej opieki zdrowotnej, która pomaga ponad 118 milionom pacjentów rocznie.
W swoich wystąpieniach na spotkaniu RFI Brown przedstawił siedem kluczowych inicjatyw politycznych mających na celu ochronę wolności religijnej i katolickiej opieki zdrowotnej w USA. Obejmują one umożliwienie świadczeniodawcom opartym na wierze równych szans w obsłudze pacjentów, wprowadzenie ochrony życia i godności ludzkiej, zapewnienie pacjentom dostępu do opieki potwierdzającej życie, uchylenie szkodliwych mandatów HHS oraz ochronę sumienia i praw wolności religijnej pracowników służby zdrowia.
„Kiedy dana przez Boga godność i miłość do osoby ludzkiej oraz miłość do Boga znajdują się w centrum opieki zdrowotnej, wszyscy Amerykanie, zwłaszcza ci najbardziej bezbronni, są najlepiej chronieni i ich dłuższym, szczęśliwszym, zdrowszym i bardziej radosnym życiu” – stwierdził Brown.
Zapytany, w jaki sposób katolicy powinni rozważyć potencjalne obawy związane z drugą administracją Trumpa – takie jak jego propozycja powszechnego pokrycia IVF i jej wpływ na katolickich dostawców – Brown podkreślił znaczenie głosowania „aby czynić więcej dobra i ograniczać zło”.
„Myślę, iż jako katolicy i liderzy katolickiej służby zdrowia musimy być przede wszystkim katolikami” – powiedział Brown. „Niezależnie od tego, czy chodzi o prawo, medycynę, opiekę zdrowotną, wszystkie te rzeczy, to przede wszystkim katolicy, a wszelkie wsparcie polityczne musi być drugorzędne”.
Jednak, kontynuował, „jednocześnie myślę, iż jeżeli chodzi o te liczne kwestie związane z godnością ludzką, szczególnie w opiece zdrowotnej, myślę, iż polityka wiceprezydenta Harrisa jest absolutnie odrażająca dla godności ludzkiej we wszystkich dziedzinach”.
„Jeśli chodzi o politykę administracji Trumpa, choć bardzo niedoskonałą, [jest ona] lepsza w kwestiach godności ludzkiej w opiece zdrowotnej” – dodał – „Absolutnie lepsza”.
Słowa kluczowe: Opieka zdrowotna, Wiadomości katolickie, Ochrona sumienia, Wolność wyznania